Zwrot podatku – najważniejsze informacje
Jeśli pracowałeś legalnie w Niemczech, Twój pracodawca od każdej Twojej wypłaty odprowadzał zaliczki na podatek dochodowy. Jeśli odprowadził w ten sposób większą kwotę niż ostateczna kwota podatku określona przez urząd skarbowy, możesz ubiegać się o zwrot nadpłaconych pieniędzy. Aby to zrobić, trzeba prawidłowo wypełnić odpowiedni wniosek wraz z załącznikami.
Warto też pamiętać, że zwrot podatku z Niemiec mogą otrzymać tylko osoby, które uzyskały nieograniczone prawo podatkowe – jest to możliwe, jeśli pracowało się w tym kraju co najmniej pół roku (min. 186 dni). Nieograniczone prawo podatkowe uprawnia także do wielu zasiłków i ulg, które u naszych zachodnich sąsiadów są często bardzo wysokie. Przykłady to Kindergeld (zasiłek rodzinny, odpowiednik 500+), dofinansowanie kosztów dojazdów do pracy, materiałów i narzędzi lub inne świadczenia dla osób samotnie wychowujących dzieci, czy osiągających niskie dochody.
Zwrot podatku z Niemiec – niezbędne dokumenty
Jeśli chcesz otrzymać zwrot podatku, powinieneś dostarczyć do tamtejszego urzędu odpowiednie dokumenty. To przede wszystkim:
- Karta podatkowa (Lohnsteuerbescheinigung) – zawierająca informację o zarobkach, wystawiana przez pracodawcę. Jeśli jej nie posiadasz, możesz dołączyć odcinek z ostatniej wypłaty.
- Zaświadczenie UE/EOG (o dochodach uzyskiwanych w Polsce), koniecznie potwierdzone przez polski urząd.
- Kopię dokumentu tożsamości (dowodu osobistego lub paszportu).
Dokumenty konieczne do otrzymania zwrotu trzeba dostarczyć do 31 lipca w roku następującym po roku podatkowym, którego rozliczenie dotyczy. Przysługujące środki są zwracane po około 3, do 6 miesięcy od złożenia komplety dokumentów.
Rozliczenie pracy za granicą możesz zlecić profesjonalistom
Dopełnienie formalności może okazać się trudne dla osób, które nie znają dobrze języka niemieckiego i nie orientują się w tamtejszych przepisach podatkowych. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług biura rozliczeń zagranicznych. Przykładem takiego biura jest firma All-Tax, świadcząca usługi dla klientów z całej Polski. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie: https://all-tax.pl/.
Współpraca z biurem rozliczeń to także możliwość otrzymania dodatkowych środków. Specjaliści dokładnie przeanalizują Twoją sytuację i jeśli okaże się, że możesz wnioskować o określone ulgi lub zasiłki – zrobią to w Twoim imieniu. System różnego rodzaju świadczeń i dodatków w Niemczech jest bardzo rozbudowany, dlatego warto sprawdzić dostępne możliwości.
Warto wiedzieć również, że o zwrot podatku z Niemiec można się ubiegać do 4 lat wstecz – oznacza to, że w 2023 roku można rozliczyć dochody za lata 2019-2022.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze