W budownictwie iniekcja polega na wprowadzeniu przeznaczonych do tego zadania środków w wymagające tego środowisko. Celem jest uszczelnienie i wzmocnienie danej konstrukcji. Istnieją cztery rodzaje iniekcji, to rozwiązania inwazyjne, które ingerują w strukturę budynku. Czy to jedyny sposób, aby pozbyć się wilgoci?
System AQUAPOL®, czyli prosty sposób na pozbycie się wilgoci
Gwarancja skuteczności działania przez 20 lat, kalibracja technologii i wizyty techniczne przez trzy lata z rzędu od instalacji, a do tego brak rachunków za prąd, to główne korzyści, jakie zapewnia system AQUAPOL®.
Rozwiązanie jest bezinwazyjne. Obejdzie się bez prac ziemnych, wiercenia i wprowadzania różnego rodzaju substancji w ściany, jak ma to miejsce w przypadku iniekcji. System AQUAPOL® odwraca proces podciągania kapilarnego. W dużym skrócie podciąganie kapilarne występuje w sytuacjach, w których „ściany piją wodę” z gruntu. Sprawia to, że wilgoć wnika w strukturę murów i przenosi się na wyższe kondygnacje. W efekcie powstaje optymalne środowisko do wykwitu szkodliwej dla zdrowia pleśni. System AQUAPOL® sprawia, że woda kieruje się w stronę gruntu, jednocześnie zabezpieczając mury przed wilgocią.
Iniekcja w praktyce
Proces iniekcji nie jest prosty w przeprowadzeniu. Za pomocą odpowiednich technik, w murach nawierca się otwory iniekcyjne. Przez nie będzie podawany środek, który będzie odpowiadał za uszczelnienie murów. W momencie wprowadzania substancja jest płynna, ale z czasem tężeje. Umożliwia to uszczelnienie i wzmocnienie struktury murów. Optymalny dobór preparatu iniekcyjnego oraz wybór odpowiedniej technologii aplikacji powinien zostać poprzedzony wieloma badaniami i dopiero na podstawie uzyskanych wyników należy zastosować optymalne rozwiązanie. Z czym zapoznaje nas instrukcja WTA nr 4-4-04. „Iniekcje przeciw kapilarne podciąganej wilgoci”. Poniżej opisane zostały niektóre rodzaje iniekcji.
Rodzaje iniekcji:
Iniekcja grawitacyjna – Wykorzystywana do impregnacji porowatych konstrukcji budowlanych w pustych przestrzeniach i kawernach. Proces ten wymaga wiercenia otworów w ścianie, do których następnie wlewa się specjalny preparat. Następnie należy poczekać, aż preparat wchłonie się i uzupełnić poziom płynu. Podczas iniekcji grawitacyjnej ściany muszą być nasycone przez długi czas, zazwyczaj od 24 do nawet 48 godzin. Metoda ta nie jest skuteczna w przypadku mokrych murów i nie można jej zastosować w ścianach o dużej grubości.
Iniekcja ciśnieniowa – Metoda ta służy do hydroizolacji budynków i wzmacniania murów. Polega na wywierceniu otworów, w których umieszcza się pakery lub iniektory, a następnie wstrzykuje odpowiednią substancję uszczelniającą pod ciśnieniem. Wybór substancji zależy od rodzaju prac i wilgotności ścian.
Iniekcja strukturalna – Do wykonania tej metody używa się specjalnych środków chemicznych, które mają na celu zabezpieczenie ściany budynku przed wilgocią z gruntu oraz uszczelnienie i wzmocnienie konstrukcji. Metoda ta może być stosowana nawet w przypadku mokrych i zawilgoconych ścian.
Iniekcja kurtynowa – Podobnie jak poprzednia metoda, ta również jest stosowana w przypadku mokrych lub wilgotnych ścian. Znajduje zastosowanie przy odtwarzaniu izolacji poziomych i pionowych, bez konieczności przeprowadzania prac ziemnych.
Iniekcja nie gwarantuje, że ochroni mury przed wilgocią. Natomiast w przypadku Systemu AQUAPOL® gwarancja wynosi 20 lat. Wydaje się rozsądne, aby w przypadku problemów z wilgocią w domu, znaleźć rozwiązania, które zapewnią Ci spokój na lata.