Zmarł ks. Antoni Akińcza

  • 22.07.2020, 10:00 (aktualizacja 22.07.2020, 13:14)
  • TuOlawa JK
Zmarł ks. Antoni Akińcza nekrolog: diecezja.legnica.pl, fot. Jerzy Kamiński
Był proboszczem parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Pocieszenia w Oławie w latach 1994-1997. Wcześniej 8 lat był proboszczem w Wierzbnie. Ostatnio posługę pełnił w Mąkoszycach - dekanat Brzeg. Z głębokim żalem i ogromnym smutkiem informujemy, że dzisiaj w nocy odszedł od nas. - Ś.P. Ks. mgr lic. Antoni AKIŃCZA, Proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Mąkoszycach, Łączymy się w żałobie i smutku oraz składamy wyrazy szczerego współczucia rodzinie, bliskim i przyjaciołom - czytamy na FB tamtejszej parafii

Zmarł w Opolu, w nocy z niedzieli na poniedziałek (19-20 lipca). - Z głębokim żalem i ogromnym smutkiem informujemy, że dzisiaj w nocy odszedł od nas śp. Ks. mgr lic. Antoni Akińcza Proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Mąkoszycach. Łączymy się w żałobie i smutku oraz składamy wyrazy szczerego współczucia rodzinie, bliskim i przyjaciołom - poinformowała parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Mąkoszycach. Proboszczem w Mąkoszycach był od 1997 roku. Ksiądz Antoni święcenia kapłańskie przyjął w archikatedrze wrocławskiej w 1975 roku.

Odchodząc do Mąkoszyc napisał do oławskich parafian: - Pragnę powiadomić, iż decyzja podjęcia przez mnie pracy w Mąkoszycach nie wyszła ode mnie. Wierzę głęboko, iż przez przełożonych Kościoła przemawia Bóg, dlatego ich decyzję przyjąłem w duchu kościelnego posłuszeństwa i religijnej uległości. Oświadczam, że do nikogo nie czuję żalu, jakkolwiek jestem świadomy, że osiągnięte sukcesy nie wywoływały entuzjazmu czy radości u pewnych osób, od których mógłbym się spodziewać duchowego wsparcia.

Ksiądz proboszcz Akińcza opuścił Oławę na mocy dekretu biskupa. Nieoficjalnie wiadomo było, że powodem był konflikt między nim a wikariuszami, wcześniej o odwołanie go z tej funkcji prosili parafianie, a nawet przedstawiciele oławskiego samorządu.

Uroczystości pogrzebowe księdza Antoniego Akińczy rozpoczęły się już wczoraj w kościele parafialnym w Mąkoszycach.
Dziś, środa 22.07.2020 r., godz. 17:00 - różaniec i koronka do Miłosierdzia Bożego, godz. 18:00 msza święta.
Czwartek 23.07.2020 r., godz. 18:00 - eksporta, wprowadzenie trumny z ciałem Ks. Proboszcza do kościoła, nieszpory za zmarłych, czuwanie przy trumnie, o godzinie 21:00 msza święta.
Piątek 24.07.2020 r., godz. 8:00 - rozpoczęcie czuwania przy trumnie Ks. Proboszcza , wspólnotowe, indywidualne modlitwy, o godzinie 11:00 msza święta pogrzebowa pod przewodnictwem ks. abp Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego. Po mszy procesja na cmentarz parafialny w Mąkoszycach.

 

TuOlawa JK

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
oławianka
oławianka 04.09.2020, 21:44
O zmarłych nie mówi się źle. Przykro czytać taki artykuł.
Wyrazy szczerego współczucia rodzinie i bliskim.
Anfrzej
Anfrzej 24.07.2020, 20:58
Brak słów na takie pismactwo. Brsk taktu i jakiejk9leiek kultury. Po śmierci człowieka pisać o niesnadkach z dawnych lat. W każdej parafio są różni ludzie a już Ołafks nie dziwi, gdzie nie ma żadnych eartości tylka kasa, fura i komura. No i ten artykuł fowodzi, że to jest Ołafks. Wstyd. Dobrze, że ks. Antoni odszefł do ludzi, którzy go doceniali, szanowali i byli z Niego dumni. Ten artykuł świadczy o tym, jakimi jesteście podłymi ludźmi. Wstyd.
aed
aed 25.07.2020, 18:32
Co złego jest w pisaniu prawdy?
Ona
Ona 06.09.2020, 10:36
Pisowcy i skrajni katolicy mają "swoją prawdę".Wszystkiemu zawsze są winni inni.

Pozostałe