Zdjęcie nr 2, z albumu Aleksandry Ulatowskiej, zrobione w 1965. Na nim widzimy na rowerze Jurka Bałasza. Po lewej jest Wiejski Dom Towarowy, w głębi widać ulicę Bartosza Głowackiego i stare, nieistniejące dziś budynki mieszkalne, przed nimi rośnie charakterystyczna akacja. Po prawej widzimy krawędź budynku mieszkalnego, w którym na parterze był sklep Rolnik. Zwracam uwagę na nawierzchnię rynku, który był pokryty wówczas "samołówką".
(2).jpg)
Zdjęcie nr 3 dostałem z albumu Józefa Muńkowskiego, a wykonane było w połowie lat sześćdziesiątych. Na pierwszym planie mamy Józefa Muńkowskiego - znanego artystę-kowala, który przy ul. Cichej miał kuźnię, a później także prywatne muzeum. W tle widzimy ul. B.Głowackiego, którą wtedy można było przejechać do pl. Jedności Narodowej (dziś pl. J. Piłsudskiego) - widać jeszcze starą zabudowę i akację. Po lewej jest Wiejski Dom Towarowy, przy budynku kierunkowskaz z napisem "Wrocław". Dziś jest to deptak z przejściem pod nowym budynkiem od pl. J. Piłsudskiego.
(1).jpg)
Tu pozwalam sobie zacytować fragment wspomnień, które otrzymałem od Eugeniusza Chorosteckiego, który opisuje, jak wyglądała Oława w latach 1947 -1957. Fragment dotyczy akacji przy ul. B.Głowackiego, którą widać na trzech wyżej prezentowanych zdjęciach:
- Tak więc w sierpniu 1950 roku, na moim odgruzowanym podwórzu przy ulicy Głowackiego 4 zasadziłem malutką, około półmetrową sadzonkę akacjową, która wyrosła na ogromne drzewo. Sięgające niemal dachu dawnego Domu Towarowego. Niestety, szalejąca burza w 1990 roku złamała dwie trzecie wysokości drzewa, które się odrodziło i jeszcze do 2010 r. rosło i pięknie kwitło. Miejsce, w którym rosła ta akacja, do dzisiaj istnieje. Jest to wykonany z granitowych kamieni czworokąt.
Lesław Mazur - autor Albumu "Oława w latach 60. i 70. ubiegłego wieku na fotografiach Lesława Mazura"
Napisz komentarz
Komentarze