Zalety i wady karmy suchej
Karma sucha charakteryzuje się niewielką zawartością wody (około 10%). Ma ona postać chrupiących granulek. Do jej zalet zalicza się przede wszystkim:
- trwałość (ma długi termin przydatności i nie trzeba obawiać się o jej szybkie psucie się);
- łatwość przechowywania (po otwarciu nie wymaga przechowywania w specjalnych warunkach);
- wygodę w podawaniu (jest łatwa do precyzyjnego dawkowania);
- wsparcie higieny jamy ustnej (jej chrupiąca struktura pomaga w usuwaniu osadu nazębnego i wpływa na zmniejszenie ryzyka pojawienia się kamienia nazębnego).
Karma sucha posiada także pewne wady, a mianowicie:
- może być trudna do pogryzienia przez szczenięta, starsze psy czy też czworonogi z problemami stomatologicznymi;
- ma mało atrakcyjny zapach i smak, więc niektóre psy mogą nie być nią zainteresowane;
- może prowadzić do niedostatecznego nawodnienia psa ze względu na niewielką zawartość wody (podając tę karmę, należy pilnować, aby pupil pił odpowiednie ilości płynów).
Zalety i wady karmy mokrej
Karma mokra wyróżnia się wysoką zawartością wody (około 80%), przez co jest bardziej aromatyczna i tym samym atrakcyjniejsza dla psów. Wśród jej zalet wymienić można między innymi:
- lekkostrawność i łatwość w spożywaniu (często polecana jest dla szczeniąt i psów starszych);
- wsparcie w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu psa (często jest polecana dla psów, które spożywają mało płynów).
Niestety karma mokra ma też pewne wady, na przykład:
- krótki termin przydatności do spożycia;
- po otwarciu wymaga przechowywania w chłodniczych warunkach;
- ma wysoką cenę (jest znacznie droższa w porównaniu do karmy suchej);
- sprzyja osadzaniu się osadu nazębnego.
Jak dobrać rodzaj karmy dla swojego psa?
Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Zarówno jedna, jak i druga karma może być odpowiednia dla danego psa, pod warunkiem że będzie odpowiadała na jego potrzeby. Dokładniej mówiąc, jeśli karma będzie zawierała odpowiedni skład, nie będzie sprawiała problemów z trawieniem i pies będzie chętnie się nią zajadał, to nie ma tutaj znaczenia czy będzie to karma sucha, czy mokra. Najważniejsze jest to, żeby była ona dopasowana do psa, do jego wieku, stanu zdrowia i preferencji. Coraz częściej właściciele psów decydują się na mieszanie obu karm, dzięki czemu dostarczają im korzyści płynące zarówno z karmy suchej, jak i mokrej. Wysokiej jakości produkty można znaleźć w sklepach specjalizujących się w sprzedaży karm dla psów, jednym z nich jest sklep husse.pl, który posiada w swojej ofercie wysokiej jakości suche i mokre karmy dla czworonogów.
Wiek i aktywność psa – jaka karma sprawdzi się lepiej?
Wybór odpowiedniej karmy dla psa zależy między innymi od jego wieku i poziomu aktywności. Szczeniętom zazwyczaj polecana jest mokra karma, bo jest bardziej aromatyczna i łatwiejsza do pogryzienia. Psom dorosłym podawać można oba rodzaje karm, w zależności od ich preferencji i potrzeb. Natomiast seniorom zdecydowanie lepiej dawkować mokrą karmę, z uwagi na to, że jest łatwa do jedzenia, a psy w tym wieku mogą mieć już problemy z uzębieniem. W przypadku psów aktywnych zalecane jest podawanie karmy suchej, która dostarcza więcej kalorii.
Co powinno znajdować się w składzie karmy suchej i mokrej?
Bez względu na to, czy wybiera się karmę mokrą, czy suchą, zawsze trzeba zwracać uwagę na jej skład. W dobrej karmie powinno się znaleźć przede wszystkim białko zwierzęce o wysokiej jakości (na przykład mięso drobiowe), zdrowe tłuszcze (na przykład olej z łososia), komplet witamin i minerałów (na przykład cynk i wapń). Należy unikać wszelkich wzmacniaczy smaku i sztucznych konserwantów.
Wybierając pomiędzy karmą suchą a mokrą, zawsze trzeba się kierować tym, że musi być ona dopasowana do potrzeb, wieku i aktywności psa.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze