Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 28 lipca 2025 14:11
Reklama Hipol
Reklama https://www.mario-web.pl/?fbclid=IwY2xjawKmdmpleHRuA2FlbQIxMABicmlkETFoU1Vyd1F2VmVBTEJTZXZIAR4R7OQoIiStikie9PkVq_jed6ugpLqCXRABOmzOXsgh5-xjWxRaek2puL_0KA_aem_vRRkult5-xnxh4novgQbiw
Jelcz-Laskowice. 80. rocznica wyzwolenia obozu Fünfteichen

"Więźniowie Fünfteichen są patronami powstania naszego miasta"

W 80. rocznicę wyzwolenia obozu pracy Fünfteichen kilkadziesiąt osób zgromadziło się pod pomnikiem Więźniom Gross Rosen
"Więźniowie Fünfteichen są patronami powstania naszego miasta"

Autor: fot. Kamil Tysa

Podziel się
Oceń

W uroczystości prowadzonej przez dyrektora PSP nr 3 Piotra Pilawę wzięli udział burmistrz Piotr Stajszczyk z zastępcami Michałem Wolskim i Mariuszem Hassem, przewodniczący Rady Miejskiej Jacek Załubski wraz z gronem radnych, sekretarz Starostwa Powiatowego w Oławie Monika Dewerenda, przedstawiciele IPN, Muzeum Gross Rosen, Spółki Jelcz, duchowni, służby mundurowe, harcerze, uczniowie oraz członkowie stowarzyszeń i mieszkańcy.

Reklama

- Spotkaliśmy się w wyjątkowym miejscu i wyjątkowym czasie, bo w 80. rocznicę wyzwolenia obozu pracy Fünfteichen - mówił burmistrz Piotr Stajszczyk. - Znajdujemy się na terenie fabrycznym, który w swojej pierwotnej wersji służył III Rzeszy do jej zbrodniczych celów. Do budowy i pracy w tych potężnych halach, które nas otaczają, zostali zmuszeni więźniowie z całej Europy. Odebrano im wolność, odebrano człowieczeństwo, skazano na pracę ponad siły, za którą częstokroć płacili życiem. Niezwykłym paradoksem jest fakt, że obecny przemysł narodził się tutaj - na ludzkiej krwi. Z ofiary życia więźniów wyrosły te mury, które przecież po zakończeniu II wojny światowej służyły społeczeństwu polskiemu. Pozwalały żyć, rozwijać się, a w końcu ten przemysł dał impuls do powstania naszego miasta. Dlatego nie waham się dziś nazwać więźniów obozu Fünfteichen i okolicznych obozów patronami powstania naszego miasta. Należy im się za to pamięć i prawdziwy honor. Każdy, kto interesuje się historią, zna te fakty. Obóz pracy istniał od 1943 roku do stycznia 1945 i był największą filią obozu koncentracyjnego Gross Rosen. Przewinęło się przez niego wiele tysięcy więźniów, wśród nich Polacy, Żydzi, Rosjanie czy Francuzi. Umieszczono ich w barakach w pewnej odległości od Miłoszyc i codziennie pokonywali wiele kilometrów pieszo do zakładów Kruppa bez względu na chore nogi. Pracowali po 12 godzin i dłużej. Byli bici, niedożywieni w warunkach urągających ludzkiej godności szerzyły się choroby, panowała wysoka śmiertelność. 21 stycznia 1945 roku pod naborem nacierającej Armii Czerwonej ewakuowano kilka tysięcy więźniów w marszu śmierci do obozu nieopodal wsi Rogoźnica. Na miejscu pozostawiono nielicznych, którzy 23 stycznia doczekali się wkroczenia wojsk sowieckich i wyzwolenia obozu. Tyle fakty historyczne. Obóz Fünfteichen mówi nam o dwoistości ludzkiej natury - o tym, że człowiek zdolny jest do czynienia dobra i do bestialstwa. Do rzeczy pięknych i do okrucieństwa. Do największych poświęceń i do ohydnych zbrodni. Żyjemy dziś w niespokojnych czasach, patrząc na wojnę za naszą wschodnią granicą oraz na inne konflikty zbrojne na świecie, będąc świadkami rywalizacji mocarstw możemy odnieść wrażenie, że na naszych oczach kończy się pewna epoka, a w historycznym wstrząsie rodzi się nowa. Lekcja, jaką dają nam więźniowie, jest taka, że nic nie jest dane raz na zawsze. Nasz dobrobyt, spokój i bezpieczeństwo mogą pewnego dnia zostać zakwestionowane. Musimy być gotowi do obrony naszego świata i naszych wartości. Gotowi, by zadbać o to, aby w naszym kraju nie powtórzyły się wywózki, obozy pracy czy eksterminacja jednego narodu przez drugi. Życzmy sobie na co dzień spokojnego i pięknego życia. Takiego, za które w obliczu niebezpieczeństwa chce się walczyć. Jeśli będziemy robić to, co kochamy, to, w co wierzymy, oraz to, co przynosi dobro otoczeniu, zachowamy nasze człowieczeństwo. Niech pamięć o więźniach Fünfteichen nigdy nie zaginie.

Dyrektor wrocławskiego oddziału IPN dr hab. Kamil Dworaczek docenił zaangażowanie społeczne w Jelczu-Laskowicach w celu utrzymania pamięci i wyróżnił zasługi Lokalnej Grupy Zwiadowców Historii na tym polu.

Dr hab. Dorota Sula z Muzeum Gross Rosen podkreśliła, że utrzymywanie pamięci o więźniach jest bardzo ważne dla ich potomków, z którymi z racji swojej pracy ma stały kontakt.

Ks. proboszcz Marek Hula przywołał słowa Chrystusa z Kazania na Górze: - Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem będą pocieszeni... Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie. Odniósł je do więźniów Fünfteichen, mówiąc, że przez swoje męczeństwo stali się błogosławieni.

W imieniu starosty przemawiała sekretarz Monika Dewerenda. Przemówienie wygłosił także radny Koalicji dla Jelcza-Laskowic Mariusz Pawlaczek. 

Po złożeniu wiązanek kwiatów zgromadzeni przeszli do Izby Historii Marki Jelcz, gdzie wysłuchali wspomnień więźniów, odczytanych przez młodzież z Zespół Szkół im. Jana Kasprowicza w Jelczu-Laskowicach. Następnie po wystawie poświęconej obozowi Fünfteichen oprowadził ich kustosz Izby Jerzy Oleńczak.



Napisz komentarz

Komentarze

Ciekawe 01.02.2025 10:59
Kiedy wojenne reparacje ?

Reklama

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Nic zabawniejszego dzisiaj nie przeczytam. Gratuluję wiary w "szefa" w urzędzie, ale pragnę wam przypomnieć, że znaczna część z was urzędników też mieszka w Oławie i ponosi pośrednio lub bezpośrednio konsekwencje głupich i chaotycznych decyzji swojego "szefa".Data dodania komentarza: 28.07.2025, 14:04Źródło komentarza: Nie ma zagrożenia powodziowegoAutor komentarza: WiarusTreść komentarza: Uratował tobie tyłek, bo ciebie nie zalało. Pamiętaj, że błędy popełnił rząd i jego instytucje państwowe i to one przysłały nam wodę. Nie potrafili sprognozować opadu pomimo ostrzeżeń i nie przygotowali na maxa zbiorników.Data dodania komentarza: 28.07.2025, 12:18Źródło komentarza: Nie ma zagrożenia powodziowegoAutor komentarza: HeheszekTreść komentarza: I zalało Oławę, i przyszedł armagedon, i unicestwiło nasze miasto. Bosze. Co za tragedia. To gdzie my teraz mieszkamy jak " naszej" Oławy nie ma?Data dodania komentarza: 28.07.2025, 12:16Źródło komentarza: Nie ma zagrożenia powodziowegoAutor komentarza: J23Treść komentarza: A może jaki "Redaktor" taki komentarz...Data dodania komentarza: 28.07.2025, 11:45Źródło komentarza: MINUS za tę ścieżkę rowerowąAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Z takim beznadziejnym burmistrzem, zagrożenie jest cały czas, pokazał chaos i brak zorganizowania w zeszłym roku.Data dodania komentarza: 28.07.2025, 10:39Źródło komentarza: Nie ma zagrożenia powodziowegoAutor komentarza: Frischmann OUTTreść komentarza: Zabrał dzieciom plac zabaw i teren zielony, po to żeby wybudować dodatkowe 50 miejsc w żłobku na starym nie rozbudowującym się osiedlu w pobliżu centrum miasta, w sytuacji gdy już teraz ten żłobek ogłasza dodatkową rekrutację, bo nie ma chętnych na żłobek w tym miejscu. Jednocześnie brak jest jakichkolwiek inwestycji (żłobek, przedszkole, szkoła) na stale rozbudowującym się os. Sobieskiego i os. Nowy Otok. A potem zdziwienie skąd korki w mieście.Data dodania komentarza: 28.07.2025, 08:51Źródło komentarza: Postępują prace przy robudowie miejskiego żłobka
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama