Rok w kulturze

  • 09.01.2012, 11:55
  • Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie
Rok w kulturze
W 2011 roku wiele się działo w kulturze. Były wydarzenia większe i mniejsze. Nie mogło zabraknąć różnych jubileuszy. Były nowe i cykliczne imprezy. Jak wyglądała kultura w naszym powiecie? Przedstawiamy najważniejsza wydarzenia w minionym roku

Powiat Podsumowania

Muzykujące rodziny


Dziewięć miesięcy przygotowań, trzy dni koncertów, trwających w sumie około dziesięciu godzin. Trzynaście muzykujących rodzin, w których grało i śpiewało sto osób. To bilans Europejskich Spotkań Muzykujących Rodzin - Oława 2011.

W ostatni weekend stycznia Oława była centrum rodzinnego muzykowania, a Ośrodek Kultury miejscem, w którym stykały się i przenikały różne style muzyczne, zwyczaje i obyczaje. Rodzinne zespoły przejechały z Polski, Ukrainy, Niemiec, Białorusi i Rosji.  Muzycy w barwnych przebraniach, często w ludowych strojach, prezentowali swoje umiejętności. Najmłodsza osoba  miała kilka lat, a najstarsza ponad 80. Na scenie stali obok siebie dziadkowie, rodzice, wnukowie i prawnukowie, udowadniając, że muzyka łączy pokolenia.

Odznaczenia w kulturze

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył 17 stycznia, na Wawelu, 29 wybitnych twórców kultury, w tym pochodzącego z Oławy Pawła Mykietyna.  Uroczystość odbyła się w reprezentacyjnej sali senatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu. Order Orła Białego w uznaniu "znamienitych zasług dla kultury narodowej i za wybitne osiągnięcia w twórczości literackiej" odebrała z rąk prezydenta laureatka literackiej nagrody Nobla z 1996 roku Wisława Szymborska. Oprócz noblistki odznaczono także 28 osobistości ze świata kultury, m.in.: Maję Komorowską, Agnieszkę Holland, Janusza Gajosa, Krystynę Jandę, Włodzimierza Nahornego, Annę Polony, Jerzego Trelę i  Jerzego Skolimowskiego. W gronie odznaczonych osób był  Paweł Mykietyn, udekorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

55 lat ze znaczkami

Oławskie koło Polskiego Związku Filatelistów obchodziło w styczniu jubileusz 55-lecia istnienia. Na uroczystym spotkaniu mówiono o historii i działalności koła oraz wręczono wyróżnienia zasłużonym. Nie zapomniano o wyjątkowym działaczu, który przez 25 lat był prezesem koła - Michale Paszkiewiczu. W związku z jubileuszem oławskiego koła, wydano kartę beznominałową, z wizerunkiem Michała Paszkiewicza, oraz w limitowanym nakładzie 140 sztuk specjalnego znaczka, na którym jest również były prezes koła, zmarły w 2010 roku. Goście otrzymali także filatelistyczny biuletyn jubileuszowy. Okrągła data powstania oławskiego koła była także okazją do wręczenia wyróżnień.
 
Oława ma talent


 Właściciele "Last Pubu" zorganizowali pierwszą edycję konkursu "Oława ma talent". Wśród kilkunastu osób, które zgłosiły się do rywalizacji, najstarsza miała ponad 70 lat, a najmłodsza 9. Komisja wyłoniła szóstkę finalistów - Annę Kamińską, Barbarę Brezdeń, Tomasza Aleksandrowicza, Martynę Herman, Rafała Wawrzenia i Kamilę Bakalarczyk-Kruk. Główna nagroda wynosiła 1.000 zł, druga - 300, a trzecia - 200. Konkurs wygrała Kamila Bakalarczyk-Kruk. Komisja  wypowiadała się o jej występie w samych superlatywach.  Drugie miejsce zajął Rafał Wawrzeń. Jego występ bardzo podobał się komisji. Doceniła  zaangażowanie, głos i dobór repertuaru. Anna Kamińska, która wygrała półfinał, tym razem znalazła się na trzecim miejscu.

 Bigbandowy transfer
 

  W lutym okazało się, że "Big Band Oława", mimo wcześniejszych zapowiedzi o zakończeniu działalności, będzie dalej grał. Niespodzianką okazał się  nowy patron: Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach. Teraz "Big Band Jelcz-Laskowice" ćwiczy w siedzibie jelczańskiego centrum i występuje w tej gminie.

Stolica instrumentów blaszanych

Po raz dwudziesty gościli w Oławie muzycy z całej Polski oraz z zagranicy. W Konfrontacjach Instrumentów Dętych wystąpiło 199 młodych muzyków, z 72 szkół i 65 miast. Przeważali muzycy grający na instrumentach dętych drewnianych - było ich 111. Instrumenty najliczniej reprezentowane, to flet, klarnet, saksofon i trąbka. Najmniej grało na oboju, waltorni, tenorhornie i na fagocie, tubie  oraz euphonium. Jury przyznało Grand Prix po raz piąty w historii konkursu. Otrzymała tę nagrodę Alicja Matuszczyk - za bezbłędne wykonanie utworu na oboju. Najlepsi zaprezentowali się na koncercie laureatów 30 marca.

Krzyżacy nad stawem

Niezwykłe widowisko. Wybitni wokaliści i aktorzy, rockowa muzyka na żywo, mroczna czarno-biała stylistyka, połączona z nowoczesną choreografią. To wszystko - razem z laserami, poduszkowcami, skuterami wodnymi i efektami pirotechnicznymi z tafli wody - zobaczyli  widzowie w  maju nad jelczańskim stawem. Na pomysł plenerowej premiery widowiska muzycznego "Krzyżacy" w Jelczu-Laskowicach wpadł Łukasz Dudkowski, dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury.

Widzowie na premierze "Krzyżaków" dopisali

"Krzyżacy" to pierwsza od lat polska rock-opera, oparta na motywach powieści Henryka Sienkiewicza. Wystawiono ją w naturalnej scenerii jelczańskiego stawu. Widzowie usłyszeli dwie godziny mocnego rockowego grania, z największymi polskimi gwiazdami. To widowisko, w którym duma łączy się z historią, pasją i miłością.  W rolach głównych wystąpili: Paweł Kukiz, Maciej Balcar, Piotr Cugowski, Maciej Silski, Olga Szomańska  i Joanna Dec.

Mit i historia

Już po raz trzeci Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji zorganizował  plener pt. "Mit i historia", w zabytkowym kompleksie pałacowym w Oleśnicy Małej. Tym razem organizatorzy sięgnęli do czasów, kiedy podoławska miejscowość była siedzibą komandorii Zakonu Templariuszy. Mimowie Józefa Markockiego zaprosili widzów na wędrówkę śladami templariuszy w oleśnickim pałacu. Aktorzy efektownie wykorzystali jego walory. W wieczornym plenerze "Mitu i historii" niedostępne na co dzień pomieszczenia otworzyły się przed publicznością. Frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów. 300-osobowa publiczność potwierdziła, że chce oglądać letnie plenery w Oleśnicy Małej, które stają się ważnym wydarzeniem w kulturalnej ofercie powiatu.       
 

Fot. Plener w Oleśnicy Małej

"Głód" w Drzemlikowicach

Józef Markocki, dyrektor Teatru Formy oraz Europejskiej Akademii Pantomimy, przyzwyczaił mieszkańców Drzemlikowic do tego, że co roku zaprasza ich na artystyczną ucztę z pantomimą. Nie trzeba im przypominać o przedstawieniu, sami pamiętają i się tego dopominają. Pokaz z  29 lipca był efektem tygodniowych warsztatów. Uczestniczyło w nich 12 osób, w tym ze Szwajcarii i Japonii, oraz 13-latka z Drzemlikowic.  Spektakl składał się z dwóch części. W pierwszej uczestnicy wystąpili w etiudach, prezentowali zwierzęta w naturalnej  oraz  bajkowej scenerii. Za pomocą pantomimy opowiedzieli także o pięciu zmysłach. W drugiej części Teatr Formy, z gościnnie występującym Sławą Inozemcewem z Białorusi, zaprezentował spektakl pt. "Głód". Atmosfery dopełniały naturalna scenografia  i muzyka.

Barwy regionu

3 września zakończono na roboczym wernisażu  XVI Europejski Plener Malarsko-Rzeźbiarsko-Fotograficzny "Barwy regionu". Artyści gościli w Oławie przez dwa tygodnie. Towarzyszyli im mieszkańcy powiatu oławskiego, którzy także uwieczniali swoje inspiracje. W tym roku można było podziwiać nie tylko obrazy, lecz także rzeźby, kolaże i fotografie. Malowano pejzaże i abstrakcje. Plenerowicze tradycyjnie uwieczniali na swoich pracach Rynek, kościoły, pejzaże nad wodą i inne widoki. Oglądali także miejscowe zakątki,  zwiedzili Wrocław, wzięli udział w spotkaniu z filozofem Joachimem Piecuchem, na temat: "Wartości w dzisiejszym świecie i sztuce" oraz w warsztatach fotograficznych.
 

Na fot. Dyrektor OK Marek Rostecki z uczestnikami pleneru

Przez podróż do "Melodramy"

Miasto Jelcz-Laskowice zmieniło się na kilka dni w centrum aktorskiej kultury. 22 sierpnia zainaugurowano tam międzynarodowy festiwal teatralny. Już po raz czwarty park wokół Urzędu Miasta i Gminy zmienił się w centrum sztuki. Zawładnęli  nim ludzie teatru, doświadczeni aktorzy, reżyserzy oraz adepci sztuki, którzy chcą spróbować swoich sił w tej dziedzinie.

Nowością tegorocznego festiwalu była debata. Dyskusję pod hasłem  "Wyzwania dla teatru w dzisiejszej Europie" prowadził Roberta Gandolfi - wykładowca nauk teatralnych na Uniwersytecie  w Parmie. Trzy różne wizje współczesnego teatru przedstawili: wrocławski dziennikarz  Krzysztof Kucharski, węgierski wykładowca uniwersytecki  Kataline Demcsák i włoski reżyser Pietro Cennamo. Widzowie obejrzeli "Krajobraz z Argonautami", "Za królikiem", "Teatrzyk Zielona Gęś", "Nic do powiedzenia. Poza tym jest wojna", "Książę Niezłomny" i  "Sceny Współczesne". Odbyły się także warsztaty dla młodzieży ze szkół i akademii, biorących udział w "Melodramie".

Świątynia kultury

Tłumy mieszkańców powiatu przyszły w październiku do oławskiego kościoła Piotra i Pawła na koncert "Nieszpory Ludźmierskie" - dzieło Jana Kantego Pawluśkiewicza, do słów Leszka Moczulskiego. Na scenie przed ołtarzem wystąpili znani soliści: Hanna Banaszak, Zbigniew Wodecki, Grzegorz Turnau, Jacek Wójcik, Elżbieta Towarnicka, Beata Rybotycka, chór Uniwersytetu Wrocławskiego "Gaudium" i chór Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Grała orkiestra Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, a dyrygował profesor Alan Urbanek. Oratorium, składające się z kilkunastu pieśni - psalmów, śpiewanych w partiach solowych i z chórem, zrobiło wielkie wrażenie na widowni. Wszystko to w ramach obchodów  "Dziękczynienia Ziemi Oławskiej za beatyfikację Jana Pawła II". Ksiądz proboszcz Janusz Gorczyca po raz kolejny udowodnił, że chce i potrafi organizować w kościele wielkie wydarzenia, które nie zawsze są mszą świętą.

25 lat z muzyką
 

Na fot. Michał Sobański i Grażyna Pasierbska - absolwenci PSM w Oławie wystąpili na jubileuszowym koncercie

Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Jadwigi Szajny-Lewandowskiej ma już 25 lat. Na jubileuszowych uroczystościach świętowano, gratulowano i wspominano. Impreza odbyła się 10 listopada, w sali widowiskowej Ośrodka Kultury. Dyrektor PSM Jacek Gąsior powiedział, że uroczystość jest wyjątkowa, bo to najmłodsza taka szkoła na Dolnym Śląsku. Wszystko zaczęło się w 1986 roku. Uczestnicy wysłuchali koncertu, poświęconego patronce szkoły. Wystąpili uczniowie, nauczyciele i absolwenci PSM - balet, zespół  "Unison", Michał Sobański, Paulina Skorodziej, Grażyna Pasierbska, Paulina Szczupak, Agnieszka Żyniewicz, Barbara Putyra, Katarzyna Krawczyk, Mateusz Maszyński, Waldemar Maszyński, Krzysztof Borowicz, Rajmund Żegadło, Tomasz Łękawski, Seweryn Zapłatyński, Maria Putyra, Kinga Leńczyk, Aleksandra Lubowicz, oraz uczennice z wydziału rytmiki. 1.083 uczniów wykształciła PSM w Oławie.

Artyści dla miast

"RH+", "Człowień" oraz "Big Band Jelcz-Laskowice" i inni - zaprezentowali się  na wyjątkowym świątecznym koncercie w Jelczu-Laskowicach. Widzowie usłyszeli  niezapomniane świąteczne przeboje, w nowych aranżacjach. Podczas koncertu  przekazano mieszkańcom Betlejemskie Światło Pokoju. Całe wydarzenie zwieńczył finał, w którym śpiewali radni.

Działo się wokół Czesława Miłosza

W związku z ustanowieniem przez Sejm roku 2011 "Rokiem Czesława Miłosza", w powiecie oławskim odbywały się różne konkursy, przeglądy i seminaria, związane z polskim noblistą.  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Tadeusza Kościuszki wziął udział w projekcie "Miłosz odNowa". Głównym celem akcji miało być spopularyzowanie twórczości Czesława Miłosza wśród lokalnej społeczności. Zorganizowano również "Nie-Szkolne Spotkanie z Miłoszem". Popołudniowy koncert składał się z tekstów noblisty, wspomnień o nim oraz prezentacji multimedialnej.

Nowy dyrektor OK

Końcówka roku upłynęła pod znakiem konkursu na dyrektora Ośrodka Kultury. O tym, że Marek Rostecki nie będzie dyrektorem OK, zadecydował burmistrz  Franciszek Październik,  który w listopadzie ogłosił konkurs na to stanowisko. Do rywalizacji zgłosiło się troje kandydatów: Krzysztof Borowicz, Anna Ślipko i Jerzy Witkowski. Rozmowy z trojką przeprowadzono  29 grudnia. Nowym dyrektorem oławskiego Ośrodka Kultury została Anna Ślipko, która dotąd kierowała Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Oławie.

Malwina Gadawa

[email protected]
 

Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe