W piątek, 27 czerwca 2025 r., o godz. 12:00 w siedzibie Starostwa Powiatowego w Oławie (ul. 3 Maja 1, parter, pok. nr 4) symbolicznie otwarto Terenowy Punkt Paszportowy. Wstążkę przecinali wojewoda dolnośląska Anna Żabska i starosta powiatu oławskiego Marek Szponar, w towarzystwie przedstawicieli samorządów z powiatu oławskiego.
- Takich punktów terenowych na terenie Dolnego Śląska jest już 20 - mówiła wojewoda Anna Żabska. - To efekt współpracy strony rządowej z samorządową. jak widać skuteczny i pokazujący, że staramy się reagować na potrzeby mieszkańców.
- To, że uruchamiamy ten punkt, jest dowodem, że myślimy o mieszkańcach, by ważne sprawy mogli załatwiać jak najbliżej domu - mówił starosta Marek Szponar. - Stawiamy na dobrą współpracę z administracją rządową, w tym z panią wojewodą, aby generalnie poprawić komfort życia mieszkańców. Dziękuję służbom wojewody za bardzo dobrą współpracę, a także wszystkim osobom zaangażowanym w powstanie tego punktu za sprawne działanie i realne realne efekty tej współpracy. Bardzo gorąco dziękuję wójtom i burmistrzom, którzy mocna się włączyli w inicjatywę utworzenia punktu, ale chcę specjalnie podziękować osobie, która wyjątkowo się napracowała przy powstawaniu tego punktu, chodzi o panią sekretarz Monikę Dewerendę. Wysiłek był z jej strony największy.
Przypomnijmy też, że to Niezależna Inicjatywa Społeczna zbierała podpisy pod wnioskiem do starosty w sprawie utworzenia w Oławie punktu paszportowego.
Ile to będzie kosztowało?
- Jeśli chodzi o pracowników, to dzielimy się kosztami - mówi wojewoda.
- Odpowiadając wprost, w tym roku zabezpieczyliśmy w budżecie Powiatu Oławskiego kwotę 180 tys. zł, mówimy oczywiście o funkcjonowaniu półrocznym - mówi starosta Marek Szponar. - Pieniądze na ten punkt będą asygnowane przez wszystkie samorządy naszego powiatu, więc tutaj raz jeszcze ukłon w stronę wójtów i burmistrzów, którzy będą partycypować w kosztach tego punktu solidarnie. Obciążenia dla poszczególnych samorządów będą naprawdę niewielkie, bo tę kwotę dzielimy przez pięć. Myślę więc, że na tym wszystkim nasi mieszkańcy mogli tylko wygrać.
Czym ten oławski punkt paszportowy, oprócz lokalizacji, różni się od tego wrocławskiego, z którego mieszkańcy powiatu oławskiego głównie korzystali?
- Niczym - odpowiada krótko wojewoda. - Właśnie o to chodzi, że całą procedurę możemy teraz załatwić tu na miejscu i usługa nie różni się niczym od tej oferowanej we Wrocławiu. To jest wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, aby nie musieli dojeżdżać, nie musieli stać w korkach. Czas oczekiwania na paszport z terenowych punktach paszportowych zwykle jest krótszy, bo procedura została przyspieszona.
Punkt będzie czynny od poniedziałku w godzinach pracy Starostwa, czyli od 7.30 do 15.30 od poniedziałku do czwartku, w piątki do 14.00, natomiast w środę do 17.00, czyli dłużej.







Napisz komentarz
Komentarze