Zdjęcie nr 2 jest z kolekcji Wojciecha Tetlaka. Widzimy tu budynek dzisiejszego Liceum, a po prawej część budynku mieszkalnego, który przylegał do budynku szkoły. Na zdjęciu nr 1 widać ten budynek, gdy był wypalony po wojnie (dziś go nie ma).
.jpg)
Zdjęcie nr 3 pochodzi z kolekcji Izby Muzealnej Ziemi Oławskiej, a wykonane było w 1948 roku - na pierwszy rzut oka widzimy tylko budynek Ogólniaka, ale gdy się przyjrzymy dokładniej, to widzimy wiele elementów, które pokazują nam, jak wyglądała ta część miasta przed wojną. Na elewacji budynku po prawej widzimy figurę dobosza z Hitlerjugernd - w pierwszych latach po wojnie było widać na niej ślady po kulach z karabinu. Po lewej za drzewami jest wypalony budynek mieszkalny. Bardziej w głębi widać ruiny restauracji, w czasie wojny w tym budynku był przymusowy obóz pracy dla kobiet. Restauracja była obok dzisiejszego budynku Urzędu Gminy w miejscu, gdzie dziś jest droga z placu Zamkowego do skrzyżowania na 3 Maja. Na ulicy widać cień wypalonych budynków - dziś w tym miejscu stoją nowe budynki przy placu Zamkowym nr 5, 6, 7 i 8. Warto przyjrzeć się bardzo ciekawym słupom elektrycznym i popatrzeć, jak wyglądała nawierzchnia ulicy z kostki brukowej i chodniki wyłożone dużymi płytami granitowymi, a po bokach wypełnione małą kostką granitową. Po wojnie nawierzchnia Rynku do początku lat siedemdziesiątych tak właśnie wyglądała.
.jpg)
Zdjęcie 4 zrobiłem w 2025 - tak dziś wygląda budynek, w którym mieści się Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego - w tym roku będzie obchodzić 80-lecie istnienia i z tej okazji odbędzie się kolejny zjazd absolwentów.
.jpg)
Napisz komentarz
Komentarze