Przypomnijmy, że Gmina Oława wydała decyzję nr 2/2025 znak GK.6220.2.2024 określającą środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia pn.: „Instalacja wytwarzania i magazynowania energii odnawialnej zlokalizowanej na działce nr 79/6, obręb Stanowice, gmina Oława". W nazwie inwestycji faktycznie nie ma mowy wprost o biogazowni, ale ma być ona jej elementem.
Choć sprawa głośno wybrzmiała w ostatnich dniach, nie można powiedzieć, że wcześniej była ukrywana. Za inwestycją stoi spółka Dolina Zielonej Energii Sp. z o.o., które udziałowcem jest ESV Spółka Akcyjna (ta sama, z która gmina Oława procesowała się przez lata). W listopadzie 2023 Dolina Zielonej Energii w tekstach sponsorowanych przekonywała, że:
- Dolina Zielonej Energii w gminie Oława to projekt mający na celu zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego regionu poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE).
- Technologia produkcji energii opiera się na przetwarzaniu odpadów zielonych i komunalnych w hermetycznych komorach, co pozwala na uzyskanie biogazu, a następnie energii elektrycznej. Proces jest całkowicie bezpieczny i neutralny dla mieszkańców – bez hałasu, zanieczyszczeń świetlnych czy uciążliwych zapachów.
- Inwestycja jest zgodna z europejskimi i krajowymi celami ekologicznymi, przyczyniając się do ograniczenia zależności od rosyjskiego gazu, redukcji emisji CO₂ oraz poprawy jakości powietrza w regionie.
- Projekt przewiduje pełną transparentność, a mieszkańcy będą informowani na bieżąco o postępach budowy i korzyściach wynikających z jej realizacji.
- Dolina Zielonej Energii przyniesie korzyści społeczne i gospodarcze – powstaną nowe miejsca pracy dla lokalnych mieszkańców, co wpłynie na zmniejszenie bezrobocia.
- Inwestycja ma potencjał obniżenia cen energii elektrycznej dzięki lokalnej produkcji prądu, co pozwoli uniknąć kosztów pośrednictwa i uniezależni region od wahań cen na rynkach energii.
- Projekt jest kompleksowy, obejmuje nie tylko produkcję energii, ale także rozwiązania dla gospodarki odpadami, co może obniżyć koszty ich zarządzania w gminie.
Dziś to jednak nie przekonuje mieszkańców, zwłaszcza że Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oławie w piśmie z 23 maja 2024 roku zaopiniował negatywnie środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia pt. "Instalacja wytwarzania i magazynowania energii odnawialnej" - ze względu na "uciążliwe zapachy".
W opinii sanepidu, które jednak nie jest wiążąca dla gminy, czytamy, że:
- Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oławie, po przeanalizowaniu dokumentacji, postanowił zaopiniować negatywnie warunki realizacji omawianego przedsięwzięcia, uznając, że inwestycja polegająca na budowie instalacji wytwarzania i magazynowania energii odnawialnej, powstającej w wyniku procesu biologicznego przetwarzania związków organicznych zawartych w bioodpadach, zlokalizowanej na działce nr 79/6, AM-3 obręb Stanowice, gm. Oława, pogorszy znacznie standardy środowiska wynikające przede wszystkim z emisji odorów, powstających m.in. z sortowania, składowania oraz rozkładu odpadów. Dodatkowo do intensywności odorów mogą przyczyniać się także różnego rodzaju procesy technologiczne, takie jak np. transport oraz rozładunek odpadów, które będą niekorzystnie oddziaływać na znajdującą się w pobliżu (tj. odległość ok. 310m mierzona od granicy działki na której znajduje się najbliższy istniejący budynek mieszkalny do granicy terenu przedsięwzięcia) istniejącą zabudowę mieszkaniową dla której sukcesywne zagospodarowywanie działki, przeznaczonej na tego typu inwestycję, stanowiło będzie dużą uciążliwość dla jego mieszkańców, zarówno na etapie budowy, jak i późniejszej eksploatacji obiektów produkcyjnych i zastosowanej w nim technologii oraz urządzeń towarzyszących. Z uwagi na brak przepisów prawnych oraz dostępnych danych odległościowych od zabudowań dla przedsięwzięć, których funkcjonowanie wiąże się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej oraz zasięgu oddziaływania odrowego, zgodnie z opracowanym raportem (ekspertyzą) w październiku 2020 roku, pt. "Bezpieczne odległości od zabudowań dla przedsięwzięć, których funkcjonowanie wiąże się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej", udostępnionym na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, przyjęto stałą minimalną odległość wynoszącą 1500m w odniesieniu do przedsięwzięć gospodarki odpadami (składowisk odpadów, instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych kompostowni), jak również oczyszczalni ścieków, oszacowaną na podstawie wyników pomiarów (dla obiektów istniejących) i/lub modelowania matematycznego (dla obiektów istniejących/planowanych). Dodatkowo należy zwrócić szczególną uwagę na aspekt, dotyczący zmienności warunków meteorologicznych (tj. prędkość oraz kierunek wiatru, które to parametry w dużej mierze mogą niekorzystnie wpływać na zabudowę mieszkaniową) jak i brak jakiegokolwiek bufora w postaci lasu lub szerokiego, wysokiego pasa zieleni izolującej, chroniącego przed uciążliwymi zapachami, mających kluczowe znaczenie w zmniejszaniu skutków emisji odorów oraz ograniczenia siły wiatru. Powyższe aspekty powodują, że PPIS w Oławie przychyla się do konieczności zachowania odległości wynoszącej 1500 m od zabudowań, co w omawianym przypadku nie jest zachowane.
*
Pismo protestacyjne do wójta gminy Oława wystosowali sołtys, radny i rada sołecka Stanowic.
- W związku z wydaną decyzją nr 2/2025 znak GK.6220 2.24 z dnia 03.05 20254 Sołtys i Rada Sołecka wsi Stanowice oraz Radny Gminy Oława wnoszą sprzeciw dla przedsięwzięcia pod nazwą "Instalacja wytwarzania i magazynowania energii odnawialnej" zlokalizowana na działce o numerze ewidencyjnym: 79/6, obręb Stanowice, gmina Oława.
Sprzeciw argumentujemy negatywną opinią Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Oławie nr pisma ZNS. 9022.3.01 2024. PC z dnia 23.05.2004. Ponadto uważamy, że powinny odbyć się rzetelne konsultacje społeczne (których się domagamy) dotyczące wspomnianej wyżej inwestycji, poprzedzone Zebraniem Wiejskim z mieszkańcami Stanowic i sąsiednich miejscowości.
*
W sprawie pojawiło się też oświadczenie radnych Niezależnej Inicjatywy Społecznej:
- Jako radni Gminy Oława oraz Powiatu Oławskiego, reprezentujący Niezależną Inicjatywę Społeczną, stanowczo sprzeciwiamy się sposobowi, w jaki prowadzony jest projekt budowy biogazowni w lokalizacji wskazanej w postanowieniu wójta gminy Oława Artua Piotrowskiego. Nasze stanowisko wynika nie tylko z troski o interesy mieszkańców, ale także z głębokiego sprzeciwu wobec stylu zarządzania wójta Piotrowskiego. Niewystarczające informowanie o kluczowych dla społeczności sprawach oraz całkowity brak konsultacji z mieszkańcami to praktyki, które muszą zostać zakończone. Efektem takiego działania jest obecna sytuacja – projekt budzący oburzenie mieszkańców i rodzący poważne obawy dotyczące środowiska, zdrowia oraz jakości życia w naszej gminie. Dotychczasowe działania władz nie tylko nie rozwiązują problemu, ale wręcz pogłębiają społeczny niepokój, sprzyjając plotkom i dezinformacji. My, jako radni, oczekujemy otwartego dialogu i partnerskich relacji. Jesteśmy gotowi na merytoryczną dyskusję, ale nie akceptujemy ignorowania głosu mieszkańców. Dlatego na najbliższej sesji żądamy pełnego i rzetelnego sprawozdania ze wszystkich dotychczasowych działań związanych z tą inwestycją. Zobowiązujemy się do podjęcia wszelkich możliwych kroków, aby zapobiec realizacji tego projektu bez wyraźnej zgody społecznej. Wierzymy, że tylko wspólne działanie pozwoli nam budować przyszłość naszej gminy i powiatu – opartą na jawności, współpracy i poszanowaniu potrzeb mieszkańców.
*
Wójt Artur Piotrowski opublikował oświadczenie w sprawie biogazowni:
- Oświadczam, że decyzja Wójta Gminy Oława Nr 2/2025 znak GK.6220.2.2024 z dnia 03.03.2025r. o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. „Instalacja wytwarzania i magazynowania energii odnawialnej” planowana do zlokalizowania na działce nr 79/6 w obrębie wsi Stanowice została wydana zgodnie z prawem i tut. organ nie miał podstaw prawnych do wydania decyzji odmownej. Jednocześnie informuję, że decyzja w sprawie biogazowni nie jest ostateczna i rozpoczął się tryb odwołania na skutek czynności podjętych przez strony. Etap decyzji środowiskowej w procesie inwestycyjnym jest dopiero etapem początkowym, potem następuje etap wydawania decyzji o warunkach zabudowy oraz etap uzyskiwania pozwolenia zintegrowanego. Ponadto nadmieniam, że o kolejnych etapach będę Państwa informował na bieżąco poprzez stronę https://gminaolawa.pl/, stronę https://www.bip.gminaolawa.pl/ , portal społecznościowy Facebook Gminy Oława oraz tablice ogłoszeń w miejscowościach Stanowice, Lizawice, Zabardowice oraz Oława.
I zaprosił na dzisiejsze spotkanie.
.jpg)
Na to spotkanie zaprasza także Rada Sołecka Stanowic
Napisz komentarz
Komentarze