Ile było kontroli, mandatów i pouczeń? Co robi straż rybacka?

  • 13.02.2020, 13:30 (aktualizacja 13.02.2020, 13:52)
  • Źródło: (Graro) Fot.: archiwum Starostwa Powiatowego w Oławie
Ile było kontroli, mandatów i pouczeń? Co robi straż rybacka? @Agnieszka Herba Zdjęcie ilustracyjne
Podsumowanie roku. Członkowie Społecznej Straży Rybackiej Powiatu Oławskiego gościli 5 lutego w oławskim Starostwie Powiatowym

Strażnicy spotkali się po raz kolejny w sali obrad Rady Powiatu, z oławskim starostą Zdzisławem Brezdeniem. Oprócz funkcjonariuszy straży, uczestniczyli w spotkaniu: Dariusz Byra - pełniący obowiązki komendanta Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Rybackiej oraz Kamil Korpik - komendant posterunku PSR we Wrocławiu, Robert Suwada i  Mariusz Mazur z władz Okręgu Wrocławskiego PZW,   sierżant sztabowy Mateusz Piasecki z Komendy Powiatowej Policji w Oławie, Klaudiusz Skierski ze Straży Leśnej oraz Piotr Gawerski - zastępca komendanta oławskiej Straży Miejskiej i Zbigniew Jakubowicz ze Straży Gminnej w Oławie.

Zgodnie ze sprawozdaniem, przedstawionym przez komendanta powiatowego SSR w Oławie Janusza Romańczukiewicza, ta jednostka przeprowadziła w minionym roku 229 kontroli, w trakcie których wylegitymowano 3581 osób i stwierdzono 595 wykroczeń. Strażnicy spędzili w terenie 659 godzin, z czego 145 w nocy. W 224 przypadkach nałożono mandaty karne, 190 spraw przekazano do PSR, w celu dalszego procedowania (nałożenia mandatu karnego lub przekazania sprawy do sądu). Udzielono także 187 pouczeń.

W większości podanych statystyk nastąpił poważny wzrost, w porównaniu z poprzednim rokiem, i tak:

* ilość patroli wzrosła o 12;

* ilość wykrytych wykroczeń - o 125;

* liczba mandatowanych zmniejszyła się - o 23;

* liczba spraw przekazanych do PSR zwiększyła się o 44:

* liczba skontrolowanych wzrosła o 266 osób;

* liczba godzin w terenie zmniejszyła się o 170, a nocnych wzrosła - o 31.

Najlepsze osiągnięcia w pracy straży należą do Łukasza Florczyka i Janusza Bielawskiego, którzy wykryli łącznie blisko 30% wykroczeń nad wodą.

Jak podkreślił sprawozdawca, osiągnięte wyniki są efektem pracy i zaangażowania zarówno strażników, jak i współpracy z miejscowymi służbami mundurowymi, przy ogromnym wsparciu Państwowej Straży Rybackiej.

Za zaangażowanie i wyniki pracy, starosta Zdzisław Brezdeń wyróżnił strażników listami gratulacyjnymi i upominkami, które otrzymali: Janusz Bielawski, Łukasz Florczyk, Dominik Wilka, Mateusz Latos, Emil Cybulski, Małgorzata Cybulska, Jarosław Szmigiel i Wojciech Zieliński. Odrębnie wyróżniono Janusza Romańczukiewicza, który od 17 lat kieruje oławską jednostką SSR. Starosta wręczył akty powołania dwóm nowym strażnikom.

Dyrektor Biura Okręgu Wrocławskiego PZW Robert Suwada złożył  podziękowania oławskiemu starostwu oraz służbom mundurowym, współpracującym z SSR przy ochronie wód.

Komendant powiatowy SSR Janusz Romańczukiewicz podziękował szefowi Zarządu Powiatu za dotychczasową pomoc starostwa w zwalczaniu kłusownictwa i wręczył dyplomy przedstawicielom służb powiatowych. Oławska Straż Rybacka ściśle współpracowała z policjantami oraz funkcjonariuszami Państwowej Straży Rybackiej, Straży Miejskiej i Gminnej, Straży Ochrony Wód PZW i Straży Leśnej, przeprowadzając z nimi 90 wspólnych kontroli.

Dariusz Byra - p.o. komendanta wojewódzkiego PSR stwierdził, że oławska jednostka jest najlepsza pod względem skuteczności oraz osiąganych wyników w województwie dolnośląskim. Oprócz realizacji swoich zadań w powiecie, jej komendant wraz ze starostwem jest inicjatorem porozumienia regionalnego. Na tej podstawie 10 powiatów dawnego województwa wrocławskiego ściśle współpracuje przy zwalczaniu kłusownictwa rybackiego. Pierwsze spotkanie z udziałem starostów i naczelników wydziałów ochrony środowiska odbyło się w Oławie, 9 stycznia 2014. Dzięki temu straże z poszczególnych powiatów mogą przeprowadzać kontrole na terenie innych powiatów.

Spotkanie zakończyło się dyskusją o działalności Straży Rybackiej i jej problemach. Po części oficjalnej przeprowadzono szkolenie oławskich funkcjonariuszy.

*

Zarząd Koła PZW nr 19 w Oławie zaprasza swoich członków na walne zebranie sprawozdawcze, które odbędzie 20 lutego, w klubie "Parnas", przy ul 1 Maja 13 w Oławie. Początek obrad o godz. 17.00.

***

Wszyscy wędkarze mogą współtworzyć tę rubrykę,  dzwoniąc pod numer telefonu +48-600-378-240.

Dyżury składkowe w oławskich kołach PZW

* Skarbnik Koła Miejskiego PZW nr 16 w Oławie przyjmuje wpłaty we wtorki i czwartki, od godz. 16.00 do 18.00, w sklepie wędkarskim koło dworca PKS. W tym samym miejscu takie sprawy członków Koła PZW nr 19 załatwia Agata Kieda.

* Skarbnik Koła PZW nr 90 "Rzemieślnik" dyżuruje w jego siedzibie, przy ul. 3 Maja 1a - w środy, od godz. 16.00 do 18.00. W pozostałe dni - w zakładzie rzemieślniczym Wiesława Mądrzyka, ul. ks. Kutrowskiego (do godz. 15.30).

(Graro) Fot.: archiwum Starostwa Powiatowego w Oławie

Źródło: (Graro) Fot.: archiwum Starostwa Powiatowego w Oławie

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
cześ
cześ 14.02.2020, 12:31
nieroby!!!!!
widziałem
widziałem 16.02.2020, 16:36
nie prawda
byli na kanale żeglugowym w Olawie
..... auto na środku chodnika zostawili

Pozostałe