O co chodzi? To rajd w południowo-wschodniej części powiatu oławskiego. Trasa pierwszej edycji liczyła około 60 km, w drugiej i trzeciej była o kilka kilometrów dłuższa. Nie zmieniło się to, że większa część trasy prowadzi przez drogi polne i leśne, a resztę stanowią drogi publiczne o niskim natężeniu ruchu samochodowego. Tradycyjnie na trasie przygotowano punkty kontrolne, na których uczestnicy obowiązkowo musieli zebrać pieczątki.
Organizatorzy - Wojtek Sienkiewicz, Jacek Bereżnicki, Łukasz Bereżnicki - od początku powtarzali, że celem imprezy jest pokazanie mało znanych zakątków powiatu oławskiego i przyległych regionów. Dlatego trasa przebiega przez fragment szlaku Via Regia do Santiago de Compostela, przez mało znany wąwóz nad rzeką Oławą, przez grodzisko z X wieku, park pałacowy w Oleśnicy Małej czy fragmenty motocyklowej sieci szlaków TET.
- Chcemy w ten sposób upowszechniać lokalne drogi i uświadomić uczestnikom możliwości dojazdu w różne miejsca korzystając z jak najmniejszej ilości dróg publicznych, z dala od samochodów - mówią. - W tym roku trasa liczyła ok. 65 km. Przed startem uczestnicy otrzymali chip do pomiaru oraz listę punktów kontrolnych, którą uzupełniali w trakcie przejazdu. Wprowadziliśmy też nowość, czyli pięciokilometrowy odcinek specjalny.
To właśnie ten odcinek decydował o podium "Pole Powiatu 2025". Warunkiem było jednak ukończenie całego rajdu w limicie czasowym i zebranie wymaganych pieczątek z punktów kontrolnych. Brak pieczątki powodował dyskwalifikację. Skąd ta zmiana? Opowiadają o tym organizatorzy: - Nasz rajd to przede wszystkim połączenie aktywności fizycznej z dobrą zabawą i lokalnym klimatem. Liczy się nie tylko wynik, ale i doświadczenie przygody na dwóch kółkach, w duchu fair play. Pole Powiatu 2025 nie jest więc typowym wyścigiem, lecz rajdem, przygodą, w której dokładność jest bardzo ważna. Dlatego szybkość była potrzebna tylko na tym jednym, pięciokilometrowym odcinku specjalnym.
Start i metę imprezy zlokalizowano w Gaju Oławskim w okolicach firmy "Promet-Plast". Uczestnicy startowali w dziesięcioosobowych grupach. Tegoroczną nowością było również rozszerzenie trasy tak, by przebiegała przez Rynek w Wiązowie, gdzie znajdował się jeden z punktów kontrolnych.
Najszybszy na pięciokilometrowym odcinku specjalnym był Maciej Matyński z Oławy (08:50). Drugie miejsce zajął Michał Banaszczyk z Wierzbna (8:57), a trzecie Paweł Maciąg z Oławy (08:58). Wśród kobiet zwyciężyła Czesława Kruczkowska-Kubik z Groblic (10:55), przed Agatą Andros z Oławy (11:11) i Jolantą Miśtak z Oławy (11:12).
Całość trasy najszybciej pokonał Łukasz Grzyb z Oławy (02:10:03), jako drugi dojechał Paweł Maciąg z Oławy (02:12:36), a jako trzeci Piotr Skowroński z Żernik Wrocławskich (02:12:38). W kategorii kobiet tryumfowała Czesława Kruczkowska-Kubik z Groblic (02:49:16), a na kolejnych miejscach uplasowały się Magdalena Trznadel z Oławy (03:00:41) i Weronika Kuszyk z Jelcza-Laskowic (03:02:24).
***
Organizatorzy
* Wojtek Sienkiewicz to fotograf i grafik, wieloletni współautor Magazynu Pasjonatów Kolarstwa SZOSA, dla którego opisuje rowerowe trasy i wydarzenia niemal z całej Europy. Lubi wszelkiej maści rowerowe wyzwania z naciskiem na piękne widoki i dalekie dystanse, ale większość aktywności to trasy w najbliższej okolicy Oławy, które ciągle potrafią go zaskoczyć. Autor zdjęć i współautor tras do Przewodnika rowerowego po powiecie oławskim.
* Jacek Bereżnicki przez całe życie prywatne i zawodowe związany ze sportem i organizacją imprez sportowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Od lat uprawia kolarstwo romantyczne w wersji gravelowej, szosowej i MTB. Autor przewodników rowerowych po powiecie oławskim.
* Łukasz Bereżnicki reprezentant niekonwencjonalnej dyscypliny sportowej polegającej na jeżdżeniu rowerem i fotografowaniu otaczającego świata. Pożera kilometry na szosie, przełaju i MTB krążąc wokół swoich przydomowych górek Ślęży i Raduni. Z entuzjazmem wspiera wszelkie inicjatywy mające na celu popularyzację jazdy na rowerze. W projekcie "Pole Powiatu" jest człowiekiem od szeroko rozumianej opieki informatycznej.
Napisz komentarz
Komentarze