Policja sprawdza dworce i działki. Wiesz, że ktoś może potrzebować pomocy - zgłoś to przez policyjną mapę

  • 16.11.2020, 13:56 (aktualizacja 16.11.2020, 14:10)
  • Źródło: KPP w Oławie
Policja sprawdza dworce i działki. Wiesz, że ktoś może potrzebować pomocy - zgłoś to przez policyjną mapę
Policja znów włącza się w działania mające zapobiegać zgonom z powodu wychłodzenia. Dzielnicowi z oławskiej komendy cyklicznie sprawdzają miejsca na terenie Oławy, w których mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy.

Zbliża się czas, kiedy temperatura zacznie spadać poniżej zera, szczególnie nocą. Warunki pogodowe sprawią, że przebywanie w porze nocnej poza budynkami i pomieszczeniami bez ogrzewania, będzie niebezpieczne dla życia i zdrowia.
Dzielnicowi sprawdzają pomieszczenia dworca PKS w Oławie pod kątem ujawniania osób bezdomnych.
- Problem bezdomności i związanej z nim nieporadności życiowej jest  zjawiskiem społecznym, któremu w większości przypadków towarzyszy nadużywanie alkoholu - mówi podinsp. Alicja Jędo z KPP w Oławie. - Niskie temperatury niestety nie są sprzymierzeńcem takich osób. Policjanci przez cały rok starają się monitorować sytuację bezdomnych. Wspólnie z pracownikami ośrodków pomocy społecznej funkcjonujących w powiecie, kontrolują miejsca w których przebywają bezdomni (parki, ogrody działkowe, węzły cieplne, dworce kolejowe, pustostany), oferując im pomoc w zakresie swoich kompetencji, np. informują o adresach noclegowni a w szczególnych przypadkach zapewniają do nich transport.. Wszystkie działania będą mają charakter pomocowy i w związku z tym policjanci, w trakcie wykonywania obowiązków służbowych, udzielą potrzebującym informacji oraz wszelkiej pomocy w dotarciu do placówek pomagającym bezdomnym oraz innym osobom wymagającym opieki.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców naszego powiatu o informowanie pracowników pomocy społecznej i policję, o miejscach przebywania bezdomnych i innych osób wymagających pomocy. Przypominamy o aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, która w swoim katalogu potencjalnych zgłoszeń, udostępnia kategorię: „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”. Pozwala ona użytkownikom wskazywać miejsca przebywania osób bezdomnych, potrzebujących pomocy. Jest to  bardzo istotne w przypadku kiedy posiadamy wiedzę np. na temat, miejsc przebywania osób bezdomnych. Będzie to dodatkowym źródłem informacji dla  służb i instytucji zajmujących się statutowo pomocą w takich sytuacjach.

Informację o możliwościach pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia można uzyskać, dzwoniąc z telefonu stacjonarnego na całodobowy bezpłatny numer: 0 800 100 022

W sytuacjach zagrożenia dzwoń po pomoc na numer alarmowy:
WCPR - 112
Straż Miejska – 986
Pogotowie Ratunkowe – 999

bądź w godzinach urzędowania do:

MOPS w Oławie: 71 -726-36-46

GOPS w Oławie:  71- 381-22-51

MGOPS w Jelczu-Laskowicach: 71-318-15-12

 

Oficer Prasowy KPP w Oławie

podinsp. Alicja Jędo

Źródło: KPP w Oławie

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe