Czołgi spod placu Piastów

  • 04.07.2020, 11:02 (aktualizacja 05.07.2020, 16:03)
  • TuOlawa (AH)
Czołgi spod placu Piastów Archeolog Marcin Diakowski z odkrytym kołem od czołgu T-34/85
OŁAWA. Co wykopano na przy okazji inwestycji miejskiej związanej z przebudową nawierzchni placu

- W zachodniej części placu, tuż obok siedziby oławskiego Caritasu, udało się nam odsłonić pozostałości barokowego ogrodzenia przekształconego w XIX wieku w ogródek piwny, zlokalizowany wówczas między między dawną karczmą a browarem zamkowym oraz fragment kamiennego bruku i rynsztoku - mówi archeolog Marcin Diakowski z firmy Archeoreplica. - Jednak najciekawszym znaleziskiem w tej części okazały się relikty fundamentu filara XIV-wiecznego zamku oraz nieliczne fragmenty ceramiki średniowiecznej i barokowej. W trakcie badań archeologicznych natrafiliśmy też na resztki północnej części tego zamku z zachowanym fragmentarycznie elementem, który niegdyś mógł być czymś w rodzaju ganku lub wiatrołapu. Co ciekawe, taka właśnie zabudowa została uwidoczniona na ikonografii znanego rysownika śląskiego Friedricha Bernharda Wernera (1690-1776).

Ponadto na dawnym dziedzińcu zamkowym wydobyliśmy liczne fragmenty czołgów radzieckich z okresu II wojny światowej, w tym koło i elementy gąsienic legendarnego czołgu T-34 (jak z filmu "Czterej pancerni i pies") oraz części z czołgu JS-2. Ich rozprzestrzenienie i charakterystyka, wskazują, że w tym miejscu na początku 1945 roku funkcjonował punkt naprawczy wojsk radzieckich, gdzie ściany zamku stanowić mogły znakomitą osłonę.

Fot. Marcin Diakowski

Zbigniew Jakubowicz

TuOlawa (AH)

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Piotr Włost
Piotr Włost 10.07.2020, 15:43
Super sprawa, że coraz lepiej poznajemy historie Oławy. Najpierw badania w Rynku a teraz na zamku. Oby tak dalej. Czekam na kolejne odkrycia.
Kazik
Kazik 04.07.2020, 14:48
ale to bylo do przewidzenia , ze coś tam pod ziemią po zamku zostało.

Pozostałe