Dlaczego pompa obiegowa C.O. jest tak ważna?
Pompa obiegowa do centralnego ogrzewania często bywa porównywana do serca instalacji. I nie ma w tym cienia przesady. Jej zadaniem jest wymuszenie ruchu wody lub mieszaniny wody i glikolu w obiegu, co umożliwia transport ciepła od źródła, a więc np. kotła gazowego czy na paliwo stałe lub pompy ciepła, do grzejników czy pętli ogrzewania podłogowego. Bez sprawnie działającej pompy czynnik grzewczy nie mógłby efektywnie krążyć w instalacji, co skutkowałoby nierównomiernym ogrzewaniem pomieszczeń lub wręcz brakiem ogrzewania, zwłaszcza w oddalonych częściach budynku.
Jak dobrać odpowiednią pompę obiegową CO?
Jak widzisz, wybór właściwej pompy obiegowej to kluczowa decyzja, która będzie mieć bezpośredni wpływ na wydajność całej instalacji. Oto najważniejsze parametry, które należy wziąć pod uwagę:
1. Wydajność pompy
Wydajność pompy obiegowej określa ilość medium, jakie urządzenie jest w stanie przetłoczyć w jednostce czasu (m³/h). Parametr ten powinien być dostosowany do wielkości instalacji, zapotrzebowania i mocy grzewczej całego systemu. Zbyt mała wydajność spowoduje nieefektywne ogrzewanie, natomiast zbyt duża przełoży się na niepotrzebne zużycie energii i hałaśliwą pracę.
2. Wysokość podnoszenia
To zdolność pompy do pokonywania oporów hydraulicznych w instalacji, wyrażana w metrach słupa wody. Im bardziej rozbudowana i złożona instalacja, tym większa wysokość podnoszenia będzie potrzebna. Podobnie jak w punkcie pierwszym – należy znaleźć złoty środek.
3. Tryby pracy
Nowoczesne pompy obiegowe CO oferują różne charakterystyki pracy. Poza regulacją biegów możliwe jest również ustawienie trybów, które sprawdzą się np. przy ogrzewaniu grzejnikowym, podłogowym lub w hybrydach łączących oba te rozwiązania.
4. Zużycie energii
Nowoczesne pompy obiegowe CO są bardzo energooszczędne. Warto zwrócić uwagę na współczynnik efektywności energetycznej (EEI), który powinien być jak najniższy.
Spójrzmy na przykład na pompy obiegowe C.O. od AFRISO: APH 160 i APH 360 wyróżniają się wysoką wydajnością (do 3,7 m³/h) przy jednoczesnym niskim poborze mocy (4-45 W). Pompy te posiadają dziewięć zaprogramowanych charakterystyk pracy (3 proporcjonalne, 3 stałociśnieniowe i 3 stałoobrotowe), co pozwala na precyzyjne dostosowanie ich do praktycznie każdego typu instalacji.
Dodatkowo wyposażone są w zabezpieczenia przed suchobiegiem oraz automatyczne funkcje odpowietrzania, co minimalizuje ryzyko awarii i ułatwia eksploatację. Klasa energetyczna EEI ≤ 0,20 gwarantuje niskie koszty eksploatacji, a długa, 5-letnia gwarancja daje pewność niezawodnego działania przez lata.
Jaka pompa obiegowa do pompy ciepła?
W przypadku instalacji z pompą ciepła warto poświęcić doborowi pompy obiegowej C.O. szczególną uwagę. Pompa ciepła potrzebuje stabilnego przepływu przez wymiennik dla optymalnej wydajności. Dodatkowo, przy pompach powietrznych należy zapewnić odpowiedni zład wody do odszraniania.
W takich układach warto wybierać pompy z płynną regulacją obrotów oraz możliwością pracy z charakterystyką stałociśnieniową. Dzięki temu pompa będzie mogła dostosowywać swoją wydajność do zmieniających się warunków pracy, zapewniając optymalną efektywność urządzenia i całego układu.
Montaż i konserwacja pompy ciepła C.O.
Prawidłowy montaż pompy obiegowej ma kluczowe znaczenie dla jej wydajności i żywotności. Pompa powinna być zainstalowana na prostym odcinku rurociągu, z zachowaniem odpowiedniej pozycji montażowej (oś silnika w poziomie). Przed i za pompą zaleca się montaż zaworów odcinających dla ułatwienia prac konserwacyjnych.
Kierunek przepływu medium musi być zgodny ze strzałką na korpusie pompy. Dodatkowo przed pompą powinien znajdować się filtr siatkowy chroniący urządzenie przed zanieczyszczeniami, które mogłyby uszkodzić wirnik lub doprowadzić do jego zablokowania. Jak sprawdzić, czy pompa obiegowa działa? Przede wszystkim informować będą o tym diody umieszczone na obudowie. Poza tym słychać będzie przepływ medium w rurach.
Nowoczesne pompy obiegowe są w dużej mierze bezobsługowe. Zaleca się jednak regularne czyszczenie filtra siatkowego znajdującego się przed pompą oraz kontrolę jej pracy pod kątem nietypowych dźwięków czy wibracji.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze