Pierwszy raz szkoła zaprosiła na "Herbatkę u Chrobrego" 26 maja. Tak relacjonowała na swojej stronie:
- Przygotowaliśmy wszystkie zachowane szkolne kroniki i chcieliśmy je pooglądać z osobami, którym Jedynka jest bliska sercu. Jakaż była nasza radość, gdy dzień później pod wieczór aula zapełniła się po brzegi i nad kronikami pochylali się zaciekawieni, rozbawieni, a czasem wzruszeni mieszkańcy Oławy. Dzieci szukały Rodziców, Rodzice zaczęli snuć opowieści, w ruch poszły telefony, bo każdy chciał utrwalić opisane wspomnienia i zabrać je ze sobą do domu.



A tak wyjaśniają całą ideę spotkań przy herbatce i wśród kronik:
- Przygotowujemy się do osiemdziesięciolecia Jedynki, które zaraz po wakacjach, zatem od kilu dni różne klasy odwiedzają szkolną aulę, by czytać i oglądać nasze szkolne kroniki. Wszystkim towarzyszy przy tym wiele dobrych emocji. Co chwila ktoś woła przyjaciół, by pokazać im wpis, który właśnie znalazł. Często uczniom towarzyszy zdumienie i proszą nauczycieli o wyjaśnienie pewnych spraw. Mnóstwo jest okrzyków radości, gdy uda się odnaleźć na zdjęciach mamę, tatę albo starsze rodzeństwo.
Są nawet tacy, którzy na klasowych zdjęciach sprzed lat odnajdują swoich dziadków... Szczególny podziw budzą ilustracje wykonywane przez dawnych uczniów i nauczycieli, które są prawdziwymi dziełami sztuki. Zaciekawienie wywołują kilkudziesięcioletnie relacje z dyżurów gospodarza szkoły albo np. opisy przerwy jesiennej, podczas której klasy... jechały do pracy na wykopki. Zazdrośnie uczniowie odczytują relacje z biwaków, na które przed laty jeździły całe klasy. Sensację wzbudził niedźwiedź, który odwiedził naszą szkołę. Każda wizyta kończy się jednakowo - gdy dzwoni dzwonek, żadna klasa nie chce kończyć spotkania z kronikami i wszyscy proszą o pozostanie w auli jeszcze na kolejną godzinę.
Oglądając kroniki i poznając historię naszej szkoły, szukamy inspiracji. Z programu mikrograntowego Aktywna Oława otrzymaliśmy dotację i będziemy mogli wyprodukować kartki pocztowe i znaczki o naszej szkole. I właśnie po spotkaniach w auli przystępujemy do rysowania, malowania i projektowania obrazków o Jedynce, które zostaną wydane z okazji jubileuszu. Czeka nas aktywny i twórczy czas, a potem będziemy się cieszyć z efektów naszej przygody.





Kolejne, drugie spotkanie z cyklu "Herbatka u Chrobrego" w najbliższy piątek - zachęcamy, zapraszamy...

Napisz komentarz
Komentarze