Oficjalny komunikat dotyczący obchodów: "Starostwo zachęca do uczczenia Dnia Flagi RP poprzez wywieszanie biało-czerwonej w oknie, na balkonie lub przed domem. Powiatowe uroczystości, podobnie jak rok i dwa lata temu odbędą się bez udziału mieszkańców. Równo w samo południe, przy dźwiękach hymnu Rzeczypospolitej Polskiej, przed oławskim starostwem na maszt podniesiona zostanie flaga państwowa. Gest ten będzie miał szczególne i wyjątkowe znaczenie w dobie pandemii, a przede wszystkim w okresie trudnej sytuacji geopolitycznej i wojnie w Ukrainie.
Dlaczego biało-czerwona?
Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wieków i mają, jako jedne z nielicznych w świecie, pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej biel flagi pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu – godła Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Barwy naszej flagi symbolizują więc tradycje Rzeczypospolitej Obojga Narodów – związek państw, który powstał drogą pokojową i przetrwał ponad 400 lat, tworząc nową jakość naszego państwa i narodu, a jego podstawy były zbliżone do współczesnej nam Unii Europejskiej, której jesteśmy członkiem od 1 maja 2004 roku.
Dlaczego 2 maja?
Są dwa powody historyczne, dla których ustanowiono Dzień Flagi RP właśnie w dniu 2 maja. Po pierwsze, to tego dnia zdobywający stolicę III Rzeszy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli polską flagę na kolumnie zwycięstwa w parku Tiergarten, w Berlinie.
Po drugie, w czasach PRL, 2 maja obywatele mieli nakaz zdejmowania flag, aby nie były wywieszone podczas nieuznawanego przez władze święta 3 Maja."
Napisz komentarz
Komentarze