Ubezpieczenie chorobowe z datą wsteczną

  • 28.01.2020, 13:14
  • tuOlawa BS
Ubezpieczenie chorobowe z datą wsteczną
Okazuje się, iż jeśli ZUS nie poinformuje sam dobrowolnie ubezpieczonej osoby, prowadzącej działalność gospodarczą o obowiązku zgłoszenia się do ubezpieczenia po zakończeniu okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego, wówczas najprawdopodobniej ubezpieczenie to będzie obowiązywało z datą wsteczną i to pomimo, iż ta osoba nie dochowała 7-dniowego terminu na ponowną rejestrację. Wynika tak z wyroku Sądu Najwyższego (SN) z dnia 22 stycznia 2020 r. (sygn. akt I UK 311/18).

Jaka sprawa była podstawą do powołanego wyżej wyroku SN?

Pewna kobieta (nazwijmy ją „Pani X”), prowadząca działalność gospodarczą, otrzymała od ZUS odmowną decyzję w sprawie wypłaty zasiłku chorobowego. Wynikało to z faktu, iż pani X nim zachorowała, przebywała przez rok na zasiłku macierzyńskim, przyznanym jej na okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Jest o uprawnienie przysługujące wszystkim ubezpieczonym, również tym w zakresie ubezpieczenia dobrowolnego.

Problem, który zauważył ZUS, polegał na tym, iż Pani X nie złożyła na czas zgłoszenia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W zgodzie bowiem z wykładnią SN z dnia 11 lipca 2019 roku (sygn. akt III UZP 2/19) okres pobierania zasiłku macierzyńskiego przerywa bieg dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Tym samym już po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego osoba ubezpieczona musi ponownie zgłosić się do tego ubezpieczenia w terminie 7 dni od daty zakończenia pobierania zasiłku.

Jak sądy oceniały tę sprawę Pani X?

Od decyzji ZUS Pani X odwołała się do sądu i ich interpretacje przepisów były różne. W sądzie I instancji przedsiębiorczyni wygrała, ale sąd apelacyjny ten wyrok uchylił, przyznając rację ZUS. Z kolei SN uchylił wyrok apelacyjny, nakazując ponowne rozpatrzenie sprawy.

Podstawą takiej, a nie innej, decyzji SN była kwestia czy Pani X została należycie pouczona o konieczności ponownego zgłoszenia się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego po ustaniu zasiłku macierzyńskiego. Wyszło bowiem na jaw, iż ZUS nie poinformował o tym właściwie ubezpieczonej. SN zważył zatem na to, iż osoba ubezpieczona nie powinna ponosić negatywnych konsekwencji braku formalnego zgłoszenia.

W tej sytuacji nawet przedstawienie zwolnienia lekarskiego można potraktować jako zgłoszenie do ubezpieczenia chorobowego. I w tej sytuacji pojawił się kolejny problem, mianowicie terminu zgłoszenia.

Zakończenie bowiem pobierania zasiłku przez Panią X (jednocześnie ustanie jej ubezpieczenia chorobowego) miało bowiem miejsce 30 grudnia, zaś wniosek o ponowne ubezpieczenie (w formie zwolnienia lekarskiego, jak potraktował to SN) wpłynął na początku lutego. Ty samym nie został zachowany wymagany 7-dniowy termin na ponowne zgłoszenie do ubezpieczenia chorobowego, by zachować ciągłość ubezpieczenia.

Szukasz najnowszych ofert pracy w Polsce? Skorzystaj z portalu pracy, który udostępnia darmowy system do rekrutacji pracowników online - Serwsirekrutacyjny.pl

(tekst sponsorowany)

tuOlawa BS

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe