Haluksy - objawy, leczenie, przyczyny powstawania

 • 14.05.2020, 11:08
 • tuOlawa BS
Haluksy - objawy, leczenie, przyczyny powstawania
W wyniku deformacji dużego stawu palcowego często występują bóle kostek, które dotykają ponad 35% osób w wieku 65 lat i starszych. Zaniedbanie haluksa może wpływać na jakość życia, spowalniać codzienne czynności i prowadzić do bólu lub innych objawów. Tak więc niezależnie od tego, czy jest to sezon na buty, czy sezon na sandały, nadszedł czas, aby zrobić coś z tym twardym spodem u podstawy dużego palca. Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie kroki należy podjąć, aby poradzić sobie z haluksami.

Co to są haluksy?

Wielki palec u nogi ma dwa stawy. Największy z nich to MTP, czyli staw śródstopno-paliczkowy, gdzie śródstopie (pierwsza kość długa stopy) styka się z palcem u nogi (pierwsza kość palca). Haluks to deformacja, która powstaje w stawie MTP.

Znana również jako hallux valgus, haluksy są stanem układu mięśniowo-szkieletowego, który rozwija się, gdy tkanka lub kość w dużym stawie palcowym przesuwa się poza linię. Haluksy są początkowo niewielkie, ale z czasem mogą ulec pogorszeniu, a w miarę rozszerzania się stawu MTP zaczynają wystawać z wnętrza przedniej części stopy. Zdarza się, że duży palec kończy się na drugim lub dolnym palcu.

Charakterystyka haluksów

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, kiedy haluksy wymagają uwagi, interesują się dopiero gdy zaczynają się pogarszać lub wpływają na jakość życia. Staw śródstopno-paliczkowy pomaga nam utrzymać i rozłożyć ciężar podczas różnych czynności, dlatego też haluksy mogą znacznie pogorszyć funkcjonowanie stopy. Pomaga to w zaznajomieniu się z najbardziej powszechnymi cechami haluksów.

Haluks powiększony

W miarę postępowania haluksów możesz zauważyć, że wszystkie palce u nóg przesuwają się na zewnątrz. Dzieje się tak z powodu oddzielenia się pierwszej i drugiej kości śródstopia, spowodowanego przez powiększony haluks. Może to powodować giętkość i ruchliwość dużego palca u nogi. Jeśli masz dużego, podrażnionego haluksa, natychmiast wezwij lekarza.

Podrażnienie skóry

Haluks z podrażnieniami skóry może być czerwony i bolesny od ciągłego pocierania. Czasami nad uderzeniem, w pobliżu powierzchni skóry, może pojawić się zapalna kieszonka z płynem.

Podrażnienie stawów

Haluks może również prowadzić do głębszego podrażnienia i usztywnienia stawów. Może również dojść do zapalenia kaletki, zapalenia poduszki przypominającej poduszkę w pobliżu stawu MTP. Ten głębszy poziom zapalenia może być bolesny i trudniejszy do zdiagnozowania.

Hallux Limitus

Wiele osób z haluksami ma stan znany jako hallux limitus lub hallux rigidus, co oznacza, że istnieje ograniczony zakres ruchu na złączu dużego palca. Prowadzi to ostatecznie do słabej mechaniki dużego stawu palcowego i całego kompleksu kostnego. Wpływa to na zdolność do wykonywania normalnych codziennych czynności bez dyskomfortu i bólu.

Haluks krawiecki

Mniej powszechnym problemem jest haluks krawiecki, która w rzeczywistości rozwija się po stronie palca u nogi. Podobnie jak w przypadku guzków kostnych na dużym palcu, pojawia się on z powodu nieprawidłowej struktury lub funkcji stopy. W odróżnieniu od innych rodzajów kostek, kostka rośnie po zewnętrznej stronie stopy, a nie wewnątrz. Najczęściej spotykana jest na szczycie piątego śródstopia.

Co powoduje haluksy?

Istnieje wiele teorii na temat tego, co powoduje rozwój haluksów na stopach, ale dokładny powód rozwoju haluksów nie jest jeszcze znany. Lekarze twierdzą, że winne są lata nieprawidłowych ruchów i ucisku na stawie MTP, podczas gdy inni obwiniają za to ciasne, zamknięte buty, które z grubsza ściskają palce u nóg.

Haluksy najczęściej wynikają z tych pięciu głównych przyczyn:

 • Urazy stóp
 • Zwichnięcie, złamanie lub uraz nerwu może uczynić kogoś bardziej podatnym na deformacje.
 • Wrodzone nieprawidłowości
 • Deformacje obecne przy narodzinach mogą również przyczyniać się do ich rozwoju.
 • Dziedziczność

Czynniki genetyczne mogą być podstawową przyczyną powstawania haluksów na stopach. Wiele osób z tym schorzeniem ma wrodzoną wadę strukturalną stóp lub stopę, która toczy się do wewnątrz bardziej niż normalnie.

Struktura stopy - Luźne stawy i ścięgna, płaskie stopy i niskie łuki zwiększają ryzyko. W rezultacie stopy stają się bardziej podatne na wzrost haluksów.

Reumatoidalne zapalenie stawów - Społeczność medyczna zgadza się, że haluksy są powiązane z niektórymi typami zapalenia stawów, szczególnie z typami zapalnymi jak reumatoidalne zapalenie stawów.

Objawy haluksów

Jak wygląda haluks? To postępująca deformacja, która może, ale nie musi powodować poważne objawy. Gdy duży palec jest ustawiony pod kątem do drugiego palca, może przekroczyć drugi palec i spowodować dodatkowe problemy. Zadzwoń do swojego lekarza lub skontaktuj się ze specjalistą, jeśli masz któryś z poniższych objawów:

 • Wybrzuszenie u podstawy Twojego dużego palca u nogi
 • Uporczywy i intensywny ból stóp lub palców, który ogranicza codzienne czynności
 • Obrzęk i stan zapalny
 • Czerwoność lub bolesność wokół twojego dużego palca u nogi
 • Niezdolność do wyprostowania lub zgięcia dużego palca u nogi
 • Trudne chodzenie

Jak haluks może zranić stopę?

Zaawansowany haluks może radykalnie zmienić wygląd i funkcję stopy. Stały nacisk wywierany przez źle ustawiony duży palec u nogi zmusi drugi palec również do przesunięcia się z miejsca. Następnie wejdzie ona w kontakt z trzecim palcem i wpłynie na niego, i tak dalej. Ostatecznie, cały kompleks stóp i kostek może wydostać się z ułożenia w miarę postępów kuracji.

Diagnoza haluksów

Mimo że niektóre haluksy często nie wymagają leczenia, nadal zaleca się wizytę u lekarza i sprawdzenie stóp. Dokładna diagnoza jest kluczem do wyboru właściwego leczenia.

Twój lekarz zidentyfikuje czy posiadasz haluksy poprzez dokładne zbadanie stopy. Omówione zostaną Twoje objawy, ogólny stan zdrowia i historia medyczna. Aby jak najlepiej wykorzystać wizytę u lekarza, przygotuj listę pytań. Zapytaj, czy twój stan może być trwały lub tymczasowy i jakie podejście do leczenia jest zalecane.

Zazwyczaj obrazowanie nie jest wymagane, jednak zdjęcie rentgenowskie jest szybkim, bezbolesnym testem, który może pomóc lekarzowi określić pierwotną przyczynę choroby. Ocenić jej nasilenie lub wykluczyć inne komplikacje, takie jak złamanie lub zapalenie kości i stawów.

Zapobieganie pojawiania się haluksów

Aby zapobiec nawrotom lub dalszym postępom haluksów, należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeśli odczuwasz ból i sztywność, które wymagają leczenia, nie spiesz się z odzyskaniem sił - Twoje ciało prawdopodobnie potrzebuje trochę odpoczynku. Bądź cierpliwy i dbaj o swoje stopy, abyś nie cierpiał ponownie na tę dolegliwość.

https://healthweb.pl

(tekst sponsorowany)

tuOlawa BS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe