Za nami finał konkursu „Europa w mojej gminie”. Laureatów zaprezentowano podczas briefingu prasowego z udziałem marszałka Pawła Gancarza, wicemarszałka Michała Rado oraz radnych Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Magdaleny Piaseckiej i Moniki Włodarczyk. Nagrodą dla zwycięzców będzie wizyta w Brukseli.
- Jesteśmy dumni z naszej młodzieży. Celem konkursu było przybliżenie i przypomnienie wartości na których oparta jest wspólnota europejska. To ważne abyśmy pamiętali, że Unia to nie tylko dofinansowania mniejszych i większych inwestycji wokół nas, ale właśnie wielka wspólnota wartości, o których nie wolno nam zapominać – mówi marszałek Paweł Gancarz.
Wydarzenie zorganizowali Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego we współpracy z Dolnośląską Biblioteką Pedagogiczną we Wrocławiu oraz Regionalnym Biurem Województwa Dolnośląskiego w Brukseli. Celem inicjatywy jest promowanie wiedzy o Unii Europejskiej wśród młodzieży oraz zaprezentowanie korzyści płynących z członkostwa Polski we Wspólnocie.
- Nasi laureaci wykazali się ogromną kreatywnością. Gratuluję wszystkim, a szczególne podziękowania kieruję do nauczycieli i dyrektorów szkół za wspieranie młodych ludzi w rozwijaniu zainteresowań i budowaniu tak wartościowych postaw – dodaje wicemarszałek Michał Rado.
Konkurs skierowany był do uczniów szkół ponadpodstawowych z Dolnego Śląska w wieku od 14 do 18 lat. Zadaniem uczestników było przygotowanie krótkiego materiału wideo – w formie popularnych rolek czy tiktoków – trwającego maksymalnie 75 sekund. Tematyka prac obejmowała m.in. wartości Unii Europejskiej, funkcjonowanie strefy Schengen, politykę spójności czy rolę samorządów w realizacji projektów unijnych.
W konkursie udział wzięło 45 uczniów i uczennic z 12 dolnośląskich szkół, m.in. z Wrocławia, Oławy, Legnicy, Bolesławca, Strzelina, Sycowa i Bożkowa. Młodzież zaskoczyła kreatywnością i dojrzałością, a szczególne uznanie zdobyła praca przypominająca fundamentalne wartości europejskie – równość, wolność, godność i praworządność – jako filary zjednoczonej Europy, ważne zwłaszcza w dzisiejszych, niespokojnych czasach.
Komisja konkursowa, w której skład weszli Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz troje radnych sejmiku województwa, przyznała pięć nagród, w tym Nagrodę Marszałka Województwa. Zwycięzcy będą mieli okazję odwiedzić jedno z najważniejszych europejskich miast – Brukselę, uznawaną za stolicę Unii Europejskiej. Mieszczą się tam siedziby m.in. Rady Europejskiej, Rady UE, Parlamentu Europejskiego oraz Komisji Europejskiej. Za program wizyty odpowiadać będzie Regionalne Biuro Województwa Dolnośląskiego w tym mieście.
- Chciałam zwrócić uwagę na Strefę Schengen i ekologię, ale też na dofinansowania unijne w naszej gminie, na przykład związane z zapewnieniem czystej wody. Przeszukiwałam w tym celu internet, pomagali mi nauczyciele i rodzice. W Parlamencie Europejskim miałam okazję już być, przy okazji innego konkursu, ale cieszę się, że będę mogła wrócić, bo bardzo podoba mi się to miejsce. Być może to właśnie z nim będę chciała związać swoją przyszłość – mówi Oliwia Szewczyk z Liceum Ogólnokształcące nr I w Oławie, laureatka Nagrody Marszałka.
Pozostałe nagrodzone prace to:
• „Europejskie wartości” – Kinga Żulińska i Miłosz Kuriata (Zespół Szkół Ekonomiczno – Administracyjnych z Wrocławia)
• „Strefa Schengen w skrócie, czyli podróżowanie bez granic” - Igor Dąbkowski i Jakub Salamon (Zespół Szkół Ekonomiczno – Administracyjnych z Wrocławia)
• „Granice? Jakie granice! Odkryj 4 swobody UE” - Patryk Jezierski (Liceum Ogólnokształcące nr I z Oławy)
• „Strefa Schengen” – Julia Borkowska (Liceum Ogólnokształcące nr V z Wrocławia)
- Szczególnie miłym akcentem podczas gali były słowa Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego, a zarazem absolwenta naszej szkoły, Michała Rado, który nie tylko wyraził radość z udziału naszego liceum w konkursie, ale również wspominał swoich nauczycieli. To dla nas ogromny zaszczyt! - czytamy na szkolnym profilu. - Konkurs „Europa w mojej gminie” to nie tylko rywalizacja i dobra zabawa – to działanie młodych ludzi na rzecz promocji lokalnych inicjatyw i europejskich wartości oraz inicjatywa, która pokazuje, że Europa zaczyna się lokalnie, w działaniach, które mają znaczenie tu i teraz. Jako szkoła należąca do programu EPAS (Szkoła Ambasador Parlamentu Europejskiego), szczególnie cieszy nas zaangażowanie naszych uczniów w sprawy europejskie.
Napisz komentarz
Komentarze