Odra ponad 40 cm przekroczyła stan alarmowy. Będą burze. Kiedy zacznie się problem?

  • 24.06.2020, 08:47 (aktualizacja 24.06.2020, 13:22)
  • TuOlawa (AH)
Odra ponad 40 cm przekroczyła stan alarmowy. Będą burze. Kiedy zacznie się problem? Fot. MP
Przypominamy, że 23 czerwca powiat oławski wprowadził Stan Pogotowia Przeciwpowodziowego na całym terenie.

Wczoraj o  godzinie 7.40 stan ODRY w OŁAWIE - wynosił 578 cm (stan alarmowy wynosi 560)

Dziś o godzinie 6.20 wynosił 603 cm

Godzina 7.30 stan ODRY - 605 cm

Godzina 8.20 stan ODRY - 606 cm

Godzina 10.40 stan ODRY - 611 cm

Fachowcy przewidują, że w Oławie maksymalnie poziom Odry dojdzie do około 640 cm, ale prawdziwy problem zacząłby się powyżej 7 metrów, ponieważ woda będzie się przelewać na polder Lipki.

Obecnie sytuacja w mieście jest stabilna i monitorowana na bieżąco, a siły i środki są w gotowości do użycia.

Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego na podstawie danych IMGW Biuro Prognoz Meteorologicznych, informuje o możliwości wystąpienia burz na terenie województwa dolnośląskiego w dn. 24 - 27.06.20 r.  Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 15 mm do 20 mm, lokalnie około 25 mm, oraz porywami wiatru do 70 km/h. Lokalnie opady gradu.

TuOlawa (AH)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (16)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Monika
Monika 24.06.2020, 18:33
Witajcie. Jestem mieszkanką Wrocławia i ilekroć pojawia się ostrzeżenie przed powodziami, zerkam na sytuację u Was. :-/ To naprawdę nie do pomyślenia, żeby mieszkańcy miast nadodrzańskich nie mogli spać spokojnie w XXI wieku. Rząd szasta pieniędzmi na prawo i lewo zamiast zainwestować w jakieś zbiorniki retencyjne, pogłębianie dna Odry, budowę wałów... . Z tymi wałami to miejscami w Wrocławiu się poprawiło, ale taka prawda, że póki nie będzie zbiorników retencyjnych, to same wały nic nie dadzą, jak się przez nie przeleje. Trzeba się modlić, żeby nas wszystkich nie pozalewało. Do tej pory pamiętam 1997.
A
A 28.06.2020, 10:28
to raczej powinno się pozwolić tej wodzie rozlać na tereny zalewowe i poldery a nie wały budować
Oława
Oława 24.06.2020, 14:26
Oławski odcinek Odry jest od lat zaniedbany, nasyp w korycie na wysokości mostu uniemożliwia szybszy przepływ wysokiej wody, koryto jest wąskie i powoduje szybkie piętrzenie wody. Stan alarmowy już jest. Niech szykują się na otwarcie polderu Lipki-Oława.
Greg
Greg 24.06.2020, 15:45
Polderu nie trzeba otwierać. On napełnia się samoistnie.
Gorszy sort
Gorszy sort 24.06.2020, 13:07
Taka gmina, takie państwo.
normalnyziooom
normalnyziooom 24.06.2020, 14:03
Jeszcze raz, kogo obwiniasz za deszcz?
prognozy
prognozy 24.06.2020, 12:17
A całą wiosnę trąbili , że susza będzie.
Tomek
Tomek 24.06.2020, 09:47
Kto kupuje mieszkania nad Odrą ???!!!Całe życie depresja ,strach !
M
M 24.06.2020, 09:08
Co roku ten sam problem i strach, a wystarczyłoby wybudować zbiorniki retencyjne z prawdziwego zdarzenia, zamiast się bawić w przekop mierzei wiślanej jedynie po to żeby węgiel z Nigerii mógł przypłynąć do Elbląga.
Marian
Marian 24.06.2020, 22:35
Nie spinaj się za dwa dni zapomnisz o wielkiej wodzie, to rzecz normalna, że jak deszcz pada to rzeki się zapełniają.
M
M 25.06.2020, 08:01
Marian to oficjalne stanowisko PiS? Rozumiem, że skierowane do tych, którym pozalewało piwnice lub do mieszkańców Starego Górnika czy Starego Otoku, którzy nie mieszkają blisko rzeki, ale podniesiony stan rzek jest dla nich rzeczywistym zagrożeniem. Typowo pisowskie myślenie, bylejakość, pogarda do ludzi, lekceważenie.....
Marian
Marian 25.06.2020, 09:32
Stary Górnik leży na polderze zalewowym więc czego oczekujesz? Niemcy likwidowali tą wioskę a nasi ponownie ją zasiedlili i zaczęli się budować. Ot polskie myślenie, zapewne PIS kazał im się budować.
M
M 25.06.2020, 11:14
mamy chyba XXI wiek, a zalewanie wiosek w celu obrony przed powodzią to jest mentalność z XIX wieku, ja rozumiem Marian, że obecna władza bardzo przypomina tą która była przed 1989 rokiem, ale najwyższa pora żebyś się obudził.
Marian
Marian 25.06.2020, 13:09
Polder zalewowy to nie nasza władza ludowa wymyśliła tylko Niemcy, którzy tez zapewne borykali się z problem wezbranych wód, zresztą cała infrastruktura, śluzy , jazy wały wszystko jest dziełem inżynierów niemieckich z XIX wieku. Co myślisz że to źle wymyślili? My mamy problem z utrzymaniem dobrego stanu tych urządzeń i tyle w temacie, Byle deszczyk a wy tyłkami trzęsiecie. Trzeba zaufać XIX wiecznym budowlom.
Antek
Antek 24.06.2020, 10:27
Przekop mierzei też potrzebny 😉
M
M 24.06.2020, 12:49
komu i do czego?

Pozostałe