Rozwód - co trzeba i warto wiedzieć, rozważając wytoczenie powództwa o rozwód 

  • 13.02.2020, 11:57 (aktualizacja 13.02.2020, 12:09)
  • tuOlawa BS
Rozwód - co trzeba i warto wiedzieć, rozważając wytoczenie powództwa o rozwód Agnieszka Przybyła-Kotwicka
Rozmowa z oławską radcą prawnym, mecenas Agnieszką Przybyła-Kotwicką, właścicielką Kancelarii Radcy Prawnego Legisperitus Eksperci w dziedzinie prawa. - Jak długo trwają sprawy od chwili złożenia pozwu do czasu wydania wyroku?

- Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

W przypadku zgodnych wniosków stron rozwód można uzyskać na pierwszej rozprawie. Na wyznaczenie pierwszej rozprawy strony czekają średnio około 3 miesiące licząc od dnia złożenia w sądzie pozwu. Na długość trwania procesu wpływ ma stopień skonfliktowania małżonków i ilości oraz rodzaj składanych wniosków dowodowych w sprawie. Zdarza się, że sprawy trwają nawet 3-4 lata, a niekiedy nawet dłużej wliczając w ten czas składaną w sprawie apelację (rodzaj odwołania) od wyroku Sądu Okręgowego jednak nie jest to normą, przeważnie nawet pomimo konfliktu pomiędzy małżonkami sprawy trwają około półtora roku. Zazwyczaj są to 3-4 rozprawy, gdy przedmiotem sprawy jest nie tylko sposób rozwiązania małżeństwa tj. z orzeczeniem winy lub bez orzekania winy, ale także gdy rozstrzygnięcia dotyczą małoletnich dzieci i brak w tej materii porozumienia pomiędzy małżonkami. Rozprawy wyznaczane są średnio co 3-4 miesiące, ale zdarzało mi się w praktyce także tak, że okres oczekiwania od rozprawy do rozprawy wynosił 8-9 miesięcy. Może być tak, że tak długie okresy oczekiwania odejdą w niepamięć z uwagi na zmianę przepisów procedury cywilnej, która weszła w życie 7 listopada 2019 roku, gdyż wprowadzono tzw. postępowanie przygotowawcze, które zakłada wprowadzenie planu rozprawy, tak by strony na początku procedowania były zobowiązane do przedstawienia całokształtu materiału dowodowego na potwierdzenie swoich roszczeń. Znajomość stanowisk stron i ich wniosków dowodowych na tak wczesnym etapie postępowania ma służyć temu by strony mogły wraz z sędzią zaplanować wszystkie czynności procesowe, w szczególności kolejność przeprowadzenia dowodów, tak by zakończyć sprawę możliwie najszybciej.

- Jakie wydatki powinna przewidzieć osoba, która chce się rozwieść?

- To zależy od tego jak bardzo strony są skonfliktowane oraz od tego czy małżonkowie posiadają dzieci.

W przypadku zgodnego stanowiska małżonków koszty są najniższe, bowiem najczęściej jest to jedynie opłata sądowa od pozwu w kwocie 600 zł. Natomiast w przypadku, gdy strony posiadają z małżeństwa małoletnie dzieci i są w konflikcie, co do sposobu sprawowania władzy rodzicielskiej, roztaczania pieczy czy sposobu realizacji kontaktów z dziećmi to koszty procesu znacznie wzrastają. Poza opłatą sądową należy liczyć się wówczas z koniecznością poniesienia wydatków na ewentualną opinię biegłych sądowych (psychologa i pedagoga) w kwocie około 500 – 1.000 zł oraz opłatą za sporządzenie tzw. sprawozdania kuratora rodzinnego około 80 zł. Mogą się również pojawić koszty związane z udziałem świadków w sprawie i opłaty za składane w toku procesu wnioski o zabezpieczenie np. kontaktów – 100 zł lub zabezpieczanie alimentów - 100 zł. Jednak, gdy strony są zgodne i sprawa kończy się nieorzekaniem o winie to wówczas w wyroku rozwodowym sąd orzeka o zwróceniu połowy opłaty sądowej (300 zł) na rzecz powoda (osoby składającej pozew), a były małżonek jest wówczas zobowiązany po uprawomocnieniu się wyroku zwrócić powodowi 150 zł.

tuOlawa BS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Anna
Anna 16.02.2020, 16:01
Polecam Panią Mecenas. Prowadziła mi sprawę rozwodową. Byłam bardzo zadowolona.
Katarzyna
Katarzyna 15.02.2020, 08:40
Świetne informacje. Mecenas Agnieszka to najlepszy adwokat w Oławie. Gratuluje!

Pozostałe