Turystyka i rekreacja
Nasze tereny są znakomitym miejscem do weekendowego wypoczynku. Najciekawsze i najcenniejsze przyrodniczo tereny wchodzą w skład doliny Odry i Smortawy, to obszary specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 i „Grądy Odrzańskie”. Możliwość uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, kajakowej i konnej, wiekowe pomniki przyrody, położone wśród lasów, parków i starorzeczy, stanowią wspaniałe warunki do wypoczynku. Na szczególną uwagę zasługują rezerwaty przyrody: Zwierzyniec, Kanigóra, Grodziska Ryczyńskie i Leśna Woda, obfitujące w bogactwo różnorodnych gatunków roślin i zwierząt.

Zabytki
Gmina Oława posiada nie tylko wspaniałe kompleksy leśne, malownicze rzeki, ale także cenne obiekty architektoniczne. Szczególną uwagę przyciąga Pałac w Oleśnicy Małej, jeden z największych na Dolnym Śląsku, w którym w latach 1220-27 istniała, prawdopodobnie pierwsza na tym terenie, komandoria templariuszy. Nieopodal w malowniczej alei grabowej, z wiekowymi dębami zlokalizowane jest ośmioboczne mauzoleum byłych właścicieli pałacu, rodziny Yorck von Wanrtenburg, których ostatni potomek Peter był współzałożycielem antyhitlerowskiego Kręgu w Krzyżowej, stracony w Berlinie.
Na terenie gminy Oława położonych jest wiele zabytkowych kościołów, a w dawnym przydworskim parku w Psarach, wśród bujnej roślinności stoi ponad dwu metrowy krzyż pokutny, czwarty pod względem wielkości w Polsce i jednej z najstarszych w Europie. Na terenie Rezerwatu Grodzisko Ryczyńskie, znajduje się wczesnośredniowieczny gród strażniczy i graniczny, usytuowany w pobliżu zbiegu granic plemion Ślęzan i Opolan oraz przebiegających tedy szlaków wodnych i lądowych. Był to gród kasztelański, któremu podlegały liczne wsie i grody.
Kultura
Gmina Oława dbając o zachowanie tradycji oraz kultury ludowej wspiera działalność: Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Porębiok oraz Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego Marcinki, Kapeli po Naszemu, klubów seniora i rad soleckich. Gmina wspiera również działalność artystyczną dziecięcych i młodzieżowych zespołów: „Słoneczniki”, scholii Milusińscy Pana, czy Rivendell Chór.

Na terenie gminy prężnie działa 20 kół gospodyń wiejskich, które chętnie angażują się w życie kulturalne gminy. Wspólnie z miastem Oławą organizowane są jarmarki świąteczne, na których lokalni twórcy oraz wystawcy krajowi i zagraniczni prezentują swoje wyroby i produkty. Co roku, w kwietniu odbywa się Piknik Historyczny w Ryczynie podczas którego przenosimy się do średniowiecza, polanę opanowują wojowie, damy, czarownice i zielarki. Możemy podziwiać umiejętności fechtunku wojów, nauczyć się strzelać z łuku, robić motanki, bić monety, czy wyrabiać welur. Końcem sierpnia organizujemy Dożynki Gminne, podczas których możemy podziwiać wykonane z dużą dbałością o szczegóły barwne wieńce dożynkowe.

Inwestycje
W 2025 roku przeznaczyliśmy w budżecie rekordową kwotę na inwestycje - 38 milionów. Jednymi z ważniejszych zadań to zapewnienie mieszkańcom dostawy wody dobrej jakości. W ubiegłym roku została zakończona wielomilionowa inwestycja polegająca na rozbudowie stacji uzdatniania wody w Sobocisku, w bieżącym roku realizujemy rozbudowę SUW w Siedlcach dofinasowaną z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład oraz SUW w Oleśnicy Małej. Gmina inwestuje także w drogi, oprócz bieżących remontów, budujemy nowe wraz z infrastrukturą.


Aby życie kulturalne nadal się rozwijało inwestujemy w świetlice wiejskie. Oprócz remontów, budujemy nowe obiekty: w Jaczkowicach, Siecieborowicach i Marszowicach, na dwie ostatnie gmina pozyskała dofinansowanie z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. W trakcie opracowywania są dokumentacje projektowe kolejnych trzech świetlic w: Marcinkowicach, Drzemlikowicach i Bystrzycy. W trakcie realizacji znajduje się budowa żłobka w Marcinkowicach dofinasowana z Programu Aktywny Maluch 2022-2029. Potrzeb jest dużo, dlatego stale staramy się pozyskiwać środki zewnętrzne na realizację kolejnych zadań.

Więcej na stronie www.GminaOlawa.pl Zapraszamy!
Napisz komentarz
Komentarze