Od roku 1866 do 1945 zamek był rezydencją pruskiego rodu Tiele-Wincklerów, potentatów przemysłowych. Obecnie znajduje się tam Centrum Terapii Nerwic. Jest częściowo udostępniony do zwiedzania.
W 1896 roku w barokowym pałacu wybuchł pożar i wyrządził dużo zniszczeń. Jeszcze w tym samym roku Franz Hubert przystąpił do odbudowy i przebudowy obiektu.
W roku 1900 powstało najbardziej okazałe skrzydło wschodnie w stylu neogotyckim i oranżeria.
Kilka lat później dobudowano skrzydło zachodnie w stylu neorenesansowym. Dzięki temu zwiedzający pałac mogą podziwiać różnorodność stylów architektonicznych.
Rodzina Tiele-Wincklerów opuściła posiadłość w 1945, a zakwaterowały się tam wojska Armii Czerwonej. Wówczas zdewastowano wyposażenie pałacu.
Całość otacza przepiękny park. Jego oś główna ma charakter geometryczny. Od bramy z gladiatorami do pałacu biegnie aleja dębów czerwonych i kasztanowców. Dalej aleja lipowa z symetrycznymi kanałami po obu stronach, zakończona pomnikiem Huberta von Tiele-Wincklera. Wzdłuż kanałów rosną wielobarwne azalie i różaneczniki. Po wschodniej stronie alei lipowej rozciąga się staw z malowniczą wysepką. Wchodzi się na nią mostkiem w chińskim stylu. Bogaty drzewostan tworzą gatunki rodzime i egzotyczne. Liczne rośliny oraz rozłożystość parku tworzą nietypowy, korzystny dla zdrowia mikroklimat.
Chcąc dotrzeć do pałacu, najlepiej jechać autostradą w kierunku Katowic do zjazdu na Racibórz - Opole i stamtąd do Krapkowic. Dalej drogą 409 do Prudnika. Po 15 minutach trafiamy do celu.
Ceny biletów:
Zwiedzanie z przewodnikiem
- dorośli - 5zł
- dzieci od lat 7 do lat 15 - 3 zł
Wioletta Kamińska
[email protected]
Fot.: Katarzyna Nagalewska
Napisz komentarz
Komentarze