Jelczańsko-laskowiccy radni przyjęli program prewencji niektórych chorób cywilizacyjnych w gminie, w latach 2009-2011. Jeden z punktów programu zakłada szczepienia dzieci przeciwko pneumokokom. Tego nie finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.
Pneumokoki to powszechnie występujące bakterie chorobotwórcze, znajdujące się w nosie i w gardle wielu ludzi, nie prowadzą bezpośrednio do zachorowania. Nosicielstwo pneumokoków jest szczególnie wysokie wśród dzieci. Szczepienie ma na celu zapobieganie groźnym chorobom, takim jak: posocznica, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc, ostre zapalenie ucha środkowego. Wyniki badań klinicznych dowodzą, że dzięki szczepieniom udało się uniknąć ponad 80% ciężkich infekcji pneumokokowych oraz zapaleń płuc.
W gminie Jelcz-Laskowice rocznie rodzi się około 250 dzieci. - Największe zagrożenie zakażeniem pneumokokami występuje u dzieci w wieku do dwóch lat - mówiła na marcowej sesji Rady Miejskiej lekarz pediatra i radna powiatowa Marzena Szóstak, konsultant programu gminnego. - Program jest skierowany do dzieci szczególnie narażonych - wcześniaków oraz niemowlaków z niską wagą urodzeniową. Jedna szczepionka to koszt ok. 250 zł, potrzebne są trzy dawki. W tym roku obejmie się szczepieniami ok. 30 dzieci z gminy J-L.
Marzena Szóstak zaproponowała, że może koordynować kwalifikowanie dzieci do programu szczepień. Na razie jest to program trzyletni, na który przeznaczono 120.000 zł. Władze gminy zapewniają, że gdyby zabrakło pieniędzy dla zakwalifikowanych dzieci, będzie można zwiększyć w budżecie środki na to zadanie.
(MON)
Fot. Monika Gałuszka-Sucharska
Napisz komentarz
Komentarze