Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 maja 2024 13:12
Reklama BMM
Reklama
Reklama
News will be here

Czy warto inwestować w fotowoltaikę?

Rozmowa z Bartłomiejem Smolińskim, Dyrektorem Sprzedaży w Solar Hill Sp. z o.o., www.solarhill.pl
Czy warto inwestować w fotowoltaikę?
Bartłomiej Smoliński, Dyrektor Sprzedaży w Solar Hill Sp. z o.o.

1. Fotowoltaika - nierzadko mamy okazję słyszeć jak ktoś mówi słowa w stylu: „załóż sobie fotowoltaikę i będziesz mieć prąd za darmo”. Choć mówi się o tym tak wiele, wciąż jednak padają błędne nazwy i chyba jednak oczekiwania też? 
Oj tak, nie zliczę ile to już razy słyszałem hasła w stylu: „Dodzwoniłem się do firmy od fotowoltaniki?”. Wyjaśnijmy – fotowoltaika, bez „ni” w środku. Odpowiadając na pytanie - z całą pewnością prąd ostatecznie będzie tańszy dla gospodarstwa domowego, bądź właściciela firmy. Za darmo nigdy nie jest, choćby ze względu na opłaty dot. dystrybucji. Instalacja fotowoltaiczna jako system modułów fotowoltaicznych (paneli) oraz urządzenia do zamiany prądu stałego w zmienny (tzw. falownik) konwertują energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną, tę dostępną np.  w  domowych gniazdkach,  z której czerpiemy uruchamiając pralkę lub piekarnik. Takie rozwiązanie zapewnia konkretne i policzalne oszczędności. Upraszczając, w dokarmianiu naszych urządzeń elektrycznych pomaga nam słońce, które wciąż i na szczęście pozostaje w opcji: „dostępne dla każdego, bez opłat”. Dzięki temu finalnie obniżamy własne rachunki za prąd.

2. Skąd zatem biorą się sprzedażowe hasła, które uwodzą wizją zerowych rachunków za prąd? 
Tak pozyskiwany prąd nigdy nie był w pełni darmowy. Aby to właściwie wyjaśnić musimy rozróżnić posiadaczy instalacji w po-przednim i aktualnym systemie rozliczeń. W poprzednim faktycznie można było nie płacić za samą energię, a do uregulowania pozostawały jedynie opłaty stałe – kwestia doboru odpowiedniej mocy instalacji.  Aktualnie (tj. od kwietnia 2022) odsprzedajmy prąd wyprodukowany przez instalację po cenach giełdowych, a kwota uzyskana ze sprzedaży obniża nasze zobowiązania za prąd, który musieliśmy kupić od sprzedawcy. Oczywiście chodzi o ten prąd, który zużywamy w domu, bądź firmie w czasie, kiedy nie świeci słońce, a także w ciągu dnia, gdy zapotrzebowanie na energię przewyższa możliwości produkcyjne naszej fotowoltaiki. Myślę, że warto otwarcie wyprowadzić nas wszystkich z myślenia „życzeniowego” i wiary w otrzymywanie czegoś „za darmo”. Instalacja fotowoltaiczna wymaga przemyślanej inwestycji, ale zaprojektowana i założona przez profesjonalistów będzie stanowiła realną formę ochrony naszych rachunków przed rosnącym zapotrzebowaniem oraz cenami prądu. Zapewni lepszy zwrot z inwestycji niż oszczędności w przysłowiowej skarpecie, bądź nadzieja, że będzie taniej.

3. W takim razie jak powinniśmy rozpatrywać samą inwestycję w fotowolatikę i od czego zależy zwrot z tak zainwestowanych środków? 
Po pierwsze należy dobrze dobrać moc instalacji oraz jej orientację względem stron świata. Instalacja skierowana na południe najwięcej produkuje w godzinach południowych i posiada największe uzyski roczne. System zorientowany na tzw. „wschód-zachód”, wykorzystujący np. dwie połacie dachu skośnego, więcej produkuje rano i po południu (od wschodu, do zachodu). Ta druga opcja polecana jest szczególnie tym klientom, którzy mają niską autokonsumpcję – tj. w ciągu dnia, kiedy świeci słońce, przebywają poza domem a w samym budynku nie ma większego zapotrzebowania na energię. Mając na uwadze aktualny system rozliczeń, który mocniej uzasadnia wspomnianą wcześniej autokonsumpcję, warto rozważyć inwestycję w odpowiednio dobrany magazyn energii. Dzięki temu można zwiększyć jej poziom do 40-50%, co w praktyce oznacza, że nawet połowa prądu zużytego w domu będzie za darmo, dzięki słońcu. Nie bez znaczenia pozostają nasze nawyki i codzienne rytuały. Jeśli to tylko  możliwe  powinniśmy  używać  np.  zmywarek  czy  pralek  w czasie kiedy mamy produkcję z paneli. Większość sprzętów ma wbudowane programowanie czasowe, więc pozostają tylko nasze chęci.
Kolejną istotną kwestią jest dobór sprzętu. Należy kierować się zarówno parametrami technicznymi jak i renomą producenta, obsługą serwisową i warunkami gwarancji. Pomijam oczywiście niezbędne normy, homologacje i dopuszczenia na nasz rynek – to absolutnie  bazowe.  Wystrzegajmy  się  np. paneli używanych, np.  z  zagranicznych  demontaży.  Z  reguły  są  wyeksploatowane i zwyczajnie niebezpieczne. Ponieważ szeroko pojęta branża OZE jest kluczowa dla świata, producenci prześcigają się w rozwiązaniach, oferując dzisiaj naprawdę sprawne i trwałe rozwiązania. W naszych instalacjach stawiamy wyłącznie na sprawdzonych producentów i sprzęty o najlepszych, kluczowych parametrach. Dobieramy je tak, aby spełniały oczekiwania estetyczne klientów, ale jednocześnie maksymalizowały produkcję prądu. Na sam koniec, albo na początek [śmiech], należy dorzucić doświadczonych instalatorów - nasi partnerzy mają po kilkanaście tysięcy zrealizowanych inwestycji w ostatnich latach, co w połączeniu  z  odpowiednim  sprzętem,  daje  stabilny  i wydajny system na lata. W ostatnich 3 latach pojawiło się bardzo dużo instalatorów z potrzeby rynku, których  brak  doświadczenia i często mechanicznie powtarzane schematy instalacyjne, skutkują problemami u inwestorów. To poważna inwestycja, dlatego  warto  ostatecznie  oszczędzać  na  rachunkach  za  prąd, a nie na samej instalacji i firmie, która zajmie się jej montażem.

4. Czy przedsiębiorcy, np. właściciele zakładów produkcyjnych, również inwestują w fotowolatikę? Z jakich rozwiązań korzystają?
Tak oczywiście, to oni najbardziej odczuli wzrost cen energii. Dlatego ta grupa inwestorów dość szybko zaczęła szukać oszczędności  i  zaczęła  stawiać  na  instalacje  fotowoltaiczne.   W tym przypadku obniżenie kosztów zużycia energii bezpośrednio przekłada się na koszty produkcji, a zatem i na jej rentowność. W tym obszarze zazwyczaj wykonujemy większe instalacje na dachach, bądź podobnie jak u rolników na konstrukcjach gruntowych. Bardzo ciekawą ofertą są płoty fotowoltaiczne.  Aktualnie  rozwijamy  ją  z naszym nowym partnerem handlowym i niebawem będziemy komunikować do rynku. Jest to oferta skierowana przede wszystkim do rolników, choć nie tylko. Takie rozwiązanie pozwala doskonale zagospodarować dostępne miejsca, a jednocześnie produkuje prąd i stanowi element kontroli dostępu.

5. Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając naszego instalatora fotowoltaiki?
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to jak długo firma istnieje na rynku. Nasza spółka działa w branży fotowoltaicznej od 2019 r. Możemy pochwalić się wieloma realizacjami. Chętnie pokazujemy je naszym klientom. Stawiamy na wiedzę i sprawdzonych dostawców, posiadających profesjonalne  rozwiązania i świetny serwis. Nasze grupy montażystów to ludzie z wielkim doświadczeniem, którzy wykonali tysiące instalacji w całym kraju. Stawiamy na rzetelnie wykonany audyt na miejscu przyszłego montażu. Nie wykonujemy i nie wyceniamy instalacji bez rzetelnego rozeznania warunków montażowych. Zawsze przestrzegamy naszych klientów, że nie należy ulegać presji i naciskom sprzedawców. W to miejsce spokojna analiza i fakty. Od lat jesteśmy związani ze sprzedażą i promujemy najwyższe standardy pracy z klientem. Zarząd naszej spółki to doświadczeni menedżerowie, którzy mają swój realny udział w budowaniu najlepszych praktyk sprzedaży w kraju.
Bardzo ważna jest dobra i czytelna umowa, która spełnia niezbędne wymagania regulatora i zabezpiecza interes inwestora. Np. posiada klauzulę  odstąpienia  oraz  odpowiednie  regulacje  z zakresu ochrony i przetwarzania danych osobowych.
Decyzja o inwestycji musi być świadoma i z przekonaniem. Chcemy, aby w takiej atmosferze nasi klienci inwestowali  z  nami w swoje rozwiązania. Nie raz zdarzyło nam się odmówić wykonania instalacji u klienta ze względu np. na brak odpowiednich warunków montażowych bądź zbyt długi czas zwrotu  z  inwestycji.  Czasami  po  prostu  nie  warto  tego  robić   i klient powinien o tym usłyszeć.

6. Czy są jakieś programy wsparcia dla osób zainteresowanych inwestycją w takie rozwiązania?
W tym momencie jesteśmy w przededniu startu programu Mój Prąd 6.0. Szczegóły programu nie są jeszcze znane, ale zasady przyznawania wsparcia będą podobne do zasad, które obowiązywały w poprzedniej edycji programu. Możemy spodziewać się dofinansowania do paneli fotowoltaicznych, magazynów energii, systemów inteligentnego sterowania domem, pomp ciepła, kolektorów słonecznych. Warto zaznaczyć, że  można  inwestować  przed  oficjalnym  ruszeniem  programu, a potem uzyskać zwrot środków na podstawie przedstawionej dokumentacji w ramach wniosku, jak program zostanie uruchomiony. Dalej obowiązuje program Czyste Powietrze, który kończy się w grudniu 2027 roku. Tutaj w zależności od zakresu działania (termomodernizacja, wymiana źródła ogrzewania, montaż instalacji fotowoltaicznej) oraz zakwalifikowania się do jednej z trzech grup beneficjentów, wysokość dofinansowania dochodzi nawet do 99 000 zł. W przygotowaniu jest program Moja  Elektrownia  Wiatrowa,  który  ma promować  inwestycje  w przydomowe turbiny wiatrowe. 
Warto mieć świadomość, że programy wspomagające zakupy ogłaszane są często lokalnie, na poziomie miasta i gminy. Oferują np. preferencyjne kredyty oraz dotacje. Niektóre są kierowane tylko do osób fizycznych, natomiast inne głównie do przed-siębiorców, spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych. Dlatego warto sprawdzić czy nasze jednostki samorządowe w danym momencie nie posiadają puli środków na inwestycje w OZE. 
Rolnicy również mogą sięgać  po  pomoc  na  inwestycje  w  OZE. W przygotowaniu jest nowa  edycja  programu  Energia  dla  Wsi w ramach którego można otrzymać dofinansowanie na produkcję i magazynowanie energii. Pula środków w ramach tego działania to nawet 3 mld zł. Taką inwestycję można rozpocząć dopiero po akceptacji  i  podpisaniu wniosku przez beneficjenta. 
Warto pamiętać o uldze podatkowej. W 2024 r. jej zasady nie uległy zmianie. Właściciele domów, którzy zamontowali panele fotowoltaiczne, w rocznym rozliczeniu mogą odliczyć od podstawy opodatkowania koszty zakupu i montażu systemu.

7. Co chciałbym Pan przekazać wszystkim klientom zainteresowanym montażem systemu fotowoltaicznego w domu, bądź firmie?
Fotowoltaika to mądra inwestycja dla świadomych inwestorów. Dzięki przystępnym cenom paneli fotowoltaicznych oraz programom pomocowym, instalacje fotowoltaiczne są coraz bardziej dostępne. Dzięki nim stajemy się choć częściowo niezależni energetycznie, chroniąc nasz domowy budżet. Budujemy tarczę na ciągle rosnące ceny energii. Przyczyniamy się do zmniejszenia emisji szkodliwych gazów cieplarnianych oraz redukcji zużycia paliw kopalnych. To naprawdę niesamowite, kiedy w słoneczny dzień obserwujemy na aplikacji dzienną produkcję prądu i dociera do nas jak duża jest to ilość darmowej energii. Dlatego właśnie zapraszamy do rozmowy oraz wspólnych owocnych realizacji.

SolarHill


Więcej o nas i naszej działalności na terenie powiatu i gminy Oława: www.SolarHill.pl

(tekst sponsorowany)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
mgid.com, 649292, DIRECT, d4c29acad76ce94f lijit.com, 349013, DIRECT, fafdf38b16bf6b2b lijit.com, 349013-eb, DIRECT, fafdf38b16bf6b2b openx.com, 538959099, RESELLER, 6a698e2ec38604c6 appnexus.com, 1019, RESELLER, f5ab79cb980f11d1 improvedigital.com, 1944, RESELLER rubiconproject.com, 9655, RESELLER, 0bfd66d529a55807 Xapads.com, 145030, RESELLER google.com, pub-3990748024667386, DIRECT, f08c47fec0942fa0 Pubmatic.com, 162882, RESELLER, 5d62403b186f2ace video.unrulymedia.com, 524101463, RESELLER, 29bc7d05d309e1bc lijit.com, 224984, DIRECT, fafdf38b16bf6b2b Pubmatic.com, 163319, RESELLER, 5d62403b186f2ace adyoulike.com, a15d06368952401cd3310203631cb18b, RESELLER rubiconproject.com, 20736, RESELLER, 0bfd66d529a55807 pubmatic.com, 160925, RESELLER, 5d62403b186f2ace onetag.com, 7a07370227fc000, RESELLER lijit.com, 408376, RESELLER, fafdf38b16bf6b2b spotim.market, sp_AYL2022, RESELLER, 077e5f709d15bdbb smartadserver.com, 4144, RESELLER nativo.com, 5848, RESELLER, 59521ca7cc5e9fee smartadserver.com, 4577, RESELLER, 060d053dcf45cbf3 appnexus.com, 13099, RESELLER pubmatic.com, 161593, RESELLER, 5d62403b186f2ace rubiconproject.com, 11006, RESELLER, 0bfd66d529a55807 onetag.com, 7cd9d7c7c13ff36, DIRECT ssp.e-volution.ai, AJxF6R4a9M6CaTvK, RESELLER rubiconproject.com, 16824, RESELLER, 0bfd66d529a55807 adform.com, 2664, RESELLER, 9f5210a2f0999e32 appnexus.com, 11879, RESELLER, f5ab79cb980f11d1 appnexus.com, 15825, RESELLER, f5ab79cb980f11d1 [Kopiuj]
ReklamaOdszkodowania
KOMENTARZE
Autor komentarza: cześTreść komentarza: Ksiądz HAHAHAHAHAHAHAHAHA Nie mogę z tego, ksiądz jak pracownik infolinii :DData dodania komentarza: 09.05.2024, 12:49Źródło komentarza: Ranking społecznie poważanych zawodów 2024Autor komentarza: myślącyTreść komentarza: Zdrajcy, kolaboranci, konfidenci tak kiedyś nazywano tych którzy za wszelką cenę i wbrew interesom Polski i Polaków współpracowali więc proponuję uważać i nie przesadzać ze współpracą.Data dodania komentarza: 09.05.2024, 12:27Źródło komentarza: Pierwsze słowa nowego starostyAutor komentarza: pissssTreść komentarza: Jesteś dziad z pradziada i zdrajca Polski jak twoi towarzysze z pis-u. Wszyscy uciekajcie na Białoruś jak wasz Schmidt.Data dodania komentarza: 09.05.2024, 12:26Źródło komentarza: W Oławie bez zmian. Wciąż rządzą PiS i BBSAutor komentarza: JaTreść komentarza: Ale nie widzę tureckiego uśmiechu Polski w wykonaniu p.Ani.Ze względu na inwestycje ona była najlepszym kandydatem na starostę gdyż pokazała jak cudownie można zainwestować we własne zęby a jej uśmiech zniewoliłby wielu inwestorów.Data dodania komentarza: 09.05.2024, 12:21Źródło komentarza: Tak głosowali, tak ślubowali (GALERIA)Autor komentarza: Prawdziwy działacz z POTreść komentarza: Tragedia dla Powiatu Oławskiego po wyborze Szponara na Starostę , Waldek ,który napisał bzdety na temat rzekomego poparcia dla Szponara we Wrocławiu i dla Kaczora W w Warszawie ,to te wiadomości miał od cyganki ,która wróżyła mu z kart , bo obaj są funta kłaków warciData dodania komentarza: 09.05.2024, 11:21Źródło komentarza: Pierwsze słowa nowego starostyAutor komentarza: cześTreść komentarza: Może to skutek działania tych zbawiennych śmiercionek covidowych???Data dodania komentarza: 09.05.2024, 11:11Źródło komentarza: Śmiertelny wypadek. Nowe informacje
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama