Majowe wyjazdy do Gudensbergu to już długa tradycja. I w tym roku na zaproszenie burmistrz Siny Massow 27-osobowa grupa z Gminy Jelcz-Laskowice wzięła udział w podwójnym wydarzeniu, które miało miejsce w miniony weekend.
Wszyscy odczuwamy, w jak trudnych czasach żyjemy. Wojna na Wschodzie, niepewność co do dalszej roli USA na kontynencie, coraz większa polaryzacja polityczna. Odpowiedź na te wyzwanie, jaka wybrzmiała w Gudensbergu, to wspólnotowość i pielęgnowanie grupowych więzi. Takie motto przyświecało podsumowaniu działań w roku 2024 pani burmistrz Siny Massow i przewodniczącego rady miejskiej Jochena Nolla, ten motyw towarzyszył przedstawianiu planów na rok 2025.
Bliżej tę tematykę przedstawiła w swoim wystąpieniu pani minister Hesji Heike Hoffmann. Mówiła o szeregu zagrożeń, słabnących więziach społecznych wskutek zaabsorbowaniu Internetem, samotności seniorów, malejącej odporności psychicznej młodego pokolenia, zapewnieniu mobilności wszystkim mieszkańcom.
W swobodnej wymianie zdań po przemówieniu głównego gościa konferencji burmistrz Piotr Stajszczyk zwrócił uwagę pani minister, że problemy na jakie uwrażliwiała słuchaczy, tak samo dotyczą Polski i Jelcza-Laskowic. My również podejmujemy różne działania, aby zaktywizować seniorów i młodzież, udoskonalamy komunikację miejską, wspieramy działalność stowarzyszeń.
Na targach kulinarnych mogliśmy udowodnić, jak silne więzi i grupową tożsamość reprezentujemy. Koło Gospodyń Wiejskich z Biskupic Oławskich wystawia się tam już ponad 10 lat. Polskie pierogi, barszcz czy bigos zdobyły sobie w Gudensbergu wielu fanów. Chwalono także wysoki udział młodzieży i dzieci w biskupickiej grupie, jako oznakę tego, że młode pokolenie przejmuje w swoje ręce działania w ramach partnerstwa miast.
Podczas pobytu w Gudensbergu opiekowało się nami Stowarzyszenie Miast Partnerskich. Zapewniło bardzo ciekawy program i po raz kolejny udowodniło ogromny potencjał. Z zainteresowaniem zwiedziliśmy budynek zwany G1. Nowoczesny, wyposażony w piękny taras budynek, przebudowany po zakupie przez miasto Gudensberg opustoszałego marketu. Z jego pomieszczeń korzystają miejskie stowarzyszenia. Rezerwują sale poprzez przeznaczony do tego celu system i korzystają z nich nieodpłatnie.
Podczas tłumnie odwiedzanych targów kulinarnych miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Do przedstawiciela Stowarzyszenia Miast Partnerskich, które wciąż zajmuje się materialną i finansową pomocą dla walczącej Ukrainy, podeszła starsza pani. Powiedziała, że urodziła się w dzień zakończenia II wojny światowej i z okazji swoich 80. urodzin zorganizowała zbiórkę. Po czym wyjęła kopertę z 800 Euro i oświadczyła, że to jest jej wkład w pomoc dla Ukrainy.
Ksawery Piśniak - UMiG



Napisz komentarz
Komentarze