Oleśnica Mała
Piknik, wystawy i pantomima
To ważne miejsce na turystycznej mapie powiatu. W XIII wieku założono tam pierwszą na ziemiach polskich komandorię zakonu templariuszy. Od 1815 aż po zakończenie II wojny światowej obiekt był własnością rodziny Yorcków von Wartenburg, zasłużonej zarówno w wojnach napoleońskich, jak i w opozycji antyhitlerowskiej. Peter Yorck von Wartenburg należał do Kręgu z Krzyżowej
i był ofiarą nieudanego zamachu na Hitlera w 1944.
W zamierzeniu organizatorów - Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, Zakładu Doświadczalnego Hodowli
i Aklimatyzacji Roślin, miejscowej Szkoły Podstawowej
i Teatru Formy - spotkanie plenerowe pod tytułem “Mit
i historia” ma się przyczynić do popularyzacji historii Oleśnicy Małej i jej zabytków. Ks. Adam Skalniak, proboszcz miejscowej parafii, wygłosi wykład o dziejach pałacu,
a następnie udostępni zwiedzającym kaplicę. Będzie też można wejść na wieżę pałacową, z której rozpościera się wspaniały widok na okolicę, a także zwiedzić wybrane sale w pałacu i mauzoleum. Wystąpi Teatr Tańców Dawnych “Invenzione”, a uczestnicy imprezy będą szukać zaginionego skarbu templariuszy.
Piknik, rozpoczynający się o godz. 14.00, będzie obfitował w atrakcje: pokazy strażackie, egzaminy na kartę rowerową, konkursy i zabawy dla dzieci, pieczenie kiełbasek, spacery ścieżką edukacyjną. Działać będzie oryginalna giełda lektur - każdy może się zgłosić do stoiska, żeby wymienić książki ze swoich zbiorów na inne, których jeszcze nie czytał lub poszukuje. Dla szachistów organizatorzy przygotowują turniej indywidualny. Zapisy będą prowadzone w godz. 14.00 - 14.30, w punkcie zgłoszeń przed pałacem.
Również bufet będzie dopasowany do historycznego charakteru imprezy i jak zapewnia Anna Ślipko z GCKSiR - będzie bardziej przypominał menu z tradycyjnej karczmy, niż z fastfoodów.
Przygotowano wiele propozycji artystycznych. Mieszkanka Drzemlikowic, Ewa Koliska, zaprezentuje wystawę fotografii, przedstawiających krajobrazy gminy Oława w różnych porach roku. Ciekawie zapowiada się wystawa ceramiki artystycznej autorstwa Joanny Zabuskiej, absolwentki ASP we Wrocławiu. Jej sztuka krąży wokół tematu dotyku, jako formy kontaktu ze światem.
Finałowym akcentem będzie pantomima Teatru Formy pt. “Kreisau 412”, według scenariusza i w reżyserii Józefa Markockiego. - Peter Yorck zapłacił za swoją bezkompromisową postawę najwyższą cenę - mówi reżyser. - Totalitaryzm również dzisiaj odradza się w różnych częściach świata i zmusza każdego z nas do zajęcia stanowiska.
Wizja Markockiego, prezentowana w naturalnej scenografii dziedzińca pałacowego, ma szanse na długo pozostać w pamięci widzów. Początek przedstawienia o godz. 20.00.
Xawery Piśniak
[email protected]
(na podstawie materiałów z GCKSiR)
Napisz komentarz
Komentarze