Wybór prawnika do firmy – czym się kierować?

  • 12.10.2020, 14:22
  • tuOlawa BS
Wybór prawnika do firmy – czym się kierować?
Osoby prowadzące działalność gospodarczą nierzadko spotykają się z problemami czy dylematami natury prawnej. Nie dysponując ekspercką wiedzą, mogą gubić się w zawiłościach przepisów, co tylko pogłębia ich wątpliwości. W podobnych sytuacjach lepiej nie opierać się wyłącznie na poradach wyszukanych w sieci czy własnej intuicji.

Zdecydowanie rozsądniejszą decyzją okaże się skorzystanie z usług prawnika. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy specjalista zapewni powodzenie w danej sprawie i niekoniecznie będzie blisko zaznajomiony z konkretną gałęzią prawa. Czym zatem kierować się przy wyborze prawnika dla firmy? Poznaj kryteria, które ułatwią znalezienie odpowiedniej osoby.

Doświadczenie w obsłudze firm

Prawnicy zwykle specjalizują się w konkretnych dziedzinach prawa, na przykład w prawie karnym, rodzinnym albo prawie cywilnym dla firm. Przyjmują głównie sprawy mieszczące się w zakresie ich specjalizacji. Szukając prawnika dla firmy, należy zwrócić więc uwagę przede wszystkim na kancelarie mające doświadczenie w prawie spółek handlowych, prawie pracy, windykacji sądowej, prawie administracyjnym, cywilnym (w zakresie związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej), budowlanym albo innych działach prawa związanych z obsługą prawną przedsiębiorstw. Dzięki temu można zyskać pewność, że powierza się swoje interesy ekspertom w danej tematyce, potrafiącym odszukać najkorzystniejsze rozwiązania i gotowym na rozmaite scenariusze.

Źródło informacji: https://kancelaria-pertek.pl/nasze-uslugi/obsluga-przedsiebiorstw/

Kompetencje, publikacje i ciągłe poszerzenie zakresu swojej wiedzy

Wybierając prawnika do firmy, warto zdobyć jak najwięcej informacji o jego kompetencjach oraz wysiłkach, jakie wkłada w rozwój zawodowy. Dobrym źródłem wiedzy na ten temat okażą się strony internetowe poszczególnych kancelarii. Można przeczytać tam o wykształceniu konkretnego prawnika, jego kwalifikacjach, doświadczeniach, odbytych kursach czy warsztatach. Niektórzy specjaliści od przepisów prawa dzielą się także swoimi publikacjami w czasopismach branżowych, wspominają o udziale w konferencjach i prowadzą blogi z poradami. Wszystkie tego rodzaju wzmianki czy potwierdzone dobre praktyki mogą informować, że dany prawnik jest osobą kompetentną, poważaną w branży i nie ustaje w rozwijaniu swojej wiedzy, pozostając też na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami.

Zdolności interpersonalne i podejście do klienta

Dobre relacje z prawnikiem są bardzo ważne, szczególnie w przypadku długoterminowej współpracy. Przedsiębiorca powinien poszukać więc osoby, która wzbudza jego zaufanie, potrafi słuchać i zachowuje się uprzejmie. Warto upewnić się, że dany prawnik podchodzi do powierzonych mu spraw profesjonalnie i rzeczowo, a zarazem traktuje klienta z życzliwością i szacunkiem. Aby poznać podejście konkretnego specjalisty i sprawdzić poziom wzajemnego zrozumienia, najlepiej umówić się z nim na wstępną konsultację. Pierwsze wrażenie jest bardzo istotne i pozwala wyobrazić sobie sposób, w jaki przebiegałaby współpraca z daną osobą.

Opinie na temat prawnika

W wyborze prawnika dla swojej firmy pomocne jest również zapoznanie się z opiniami innych przedsiębiorców, którzy korzystali już z usług danego eksperta. Można w ten sposób łatwo wyeliminować kancelarie o wątpliwej reputacji i uniknąć niesatysfakcjonującej współpracy. Godny zaufania prawnik powinien cieszyć się nieposzlakowaną opinią. Warto sprawdzić komentarze na stronach branżowych, forach, grupach, a także poprosić znajomych przedsiębiorców o polecenie konkretnego specjalisty, z którym pracowali.

Szukając odpowiedniego prawnika do firmy, najlepiej kierować się doświadczeniem i kompetencjami danej osoby. Należy sprawdzić, czy specjalizuje się ona w zagadnieniach związanych z obsługą prawną przedsiębiorstw i w jaki sposób dba o swój zawodowy rozwój. Ważne przy wyborze prawnika są również jego umiejętności interpersonalne, podejście do klienta oraz opinie firm, które miały okazję korzystać z jego usług. Większość informacji na temat specjalistów od prawa można znaleźć na stronach ich kancelarii. Ponadto dobrze umówić się z wybranym prawnikiem na konsultacje, by sprawdzić jego zrozumienie potrzeb klienta i zaangażowanie w pracę. W ten sposób uda się wyłonić najlepszą osobę, której warto powierzyć sprawy swojej firmy.

(tekst sponsorowany)

tuOlawa BS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe