Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 maja 2024 06:40
Reklama BMM
Reklama
Reklama
News will be here

Oławski epizod Leni Riefenstahl. Mało kto o tym wiedział

Wodza filmowała tak, by najlepiej wyglądał, czyli zawsze z dołu do góry, aby dodać mu kilka centymetrów wzrostu, dzięki czemu prezentował się jako silny przywódca. Kreowała rzeczywistość, wykorzystując symbole - swastyki, orły, sztandary - by utożsamiać siłę obrazu z potęgą państwa. Efekt wielkości wodza i III Rzeszy miały potwierdzać wiwatujące tłumy. Artystka, która położyła kamień węgielny pod masowy kult Hitlera, była... pod Oławą. Przemysław Pawłowicz pisze o tym nieznanym epizodzie jako pierwszy
Oławski epizod Leni Riefenstahl. Mało kto o tym wiedział
Leni z Hitlerem, obok Leni na lotnisku w Marcinkowicach pod Oławą

Autor: arch. autora

Oławianie czasem zadają pytanie: czy Adolf Hitler kiedykolwiek był w Oławie? Według dzisiejszego stanu badań wodza III Rzeszy nigdy w Oławie nie było. Pojawiał się tu często, ale wyłącznie przejazdem, na linii kolejowej. Warto jednak wiedzieć, kto z najważniejszych osób nazistowskich Niemiec do Oławy przybywał, kiedy i w jakim celu?

O tym, że był tu Herman Göering, już pisaliśmy. Göering przebywał w Oławie we wrześniu 1939 roku. Z pewnością to jedna z najważniejszych postaci Rzeszy - człowiek, który po klęsce Niemiec ogłosił się następcą Hitlera. Ten przywódca za swoje zbrodnie został skazany w Procesie Norymberskim na karę śmierci. To bardzo znana postać, ale dzisiaj wspomnimy o innej osobie, która "sympatyzując" z nimi pomogła Hitlerowi i nazistom w zdobyciu oraz utrzymaniu władzy. A pomogła w sposób szczególny, bo... artystyczny. Po latach nieoczekiwanie okazało się, że w Oławie była słynna Reni Riefenstahl. Tego nazwiska nie trzeba przypominać. Znamy jej filmy, zdjęcia, ale też znamy jej pozycję w III Rzeszy i w świecie. Ta znana, słynna Leni była pod Oławą przez chwilę, ale w bardzo ważnym okresie. Dzisiaj możemy to opisać, mamy również zdjęcia, są w Oławie, bo udało się je kupić. Piszemy o tym nieznanym epizodzie jako pierwsi, nie tylko w Polsce.

*

Leni, czyli Berta Helene Amalie "Leni" Riefenstahl (1902 - 2003), urodziła się w Berlinie. Była znaną i cenioną scenarzystką, producentką filmową. Jej dorobek, osobowość i twórczość budziły kontrowersje, głównie za sprawą jej filmów propagandowych przedstawiających hitleryzm i przemiany w Niemczech. Riefenstahl była w Niemczech osobą uznaną, miała bliskie kontakty z czołowymi przywódcami - późniejszymi zbrodniarzami hitlerowskimi, jej działalność była finansowana przez III Rzeszę. Filmy tworzone, reżyserowane przez Leni podbiły Niemcy. Hitler był bardzo zadowolony i zafascynowany powstałymi produkcjami. Były nowatorskie, porywały widzów, przeszły do kanonu kina i wciąż są pokazywane.

Leni była również aktorką, tancerką, zrobiła karierę także jako ceniona i wyjątkowa fotografka. Czas tworzenia w III Rzeszy miał decydujący wpływ na jej życie i właśnie ten okres wciąż jej krytycznie przypominano. Sama reżyserka za pracę dla nazistów nigdy nie przeprosiła. Uważała, że jest pokrzywdzona, nie akceptowała krytyki.

Dla Hitlera i jego organizacji Leni wyreżyserowała w 1933 roku "Zwycięstwo wiary", film o niemieckiej partii narodowosocjalistycznej. To był sukces. Wódz i władze były zadowolone, zafascynowane, niezwłocznie poproszono ją o filmowanie zjazdu partyjnego w Norymberdze w 1934 roku. Powstał film dokumentalny, bardzo nowatorski, szczególnie w sposobie ujęć i przekazywaniu obrazu, doskonale gloryfikując ruch narodowosocjalistyczny. Dokument filmowy nosił tytuł "Trumf woli" i wciąż jest uznawany za jeden z najlepszych produkcji propagandowych w dziejach kina. "Triumf woli" położył kamień węgielny pod kult Führera.

Kolejnym wielkim sukcesem i etapem, który ugruntował uznanie oraz pozycję Leni, była jej praca przy filmowaniu berlińskiej olimpiady w 1936 roku. Stworzyła kolejne wyjątkowe dzieło, kronikę, film znany i zauważony na całym świecie. Leni zadbała o każdy szczegół, o nowe techniki filmowania, montaż, kontrasty świetlne i wysoką jakość zdjęć. Ten nowy film to "Olimpiada". Do jego produkcji użyła technik, które dzisiaj są standardem w przekazach sportowych, ale wtedy wydawały się niemożliwe do wykonania. Zdjęcia z drona? Wtedy? Owszem. Leni miała mały balon z kamerą filmującą. Filmowanie tuż przy biegnących zawodnikach? Obraz z powierzchni ziemi? To również było możliwe. Ułożono szyny wzdłuż bieżni, wykopano ukrycia na stadionie i pokazano piękno sportu w sposób nowy i wyjątkowy.

W tym okresie, również dzięki filmowi, świat zachwycił się wielkim sportem i Berlinem, ale nie wszyscy ulegli tej "magii" nazizmu. Zdecydowane "nie" powiedzieli (tuż przed nadciągającą wojną światową) odbiorcy amerykańscy. Leni uczestniczyła w wielu zagranicznych premierach "Olimpiady". W czasie pobytu w USA, kiedy zaprzeczyła informacjom o krwawej niemieckiej "nocy kryształowej", konsekwencje były oczywiste. Amerykanie odrzucili jej twórczość. Do bojkotu przyłączyła się też Anglia. Tak było w wolnym świecie, a w III Rzeszy miała niezmiennie wyjątkową pozycję, w każdej chwili mogła zadzwonić do tych najważniejszych osób i przekonać do kolejnych pomysłów. W 1939 roku, H. Göering podjął decyzję o przekazaniu Leni działki pod budowę jej nowej wytwórni filmowej.

(...)

Słynna reżyserka przyjechała lub być może nawet przyleciała na lotnisko w Marcinkowicach i, jak widać, spędziła tu chwilę. Wtedy, w 1939 roku, Riefenstahl wyruszyła na wojnę - miała ją filmować i pokazać. Reżyserka wyruszyła na front do Polski 10 września wraz z ekipą określoną jako "Specjalna Grupa Filmowa". Zespołem dowodził oficer SS, cała kolumna wyposażona była w pojazdy, motocykle z koszem, ekipa była uzbrojona i umundurowana. Grupa filmowa wyjechała z Berlina, przez Wrocław, Oławę i Opole - w rejon Końskich. Leni podążała za   Führerem, który przebywał właśnie na tym kierunku operacyjnym. Opisywane dzisiaj zdjęcia z Marcinkowic wykonano w dniach 10-12 września 1939 roku.

Jak możemy zauważyć na zdjęciu, Leni ma na sobie stylizowany mundur, częściowo strój lotniczy, skórzaną pilotkę, gogle, a więc być może nie przyjechała, a przyleciała do bazy w Marcinkowicach, gdzie czekała na nią reszta ekipy filmowej. Tego nie wiemy na pewno, ale wiemy, że często latała. Miejsce, w którym wykonano to zdjęcie, jest łatwe do weryfikacji, i to bardzo dokładnej, głównie dzięki widokowi obiektów lotniskowych na drugim planie...

*

Cały tekst Przemysława Pawłowicza i więcej zdjęć w papierowym wydaniu "Gazety Powiatowej" na terenie powiatu oławskiego lub TUTAJ:

https://www.egazety.pl/ryza/e-wydanie-gazeta-powiatowa-wiadomosci-olawskie.html

Poniżej archiwalne zdjęcie Leni Riefenstahl na trybunie w Warszawie podczas defilady (w pilotce na głowie)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Pablo 09.10.2022 21:36
Prawdziwa Artystka

U 22.01.2022 05:11
Ten facet na głównym zdjęciu z opaską na ramieniu to dość fajny cholpak. Doskonale potrafi sprzątac i plewić chwasty.

cześ 18.01.2022 14:21
Komentarz usunięty

wiem 16.01.2022 11:01
ta gebbelsówa lezy na cmentarzu leśnym w Monachium w towarzystwie generała Waffen SS , zony i dwóch córek Goeringa i innych pomniejszych bandziorów

Antoni 16.01.2022 11:00
Ciekawa historia. O Leni jest pare filmów dokumentalnych. To że akurat była na lotnisku w Marcinkowicach pewnie nie ma żadnego znaczenie ale napewno dobra okazja aby o niej coś napisać. Wolę fakty od pasjonatów aniżeli propagandę historyczna od polityków, która z często z faktami nie ma nic wspólnego. Dzięki panie Przemysławie

Przemysław Pawlowicz 16.01.2022 17:26
Dziękuję, właśnie o to chodzi.

T. O.-W. 16.01.2022 10:12
Historię naszych obecnych terenów zdecydowanie trzeba poznawać, nawet tę niechlubną...tym bardziej ku przestrodze i w tym kontekście artykuł odbieram pozytywnie. Jednak chciałbym zapytać autora, czy uprawniony jest podpis pod zdjęciem "archiwum autora" ? Czy posiada Pan oryginał tej zabytkowej i unikatowej fotografii że tak ją Pan podpisuje? Czy też tylko fotografię znalezioną w internecie (np. na jakiejś aukcji, czy gdzieś indziej) ściągnął na swój komputer i tylko takim wprowadzającym w błąd podpisem opatrzył?? Takie działanie podważałoby wiarygodność całego artykułu i byłoby rażącą delikatnie mówiąc nierzetelnością... Piszę to nieprzypadkowo, ponieważ mam wiedzę i widziałem oryginał tej fotografii oraz wielu innych z tych opisywanych zdarzeń. Pozdrawiam serdecznie wszystkich o wrażliwości historycznej :).

Przemysław Pawłowicz 16.01.2022 16:52
Drogi Czytelniku, Bardzo dziękuję za komentarz! Dokładnie taki był cel tego artykułu; historii się nie wybiela, nie pisze na nowo, a my, pasjonaci historii, przedstawiamy ją, taką, jaką była naprawdę. Odpowiadając na Pana pytanie - tak, mój zakup na portalu aukcyjnym był powodem do opisania tej historii, o czym szerzej piszę w papierowym wydaniu artykułu, zachęcam do przeczytania! Pozdrawiam, Przemysław Pawłowicz

Mr.brr 16.01.2022 04:18
Ba!!! to ci historia. Wprawdzie dzięki programom na satelicie znam od "a" do "z" historię dojścia do władzy tego gościa, łącznie z jego chorobami, polowaniem na niego, jego wielkimi konstrukcjami, cudownymi broniami brr.... i co tam jeszcze nie było, to o tej Leni nic nie wspominali. A to ci niespodzianka. Kto by pomyślał, że tak "wielka "postać była w okolicach Oławy (tablicę pamiątkową trzeba by tam wmurować, niech ludzie pamiętają) A Włodzimierz Ilicz tam przypadkiem nie przejeżdżał w drodze na wschód :-)

Jerzy 15.01.2022 22:32
Nomen omen, niemieccy lewicowi działacze partii narodowo -socjalistycznej za nic mieli prawa i wolności człowieka. Tłumacząc się się wyższą koniecznością dopuszczali się zbrodni myśleli, że będą bezkarni.

brytan 15.01.2022 22:11
postawcie tej antysemickiej , hitlerowskiej mordzie pomnik w Oławie

AK-owiec 15.01.2022 14:12
Komu i jakiej sprawie ma słuzyc ten artykuł w GPWO przypominajacy mroczna postać Leni Riefenstahl fanatyczki hitleryzmu , ulubienicy Hitlera . Ten artykuł to jakaś FARSA !!!!

Przemysław Pawłowicz 16.01.2022 17:36
Obowiązkiem pasjonata historii jest jej pokazywanie , zbieranie źródeł, przecież przeszłości nic nie zmieni, ale powinnismy ją znać . Historia czasem wraca, w jeszcze gorszym wydaniu. Tylko o to chodzi …

Viki 17.01.2022 06:58
Panie Przemysławie mam pytanie. Moja pamięć niestety już nie taka, ale czy to nie w Marcinkowicach była jakaś słynna ucieczka z koszar radzieckich? Coś było na ten temat chyba nawet w telewizji.

P.Pawłowicz 18.01.2022 19:10
O ucieczce z Marcinkowic nie słyszałem, były ponoć pojedyncze przypadki ucieczki z radzieckich garnizonów ale brak dokładnych wiadomości

Stary 18.01.2022 20:49
Były przypadki zaginięć kobiet z Oławy i okolicy. Może byli UBecy podzielą się wiedzą (o ile ją posiedli). Kilku jeszcze żyje.

Viki 19.01.2022 07:11
Przepraszam, oczywiscie chodziło o Stanowice.

Anatol 16.01.2022 19:58
Akurat akowcy to najwięcej zrobili dla Polaków żyjących na Kresach Wschodnich podczas II WŚ.

mgid.com, 649292, DIRECT, d4c29acad76ce94f lijit.com, 349013, DIRECT, fafdf38b16bf6b2b lijit.com, 349013-eb, DIRECT, fafdf38b16bf6b2b openx.com, 538959099, RESELLER, 6a698e2ec38604c6 appnexus.com, 1019, RESELLER, f5ab79cb980f11d1 improvedigital.com, 1944, RESELLER rubiconproject.com, 9655, RESELLER, 0bfd66d529a55807 Xapads.com, 145030, RESELLER google.com, pub-3990748024667386, DIRECT, f08c47fec0942fa0 Pubmatic.com, 162882, RESELLER, 5d62403b186f2ace video.unrulymedia.com, 524101463, RESELLER, 29bc7d05d309e1bc lijit.com, 224984, DIRECT, fafdf38b16bf6b2b Pubmatic.com, 163319, RESELLER, 5d62403b186f2ace adyoulike.com, a15d06368952401cd3310203631cb18b, RESELLER rubiconproject.com, 20736, RESELLER, 0bfd66d529a55807 pubmatic.com, 160925, RESELLER, 5d62403b186f2ace onetag.com, 7a07370227fc000, RESELLER lijit.com, 408376, RESELLER, fafdf38b16bf6b2b spotim.market, sp_AYL2022, RESELLER, 077e5f709d15bdbb smartadserver.com, 4144, RESELLER nativo.com, 5848, RESELLER, 59521ca7cc5e9fee smartadserver.com, 4577, RESELLER, 060d053dcf45cbf3 appnexus.com, 13099, RESELLER pubmatic.com, 161593, RESELLER, 5d62403b186f2ace rubiconproject.com, 11006, RESELLER, 0bfd66d529a55807 onetag.com, 7cd9d7c7c13ff36, DIRECT ssp.e-volution.ai, AJxF6R4a9M6CaTvK, RESELLER rubiconproject.com, 16824, RESELLER, 0bfd66d529a55807 adform.com, 2664, RESELLER, 9f5210a2f0999e32 appnexus.com, 11879, RESELLER, f5ab79cb980f11d1 appnexus.com, 15825, RESELLER, f5ab79cb980f11d1 [Kopiuj]
ReklamaOdszkodowania
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama