Dziś rocznica urodzin księdza Franciszka Kutrowskiego

  • 07.02.2020, 18:07
  • TuOlawa JK
Dziś rocznica urodzin księdza Franciszka Kutrowskiego
Przypomina o tym Biblioteka Publiczna w Oławie - Izba Muzealna Ziemi Oławskiej

Franciszek Kutrowski urodził się 7. lutego 1907 r. w Buczaczu. Był synem Prascewii (Praksedy) z d. Potyra i Józefa. Przyjął chrzest w parafii pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej. W Buczaczu uczęszczał również do szkoły podstawowej i średniej. Po maturze rozpoczął studia teologiczne, które odbył na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 28. czerwca 1936 r. z rąk arcybiskupa Bolesława Twardowskiego w katedrze lwowskiej. Mszę prymicyjną odprawił w rodzinnej parafii. Następnie skierowano go do parafii w Łopatynie w powiecie radziechowskim. W 1938 r. został przeniesiony do parafii w Stojanowie gdzie przeżył wybuch II wojny światowej oraz okres okupacji. 4. października wraz z transportem przesiedleńców przybył do Oławy gdzie zastał księdza Tadeusza Pilawskiego. Obaj podjęli pracę duszpasterską, organizowali nabożeństwa i naukę religii. Ks. Kutrowski jeździł z posługą kapłańską do okolicznych miejscowości furmanką, rowerem i na motocyklu. Nie było mowy o godzinach urzędowych w biurze parafialnym. Księża byli dostępni zarówno w ciągu dnia, jak i nocy. Od 1947 r. ks. Kutrowski został etatowym katechetą młodzieży licealnej. Założył on wśród młodzieży Sodalicję Mariańską. W 1951 r. dostał wymówienie z etatu katechety w oławskim liceum, zarzucano mu prowadzenie nielegalnych organizacji wśród młodzieży. 19. marca 1951 r. został aresztowany podczas spowiedzi wielkanocnej w Domaniowie. Przez 6 godzin trwała rewizja w jego mieszkaniu w Oławie, nocą został przewieziony do więzienia. Kapłana wypuszczono dopiero w Wielką Sobotę. Po śmierci ks. Pilawskiego, proboszczem w Oławie został ks. Franciszek Kutrowski. 15. lutego 1958 r. został on mianowany przez biskupa Bolesława Kominka dziekanem w dekanacie oławskim. W 1961 r. w Oławie odbyły się główne uroczystości Jubileuszu 25 – lecia Kapłaństwa ks. Kutrowskiego.

W 1978 r. dostał wylewu krwi do mózgu. 7. lutego 1980 r. w drodze z plebanii do kościoła zmarł. Pogrzeb księdza odbył się 9. lutego przy udziale wielkiej liczby wiernych.

Informacje o kapłanie pochodzą z artykułu ks. Władysława Bochnaka „Trio oławskie i działalność ks. Franciszka Kutrowskiego (1907-1980).”

TuOlawa JK

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe