Zmiany nazw ulic
Przed wojną i tuż po niej Oława liczyła znacznie mniej ulic niż teraz. Nie istniało wówczas wiele osiedli, a niektóre obecne tereny miejskie były poza granicami miasta. Ówczesna Oława liczyła zaledwie 52 ulice, a miasto było podzielone na 8 dzielnic. Po przejęciu przez władze polskie, trzeba było jak najszybciej przywrócić miasto do życia. Nie tylko uruchomić wodociągi, czy inne zakłady, potrzebne do normalnego funkcjonowania, lecz także zmienić nazwy ulic, by nowi mieszkańcy czuli się jak u siebie i nie musieli używać tych w obcym języku.
Nazwy oławskich ulic masowo przemianowano 66 lat temu. We wrocławskim Archiwum Państwowym do dziś zachowało się niewiele dokumentów z tych pierwszych pionierskich lat. Niestety, w latach 50. i 60. ubiegłego wieku, nikt nie przywiązywał większej wagi do takich dokumentów, niszczono je na dużą skalę. Na szczęście parę przetrwało do naszych czasów i dzięki temu możemy ustalić, kto i kiedy dokonał wymiany nazw ulic. Tymczasowe władze Oławy powołały komisję, w skład której weszli pełnomocnik rządu RP Władysław Gorazd jako przewodniczący, oraz jako członkowie: burmistrz Oławy Jakub Axentowicz, emerytowany profesor gimnazjum Mikołaj Ciosek oraz członek Zarządu Miejskiego Paweł Wziątek.
Komisja zebrała się w budynku ówczesnego Zarządu Miejskiego, czyli w ratuszu, 15 lipca 1945 roku. Wcześniej, na polecenie Zarządu Miejskiego, Mikołaj Ciołek przygotował materiały odnoszące się do zmiany nazw ulic, z propozycjami nowych. Ciołek miał zapewne wówczas w mieście najlepsze przygotowanie, aby móc wykonać to dość trudne zadanie. Po odczytaniu propozycji i wprowadzeniu pewnych poprawek, komisja Gorazda uchwaliła zmiany nazw ulic i dzielnic dla miasta Oławy. Od tej pory niemieckie określenia przestały funkcjonować, a zaczęły obowiązywać nowe, polskie.
Napisz komentarz
Komentarze