Materiał emitowany w TVP1 w programie śledczym Bianki Mikołajewskiej "Raport Specjalny".
ZAPOWIEDŹ TVP1:
Widzowie zobaczą reportaż Przemysława Siudy pt. „Ogniwo. W łańcuchu powiązań”, a w nim: koncert dla skinheadów, promowanie polityków radykalnej prawicy oraz wizyty członków klubu motocyklowego skupiającego m.in. neonazistów i recydywistów. A to wszystko w ośrodku stworzonym za rządów PiS z publicznych pieniędzy. Emisja „Raportu specjalnego” wyjątkowo w środę, 30 kwietnia o godz. 21:05 w TVP1 i TVP VOD.
Założona cztery lata temu Fundacja „W połowie drogi” była do roku 2023 jedną z organizacji najczęściej obdarowywanych dotacjami z państwowego Funduszu Patriotycznego. W sumie otrzymała z niego ponad 800 tys. zł. W ostatnim dniu kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi w 2023 r. dostała także – decyzją premiera Mateusza Morawieckiego – ponad milion złotych z państwowej rezerwy budżetowej.
Skąd taka hojność rządu Zjednoczonej Prawicy dla organizacji, która jeszcze niedawno znana była tylko wąskiemu gronu współpracowników jej założyciela – Mateusza Kotasa? I co dzieje się w Ośrodku Ogniwo, stworzonym za pieniądze z państwowych dotacji?
Dziennikarzowi „Raportu Specjalnego” udało się dotrzeć do zdjęć i wyjątkowych nagrań z wydarzeń, które odbywają się w tej placówce. Jednym z nich był zamknięty koncert dla skinheadów. Wystąpili podczas niego m.in. The Junkers z utworami takimi jak „Teraz i zawsze i na wieki wieków” („Nie zapuścimy ped…ch grzywek/ Jak jakieś metroseksualne cioty (…) Pryszczate gnojki przy komputerach/ Nie zrozumieją nigdy naszych tekstów/ Ich zaropiałe, cwe…e ryje/ Zdepczą podeszwy naszych Martensów”) i zespół Faul z utworem „Łozdupc” („W tym kraju zawsze przejebane mamy/ Punki Skini Chuligani/ Na całym świecie niech kur… wiedzą, że/ To My Polacy, niech leje się krew”). Jak zapewnia autor reportażu (bo jeszcze go nie widzieliśmy), na imprezie strumieniami lał się alkohol, a w przerwach między występami kapel uczestnicy umawiali się na kibolskie ustawki.
Na co dzień w Ośrodku Ogniwo dominującą działalnością są zajęcia plastyczne i muzyczne dla dzieci, gra w szachy, joga, gry w planszówki, wspólne oglądanie meczów i tego typu zajęcia - w promocyjnych działaniach Fundacji wysuwane na plan pierwszy, nie budzące kontrowersji. Ale w Ośrodku odbywają się także treningi sztuk walki oraz spotkania z udziałem prawicowych i skrajnie prawicowych polityków. Jak twierdzi autor reportażu, bywają tu również członkowie klubu motocyklowego Bad Company, zrzeszającego m.in. recydywistów i neonazistów.
Jak to wszystko ma się do celów działalności Ośrodka, który został sfinansowany z publicznych pieniędzy? I do jakich jeszcze organizacji trafiały pieniądze z Funduszu Patriotycznego? Na te pytania spróbują odpowiedzieć autor reportażu Przemysław Siuda oraz Adam Leszczyński – dyrektor Instytutu Myśli Politycznej im. G. Narutowicza, który powstał w miejsce Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej zarządzającego wcześniej Funduszem Patriotycznym).
Rozmowę w studiu poprowadzi Bianka Mikołajewska.
Zwiastun programu:
Więcej w kolejnym wydaniu "Gazety Powiatowej".
Ponieważ wielu komentowało, zanim program w ogóle był dostępny, TU możecie go zobaczyć w całości (gratis, ale po obejrzeniu paru reklam):
*
O środowisku narodowców, które w Jelczu-Laskowicach odnalazło swoje miejsce przy ul Witosa 71, piszemy od paru lat:
Napisz komentarz
Komentarze