Sposoby zastosowania olejków eterycznych w życiu codziennym
Olejki eteryczne to produkty pochodzenia naturalnego pozbawione syntetycznych dodatków czy zanieczyszczeń. Substancje aktywne olejków są cenionym produktem w utrzymaniu zdrowia, dobrego samopoczucia i harmonii.
Użycie olejków w życiu codziennym jest łatwe i sprawia wiele przyjemności, bo roztaczają one ulubiony aromat w pomieszczeniach naszego domu. Wybrany olejek można zastosować w dyfuzorze lub rozcieńczony w oleju bazowym, dolać do relaksującej kąpieli, użyć do masażu, lub nacierania.
W razie dolegliwości bólowych
Osoby z migrenami wybierają rozcieńczony olejek eteryczny do nacierania skroni. Olejek taki można połączyć z ulubionym kremem lub wazeliną i stosować go w razie bólu. Ulgę też przynosi stosowanie go w dyfuzorze, gdy powoli wydobywa się zapach przynoszący ukojenie.
Olejki eteryczne w formie rozcieńczonej służą również do nacierania lub masaży, ich właściwości relaksujące i regenerujące wpływają na rozluźnienie mięśni, a wnikając głęboko w skórę, poprawiają ukrwienie i łagodzą dolegliwości bólowe.
Ratunek przy przeziębieniu
Odpowiednio dobrany olejek potrafi zdziałać cuda w czasie przeziębienia, gdy zadbasz o nacieranie nim stóp wieczorem, przed położeniem się do łóżka. Olejki nocą dobroczynnie oddziałują na znajdujące się na stopach receptory i pomagają w zwalczeniu infekcji. Nadaje się do tego na przykład olejek z eukaliptusa radiata – w formie rozcieńczonej nakładany na stopy kilka razy dziennie, co zatrzyma infekcję i udrożni drogi oddechowe.
Właściwości wspomagające walkę z zapaleniem oskrzeli posiada też olejek eteryczny z mirtu. 3-4 krople takiego olejku rozcieńczone w oleju roślinnym wcierane 2 razy dziennie w klatkę piersiową, wspomogą walkę z zapaleniem oskrzeli, czy choćby katarem i kaszlem.
Przy bólu gardła czy kaszlu pożądane jest też wykonanie inhalacji z odpowiednio dobranego olejku do rodzaju infekcji i wieku pacjenta. Wdychając aromaty o właściwościach bakterio- i wirusobójczych pomagamy organizmowi szybciej pozbyć się infekcji. Sprawdzi się tu na przykład olejek eteryczny z jodły srebrnej albo rosaliny.
Higiena domu
Chcąc utrzymać w domu czystość i przyjemny zapach warto użyć olejku eterycznego do mycia podłóg. Skrop szmatkę 6-10 kroplami olejku z drzewa herbacianego, przecieraj nią podłogi, a będą one nie tylko czyste, ale też bezpieczne dla raczkującego niemowlaka. Podobnie możesz zastosować olejek rozmarynowy. 8-10 kropli olejku dodanych do wiadra z wodą, którąnastępnie umyjesz podłogę, dobrze ją oczyści i pozostawi przytulny zapach.
Jak widać, olejki eteryczne oferują wszechstronne wsparcie – od relaksu po walkę z przeziębieniem. Następnym razem, gdy pojawią się dolegliwości lub chęć stworzenia przytulnej atmosfery, sięgnij po swój ulubiony olejek!
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze