Mamy swoje zasady. W Gpi nie ma miejsca na "korporację".

  • 25.11.2021, 08:26 (aktualizacja 25.11.2021, 08:42)
  • tuOlawa BS
Mamy swoje zasady. W Gpi nie ma miejsca na "korporację".
Dynamiczny rozwój zawdzięcza wielu sukcesom i projektom dla największych koncernów w Europie. Mimo trudnej i niestabilnej sytuacji gospodarczej stale rozwija swoje zasoby i oferuje nowe miejsca pracy. Porozmawialiśmy z pracownikami Gpi, o tym, jak pracuje się u producenta zbiorników ze Skarbimierza.

Początki polskiego oddziału

Gpi zaczynało od niewielkiej hali produkcyjnej w Brzegu i kilku konstruktorów. Dziś, po niecałej dekadzie spółka posiada dwa zakłady produkcyjne, w których pracuje ponad 70 osób. Co jest złotym środkiem na tak szybki rozwój? Gpi jest zdania, że miarą sukcesu firmy są sukcesy jej pracowników. Dlatego zawsze dba o swój najważniejszy filar – ludzi, którzy tworzą to przedsiębiorstwo.


Drugi polski oddział otwarto w 2020 roku w Skarbimierzu na terenie Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej. Gpi zdaje sobie sprawę z otoczenia innych pracodawców w tym miejscu, jednak nie odczuwa zagrożenia z tego powodu. Ubiegły rok był zdecydowanie trudnym okresem dla wielu firm. W czasie gdy wiele branż redukowało zatrudnienia, Gpi przyjęło do pracy ponad 20 nowych pracowników, utrzymując dotychczasowe stanowiska.

Doświadczenie-ważne, ale nie zawsze konieczne


Gpi jest otwarte na osoby z doświadczeniem oraz nowicjuszy na rynku pracy. " Chętnie przyjmujemy do pracy osoby w trakcie studiów lub świeżo upieczonych absolwentów. Gpi jako pracodawca, stawia na osoby mające wiedzę, chęci do nauki i niebojące się podejmowania wyzwań"- Natalia Dziubandowska, HR Manager Gpi Poland.


Jeśli o naukę chodzi, plasuje się wysoko na liście czynników wpływających znacząco na rozwój firmy – Gpi stale finansuj szkolenia branżowe i tematyczne. Szkolenia odbywają się najczęściej w Polsce, jednak przed sytuacją pandemiczną, organizowane były częste wyjazdy szkoleniowe do spółki-matki w Holandii. Niedawno taką okazję miał jeden z inżynierów, Błażej Domaradzki:
"Szkolenie dotyczyło usprawnień i ulepszeń w początkowej fazie powstawania zbiorników, czyli w procesie ich projektowania. Były to nie tylko cenne lekcje, które warto wdrożyć w naszym polskim oddziale, ale również możliwość, aby osobiście poznać zespół holenderski, z którym współpracuję na co dzień. Dla nowego pracownika to bardzo ważne".

Korporacji, mówią stanowcze nie.

To, co istotne w Gpi, to potrzeby pracownika, wzajemne zrozumienie i wsparcie w rozwoju. Firma stroni od tego, by mówiono o niej jak o korporacji. "Rozrastamy się i jest to bez wątpienia inna organizacja niż 5 lat temu. Pewne procedury, zasady i narzędzia musieliśmy wdrożyć, aby praca była bardziej efektywna i klarowna, ponieważ działamy w dużym, międzynarodowym zespole dla największych firm w Europie. To był i jest naturalny proces rozwoju organizacji. Jeśli mówimy o wizerunku korporacji, jaki znamy, to Gpi jest daleki od takiego modelu. Ludzie chcą mieć wpływ na to, jak pracują, w jakim kierunku się rozwijają i na to zawsze jest miejsce w całej grupie Gpi Tanks". - Aleksandra Chmiel-Karakuła, odpowiadająca za marketing i komunikację w Gpi Poland.

Oddział w Polsce powstał jako niewielka grupa pracowników, która, choć w szybkim tempie zaczęła się rozrastać, nigdy nie zmieniła swoich wartości – w Gpi pracownicy zostają na lata. "Osoby, które obecnie są managerami, zaczynały swoją ścieżkę kariery w Gpi jako pracownicy na niższych stanowiskach. W obecnych czasach firmy borykają się z problemem utraty dobrego i doświadczonego pracownika, dlatego Gpi jest otwarte na potrzeby każdej pracującej tu osoby, słuchając i reagując na zgłaszane potrzeby . Szanujemy czas pracy i życie poza pracą. Jeśli któryś z pracowników zgłasza potrzebę przejścia na pracę zdalną, nie zdarzyło się, aby nie mógł skorzystać z takiej opcji. W kwestii benefitów, jakie firma zapewnia swoim pracownikom, to przede wszystkim pakiet medyczny i pakiet socjalny, pracownicy otrzymują dodatek do wypoczynku, dla dzieci są to wyprawki szkolne, czy dofinansowania do kolonii. Codziennie zapewniamy świeże owoce w kantynie, a wspólne świętowanie drobnych uroczystości, jak urodziny pracownika to już nasza tradycja". - dodaje Natalia Dziubandowska.


Plany rozwojowe firmy na przyszłe lata, jeśli chodzi o potrzeby ilościowe na nowych pracowników, są mocno przemyślane, jednak już teraz można zdradzić, że w swoich założeniach Gpi dąży do zwiększenia liczby pracowników administracyjnych o kolejne osoby. Natomiast w odpowiedzi na prężnie rozwijający się oddział i wiążącą się z tym konieczność produkowania coraz większej ilości zbiorników, rekrutacja na nowych pracowników produkcyjnych jest cały czas otwarta.

Bliskość Oławy

Gpi, wie jak ważne jest wykorzystywanie swoich możliwości i zasięgów do pomagania innym. Angażuje się w różne akcje społeczne i wydarzenia charytatywne. Od 2021 roku zdecydowała się na stałą współpracę ze Stowarzyszeniem Tęcza z Oławy, zajmującego się opieką terapeutyczno-rehabilitacyjną niepełnosprawnych dzieci, młodzieży i dorosłych. "Muszę przyznać, że Tęcza ujęła nas swoją energią i tym, na jak wiele sposobów pomagają. Decyzja o wspieraniu tego stowarzyszenia była dla nas wyróżnieniem. Torty, które zamawiamy w Tęczy dla naszych pracowników z okazji ich urodzin, są wyjątkowe pod każdym względem". - Aleksandra Chmiel-Karakuła.

Firma wspiera brzeski sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, przekazując na licytację albumy o województwie opolskim. W przyszłym roku Gpi planuje jeszcze więcej aktywności społecznych, angażujących pracowników.

Otwarte rekrutacje


Obecnie Gpi prowadzi otwarte rekrutacje na stanowiska administracyjne takie jak:

  • Główna Księgowa,
  • Business Process Engineer,
  • Area Manager,
  • Inżynier - Konstruktor

oraz produkcyjne:

  • Spawacz,
  • Szlifierz,
  • Monter Izolacji,
  • Operator Suwnic / Pracownik Produkcyjny

Od przyszłego spawacza Gpi wymagana jest m.in. umiejętność spawania metodą TIG/MAG czy umiejętność obróbki ślusarskiej stali nierdzewnej. Inżynier natomiast powinien być zaznajomiony z zagadnieniami w zakresie: wytrzymałości materiałów i materiałoznawstwa wg norm (EN14015, EN13445) czy znajomości programów takich jak: Solid Edge (3D), ProgeCad i Autocad. Gpi Poland należy do spółki holenderskiej, dlatego istotna jest znajomość języka angielskiego w przypadku pracowników administracyjnych. Przede wszystkim jednak firmie zależy na osobach zaangażowanych, zmotywowanych i dobrze odnajdujących się w pracy zespołowej.

Co więcej, jeśli chodzi o pracowników produkcji, dajemy możliwość wyboru lokalizacji pracy – Skarbimierz bądź Brzeg.

O Gpi Poland


Gpi Poland to producent zbiorników ze stali nierdzewnej. Spółka powstała w 2013 roku i należy do holenderskiej grupy kapitałowej Gpi Tanks. Na rynku europejskim oferuje swoje produkty głównie dla branży piwowarskiej, chemicznej, spożywczej. Wśród znanych projektów są takie realizacje jak, dostawa zbiorników dla Orlen Południe, zbiorniki ciśnieniowe dla browaru Pinta, współpraca z Delicpol, NGK Ceramics, czy z międzynarodowym koncernem spożywczym w Bielanach Wrocławskich.

Producent zbiorników zdaje sobie sprawę, że gdyby nie ludzie tworzący tę firmę nie byłoby tak licznych sukcesów. Dlatego tak istotna jest dbałość o potrzeby pracowników i stawianie na ich rozwój.

Oferty pracy i dodatkowe informacje o Gpi Poland znajdziesz na www.gpi-tanks.pl

(tekst sponsorowany)

tuOlawa BS

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe