Rozpocznie się tradycyjnie, od dożynkowej mszy świętej w miejscowym kościele. Potem korowód przemaszeruje na boisko sportowe, gdzie zaplanowano główną część uroczystości. Tam poświęcone zostaną wieńce dożynkowe, odbędzie się symboliczne przekazanie chleba, a ze sceny wybrzmią okolicznościowe przemówienia.
Dożynki nie mogły by się odbyć bez konkursów. W tym roku zaplanowano dwa - na najpiękniejszy wieniec i najsmaczniejszy "domowy jabłecznik z lokalnych jabłek". Na scenie wystąpią lokalni artyści i zespoły dziecięce. Wieczorem odbędzie się koncert grupy An Dreo e Karina, a o 21.30 zagra i zaśpiewa Kamil Bednarek.
Sporo będzie się działo także poza sceną. Mieszkańcy na pięknie udekorowanych stoiskach będą prezentować i sprzedawać wyroby, wypieki i rękodzieło. Między 17.00 a 19.30 dla najmłodszych przygotowano cyrkowe show.
- Ważnym dożynkowym obrzędem jest przekazanie chleba i dzielenie się nim - pokreślają organizatorzy z Urzędu Gminy Oława. - Chleb jest owocem pracy człowieka na roli, symbolizuje jednocześnie życie, pomyślność, dostatek i szczęście, a także gościnność, mądrość, płodność oraz hojność. Ma wyjątkowe miejsce w niemalże każdej kulturze, zaś sposób wytwarzania pieczywa oraz tradycje, których jest ono nieodłącznym elementem, są tak zróżnicowane jak i sam świat. Dlatego w tym roku na stoiskach można było degustować różnorodne wypieki chleba z lokalnym przysmakiem, jadłem, bądź smarowidłem wraz z możliwością zakupu. Dożynki to rolnicze święto dziękczynne za zabrane plony, to zachwyt nad urodą wieńca ze żniwnych kłosów ale i piękne nawiązanie do wielowiekowej tradycji polskiej wsi. Jedną z tradycji dożynek gminy Oława jest przeprowadzenie konkursów kulinarnych. Co roku mieszkańcy naszej gminy wykazują się talentem gastronomicznym, a przygotowane przez nich wyroby są pięknie, estetycznie podane, są małymi dziełami sztuki. Nie inaczej będzie i tym razem.
Szczegóły - na plakacie.
Napisz komentarz
Komentarze