- Tegoroczne rozliczanie podatku dochodowego przeprowadzaliśmy w ramach ogólnopolskiej akcji „Szybki PIT 2008”, zorganizowanej przez Ministerstwo Finansów - mówi Dariusz Żuraw, naczelnik oławskiego Urzędu Skarbowego.
- Niestety, już niemal tradycyjnie większość osób zostawiła na ostatnie dni przed końcem ustawowego terminu wypełnienie obowiązku rozliczenia rocznych dochodów.
Oprócz normalnego trybu pracy, czyli przyjmowania zeznań, wydawania druków i udzielania wszelkich informacji, w tym roku oławski US zaoferował podatnikom dodatkową pomoc. Dwukrotnie zorganizowano „Dni otwarte”, a w urzędach gmin w Domaniowie i w Jelczu-Laskowicach uruchomiono terenowe punkty przyjmowania zeznań. W ostatnich dniach kwietnia znacznie wydłużono godziny pracy urzędu, a w sali operacyjnej funkcjonowały odrębne stanowiska pracy - tylko do przyjmowania rocznych zeznań podatkowych.
- W czasie dwóch dni otwartych nasz urząd odwiedziło łącznie 370 osób - mówi naczelnik Żuraw. - 28 marca było 86 petentów, a 25 kwietnia - 284. Głównym powodem wizyty podatników były sprawy związane z rozliczeniem rocznego dochodu, ale zgłosiły się też osoby w celu załatwienia innych kwestii, np. złożenia deklaracji VAT, czy wniosków o zwrot wydatków za materiały budowlane.
Do punktu informacyjnego, który działał w kwietniu przez cztery dni w jelczańsko-laskowickim Urzędzie Miasta i Gminy, zgłosiło się około 350 podatników, którzy złożyli 332 zeznania roczne, a także inne dokumenty.
W Domaniowie punkt przyjmowania zeznań był w tym roku czynny dwa razy. Pracownicy oławskiej skarbówki przyjęli tam prawie 40 osób oraz tyle samo zeznań rocznych.
W ostatnim tygodniu kwietnia oławski Urząd Skarbowy pracował w wydłużonym czasie, do godziny 18.00. Od 27 do 29 kwietnia zgłosiło się w tych dodatkowych godzinach przyjęć średnio po 50 osób, a przyjęto około 60 zeznań. W ostatnim dniu, 30 kwietnia, przyszło 80 podatników, którzy złożyli aż 315 zeznań rocznych.
Nowością była możliwość złożenia drogą elektroniczną najpopularniejszego rodzaju zeznania, PIT-37, bez konieczności potwierdzania go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Usługa ta została uruchomiona przez Ministerstwo Finansów 9 kwietnia.
- Do końca kwietnia do naszego urzędu drogą internetową wpłynęły 54 zeznania PIT-37 oraz sześć innych, z kwalifikowanym podpisem elektronicznym - mówi naczelnik Żuraw.
Tak jak w poprzednich latach, wielu podatników zadysponowało 1% swojego podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego. Warto przypomnieć, że jeśli w ustawowym terminie do 30 kwietnia złożono zeznanie roczne, nie wskazując w nim kwoty 1% dla OPP, to jeszcze nic straconego. Najpóźniej do 30 czerwca można złożyć korektę zeznania, wykazując w niej nazwę i numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego oraz wnioskowaną kwotę, która nie może przekroczyć 1 % podatku należnego, wynikającego z zeznania. - Przekazanie kwot na rzecz OPP nastąpi wyłącznie wtedy, gdy w terminie do 30 czerwca podatnik dokona wpłaty należnego podatku - wyjaśnia Dariusz Żuraw. - Należy zatem pamiętać, że gdy z zeznania rocznego wynika kwota podatku do zapłaty, to niezależnie od jej wysokości podatek ten musi zostać uregulowany. Ważne jest również, że płacąc podatek po upływie terminu płatności, a więc po 30 kwietnia, należy naliczyć odsetki za zwłokę. Dopiero po spełnieniu tych warunków przekażemy wskazane przez podatników kwoty 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Tekst i fot.: Krzysztof A.Trybulski
[email protected]
Napisz komentarz
Komentarze