Co składa się na koszty sprowadzenia auta z USA?

  • 22.09.2020, 14:10
  • tuOlawa BS
Co składa się na koszty sprowadzenia auta z USA?
Polacy coraz częściej szukają swoich wymarzonych pojazdów w USA. I słusznie, bo można tam znaleźć samochody w naprawdę dobrym stanie techniczny, które sprzedawane są w atrakcyjnych cenach. Należy jednak mieć świadomość, że całkowite koszty sprowadzenia auta z USA wiążą się z koniecznością uiszczenia wielu opłat dodatkowych jak np. cło, akcyza czy podatek VAT. Sprawdźmy zatem, z jakimi wydatkami należy się liczyć.

Rozbudowany transport

Na początku przy liczeniu kosztów importu auta z USA należy wziąć pod uwagę konieczność opłacenia kilkuetapowego transportu. Najpierw trzeba zorganizować dowóz kołowy nabytku do portu amerykańskiego. Dalej wykupić kontenerowiec, załadunek na prom i zapłacić za transport morski. Trzeci etap to rozładunek w porcie europejskim oraz przewóz samochodu do miejsca docelowego.

Warto pamiętać, że nie można pojechać po auto i nim wrócić. Dlaczego? Bo amerykańskie maszyny nie są dostosowane do wymogów europejskiego prawa drogowego. Będą musiały przejść modyfikacje. Dlatego trzeba załatwić jego dostarczenie spedycją.

Transport lądowy od sprzedawcy do portu amerykańskiego to koszt ok. 450 euro. Dystrybucja morska to wydatek mniej więcej 650-1000 USD. Odbiór zakupionego wozu i jego dowóz do Polski średnio kosztuje w przedziale 1200-1500 zł.

Cło

Oczywiście koszty sprowadzenia auta z USA muszą uwzględniać opłaty importowe. Jedną z nich jest cło. Standardowa jego stawka to 10% wartości kupionego pojazdu osobowego i 22% w przypadku samochodów ciężarowych.

Akcyza

Wysokość stawki akcyzy zależna jest od pojemności silnika. Auta do 2.0 l obłożone są kosztem 3,1% wartości kupionego samochodu, a w przypadku mocniejszej jednostki napędowej jest to stawka 18,6%.

Podatek VAT

Korzystniej jest organizować transport do niemieckiego portu, a nie polskiego. Dlaczego? Tamtejsze prawo nakłada niższą stawkę podatku VAT. jest to 19 % wartości maszyny w porównaniu do 23% w przypadku odprawy przeprowadzanej w Gdyni.

Modyfikacja pojazdu

Żeby móc użytkować amerykański samochód należy przeprowadzić kilka przeróbek technicznych. Najważniejsze są światła, które nie spełniają wymogów przepisów panujących na Starym Kontynencie. Nie doświetlają one pobocza, a kolor kierunkowskazów jest inny, niż ten przyjęty w Europie.

Koszty tych modyfikacji zależne są modelu pojazdu. Należy liczyć się, że wydatek może zaczynać się od pięciuset złotych, a kończyć nawet na kwocie kilku tysięcy. Czasami należy przerobić także układ wydechowy, bo normy spalinowe w USA są bardziej liberalne i duża część samochodów nie spełnia standardów europejskich.

Dodatkowe wydatki

Kiedy już samochód zostanie dostosowany do przepisów obowiązujących w Polsce, należy udać się na przegląd, który potwierdzi dopuszczenie auta do ruchu. Koszt takiego badania to ok. 160 zł. Następnie trzeba udać się do urzędu komunikacyjnego i zarejestrować pojazd. W przypadku samochodu sprowadzonego ze Stanów Zjednoczonych wyniesie to ok. 260 zł. Żeby jednak uzyskać stempel urzędowy należy ponieść opłatę recyklingową w wysokości 500 zł. Trzeba jeszcze przetłumaczyć dokumentację pojazdu. Może tego dokonać tylko tłumacz przysięgły. Koszt takiej usługi to kilkaset złotych.

Warto też pamiętać, że w przypadku kupowania samochodu przez dom aukcyjny zostanie naliczona prowizja. Najczęściej wynosi ona kilka procent wylicytowanej kwoty.

Cały proces importu aut z USA włącznie z kosztami - można zlecić dla polskich importerów samochodów, np USAImport.pl

Podsumowanie

Koszty sprowadzenia auta z USA uwzględniają wiele dodatkowych opłat. Trzeba o nich pamiętać, by nie zostać zaskoczonym. Jednak mimo tych wszystkich wydatków gra jest warta świeczki.

Źródło: https://autazusa.pl/

 

tuOlawa BS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe