Maroko bardzo prężnie się rozwija, najbardziej prosperującym regionem jest Casablanca, którą tu nazywa się ekonomicznymi płucami Maroka i odpowiada za 35 procent PKB kraju. Dolnośląscy przedsiębiorcy przyjechali do tego afrykańskiego kraju z innowacyjnymi rozwiązaniami. Paweł Narolski z Oławy - prezes firmy Neural - opracował system, który przy użyciu sztucznej inteligencji pozwala analizować obraz z monitoringu w miastach, co ma zwiększyć bezpieczeństwo. Jakub Tomasiczek z firmy JBTS przyjechał do Maroko, aby zainteresować tutejsze władze miasta swoją elektroniką użytkową marki Clean Wave. Z kolei Mireille Rayes-Krysiak z firmy AgileQueue proponuje aplikacje skracającą kolejki do lekarzy i specjalistów, co ma przede wszystkim na celu maksymalizować wykorzystanie pracy lekarzy.
- To bardzo ważna misja dyplomatyczna. Maroko jest bramą do Afryki dla naszych przedsiębiorców, to jedna z największych gospodarek tego kontynentu, co stwarza naszym dolnośląskim firmom szansę rozwoju i zaistnienia na niezwykle chłonnym biznesowo terenie – mówi Wojciech Bochnak, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.
Podczas kilku dni wizyty delegacja odbyła spotkania między innymi z przedstawicielami Centrum Finansowego w Casablance, podczas którego można było dowiedzieć się jak wygląda biznes w Maroku, w co warto zainwestować i jakie sektory biznesowe są najbardziej prosperujące. Dolnośląska delegacja spotkała się także z marokańskimi przedsiębiorcami w Izbie Handlowo-Przemysłowej w Casablance, gdzie przedstawiciele firm mogli nawiązać nowe kontakty biznesowe i wymienić się doświadczeniami.
- Nasza firma jest już w pierwszych dolnośląskich miastach i chcielibyśmy rozpocząć ekspansję na rynku afrykańskim. Naszym celem jest to, aby znaleźć się w tych krajach, które budują dopiero całą infrastrukturę, aby na tym etapie móc im pomóc ją inteligentnie rozbudować – mówi Paweł Narolski, prezes firmy Neural Sp. z o. o.
Maroko to pierwsze centrum finansowe Afryki i trzecie na Bliskim Wschodzie. W ciągu najbliższych 5 lat rynki, które będą dominować w Maroku to m.in. usługi medyczne, cyfryzacja, energia elektryczna, sektor samochodowy i lotniczy. Maroko, ze swoim stabilnym wzrostem gospodarczym oraz strategicznym położeniem jako "brama do Afryki", stanowi jeden z najważniejszych rynków na tym kontynencie. Warto przypomnieć, że to właśnie Maroko będzie współorganizatorem Mistrzostw Świata 2030 w piłce nożnej razem z Hiszpanią i Portugalią, co znacząco wpłynie na rozwój gospodarki i infrastruktury tego państwa.
W stolicy Maroka w Rabacie dolnośląska delegacja spotkała się m.in. z szefami miejscowej sekcji politycznej, handlowej i współpracy z zagranicznymi krajami i regionami w centrum Delegacji Unii Europejskiej oraz z mer Rabatu Fatiha el Moudni, która przedstawiła potencjał rozwoju stolicy Maroko oraz możliwości nawiązania współpracy w różnych sektorach między naszymi regionami. Rabat nie ma na ten moment żadnego miasta partnerskiego, nie tylko w Polsce, ale także w tej części Europy, dlatego jest duży potencjał do wykorzystania dla dolnośląskiej gospodarki.
.jpeg)
Napisz komentarz
Komentarze