Fizykoterapia – klucz do skutecznej rehabilitacji
Fizykoterapia to jedna z podstawowych form rehabilitacji medycznej, która wykorzystuje różne bodźce fizyczne – takie jak prąd elektryczny, światło, ultradźwięki czy temperaturę – w celu pobudzenia organizmu do samoregeneracji. To metoda szeroko stosowana zarówno w leczeniu urazów, jak i w terapii pacjentów zmagających się z przewlekłym bólem, chorobami neurologicznymi czy problemami reumatologicznymi.
Fizykoterapeuci pełnią kluczową rolę w powrocie swoich podopiecznych do pełnej sprawności fizycznej. Ich rolą oprócz diagnozy jest także opracowanie planu leczenia i monitorowanie osiągniętych postępów, co sprowadza się do udzielenia kompleksowej pomocy pacjentom np. po złamaniach, skręceniach, kontuzjach czy operacjach ortopedycznych.
Studia z fizykoterapii to świetny sposób na zdobycie kompetencji niezbędnych do pracy w zawodzie fizykoterapeuty, a także rozwój w dziedzinie fizjoterapii. Podczas studiów, studenci uczą się jak prawidłowo diagnozować problemy pacjenta i dobierać odpowiednie metody leczenia, poznają zagadnienia z obszaru anatomii i fizjologii człowieka, technik relaksacyjnych, psychologii czy odnowy biologicznej. Zajęcia dostarczają także wiedzę i umiejętności z zakresu wykonywania masażu – klasycznego, sportowego, limfatycznego czy gorącymi kamieniami.
Podologia – zdrowie stóp w Twoich rękach
Podolog to specjalista, który zajmuje się kompleksową diagnostyką i leczeniem schorzeń stóp oraz paznokci. W odróżnieniu od kosmetyczki podolog posiada wiedzę medyczną, dzięki czemu potrafi rozpoznawać ich choroby i skutecznie im przeciwdziałać. Podologia jest dziedziną, która zyskuje na znaczeniu, oferując nowoczesne i często bezbolesne metody leczenia, które pomagają uniknąć interwencji chirurgicznych.
Jak uzyskać kwalifikacje z podologii? Studia podyplomowe z tego kierunku dostarczają wielu wartościowych umiejętności z zakresu pielęgnacji stóp i paznokci, technik zabiegów podologicznych czy masażu kończyn dolnych. Absolwenci podologii z powodzeniem zdiagnozują problemy oraz przeprowadzą terapię podologiczną, wykonają drenaż limfatyczny, a także udzielą wskazówek pielęgnacyjnych ważnych w kontekście profilaktyki schorzeń stóp.
Gdzie szukać pracy po fizykoterapii i podologii?
Absolwenci studiów z tych kierunków nie muszą martwić się o swoją karierę – ukończenie studiów i zdobycie wartościowych kwalifikacji otwiera przed nimi szerokie możliwości rozwoju zawodowego.
Fizykoterapeuci znajdą pracę w centrach rehabilitacji, poradniach rehabilitacyjno-sportowych, a także w szpitalach i klinikach na oddziałach ortopedycznych czy neurologicznych. Bardzo często specjaliści z tej dziedziny decydują się także na prowadzenie własnej działalności pod postacią gabinetu fizykoterapii, lub świadcząc usługi bezpośrednio w domach pacjentów.
Podolodzy natomiast, mogą szukać zatrudnienia w klinikach podologicznych, placówkach medycznych, np. w ramach leczenia i profilaktyki stopy cukrzycowej, sanatoriach i ośrodkach rehabilitacji lub w salonach kosmetycznych oraz SPA. Również w przypadku podologów prywatna praktyka jest częstą ścieżką zawodową.
Chcesz studiować na nowoczesnej uczelni, która wykorzystuje metody nauki online? Wejdź na studia-online.pl i dowiedz się więcej!
(tekst sponsorowany)