Nie chcą tego przedszkola. Będą walczyć do skutku

  • 22.11.2020, 09:25 (aktualizacja 23.11.2020, 13:39)
  • TuOlawa (AH)
Nie chcą tego przedszkola. Będą walczyć do skutku Jeżeli będzie pozwolenie na budowę, dwukondygnacyjne przedszkole niepubliczne stanie w bliskim sąsiedztwie domków jednorodzinnych. Mieszkańcy się nie zgadzają
Jelcz-Laskowice. Szukali spokojnego miejsca do życia, bez hałasu. Byli pewni, że znaleźli. Teraz walczą, żeby to się nie zmieniło.

Mieszkańcy osiedla Europejskiego nie chcą niepublicznego przedszkola wśród domków jednorodzinnych. Uważają, że jeżeli inwestor uzyska pozwolenie na budowę, będzie to niezgodne z prawem. Placówka ma być duża, na 100 dzieci, do tego połączona z poradnią psychologiczno-pedagogiczną
Arnold Haniszewski mieszka na tym osiedlu od 6 lat. Zanim podjął decyzję, że tutaj wybuduje dom, dokładnie sprawdził plan zagospodarowania przestrzennego. - Zrobili to wszyscy, którzy wybrali to miejsce - mówi. - Wiedzieli, że tam nie będzie niczego poza domkami, żadnej uciążliwej działalności. Spokojnie się tu budowałem, byłem pewny, że nie będzie samochodów, dużego placu zabaw z dziećmi itd. A teraz, jeśli ta inwestycja dojdzie do skutku, będzie można zwariować.

Arnold mówi, że przedszkole ma powstać 8 metrów od jego domu. To będzie budynek dwukondygnacyjny o powierzchni użytkowej 1200 metrów kwadratowych. Starostwo nakazało wprowadzenie pewnych poprawek w projekcie budowlanym, inwestor już to zrobił. Teraz sprawa jest na ostatnim etapie. Sprawdziliśmy, co jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego J-L. Osiedle, na którym ma powstać przedszkole, jest oznaczone symbolem MN, czyli teren zabudowy jednorodzinnej, a to oznacza, że dopuszcza się tam lokalizacje usług nieuciążliwych (gabinet, biuro, pracownia artystyczna). Wyklucza się lokalizację obiektów towarzyszących funkcji mieszkaniowej, mogących pogorszyć stan środowiska. Wprowadzenie funkcji usługowej w miejscu mieszkaniowej jest dopuszczalne w tym wypadku dla inwestycji publicznych (zdrowia, kultury, oświaty). Mieszkańcy uważają, że przedszkole niepubliczne absolutnie nie powinno stanąć przy skrzyżowaniu ulic Bażantowej i Sowiej. Zdecydowali, że skorzystają z usług kancelarii prawnej z Wrocławia, aby wywalczyć spokój. Prawnik wysłał 28 września pierwsze pismo do wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Oławie. Wnioskował o wydanie decyzji odmownej w sprawie zatwierdzenia projektu budowlanego i wydania pozwolenia na budowę. Punktował, że to przedszkole nie powinno powstać na tym terenie, ponieważ przede wszystkim nie jest inwestycją publiczną. ARTYKUŁ W CAŁOŚCI w e-wydaniu: DOSTĘPNE TUTAJ

TuOlawa (AH)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (59)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mati
Mati Wczoraj, 14:44
Bardzo podoba mi się stanowisko architekta, przedszkola publiczne są znacznie większe na ok. 200 dzieci a to które jest planowane będzie na 120 + 80
Ola
Ola Wczoraj, 14:31
Między domami zróbcie dobudówki, przekształcie w szeregówki jak było niżej opisane i wynajmijcie, będzie świetne sąsiedztwo :)))
JLask
JLask Wczoraj, 13:17
Jak będziecie sprzedawać domy i działki, to napiszcie, że świetna lokalizacja z przedszkolem w pobliżu :))))
JL
JL Wczoraj, 13:37
Można inwestorowi sprzedać może szkołę wybuduje do kompletu. Wartość działek spadnie więc właściciele powinni się zgłosić po odszkodowanie
Zdzisław
Zdzisław Wczoraj, 12:16
Jak dla mnie to co jest opisane w artykule to wygląda, że inwestor podaje takie dane w projekcie żeby "przepchnąć" dokumentację w urzędzie. Jakim sposobem personel będzie pracował między 10 a 14, a co z dziećmi w pozostałych godzinach, same będą się sobą zajmować? Przedszkola działają zwykle od 6-7 do 17-18.
US
US Wczoraj, 13:45
Pewnie będzie na papierze, że personel pracuje między 10 a 14 a potem praca bez ZUS i wypłatą pod stołem :)
Kontroler
Kontroler Wczoraj, 11:45
Wybrałem się na wizję lokalną (na spacer nad staw, koło lokalizacji planowanego przedszkola) żeby sprawdzić o czym mowa bo ludzie często wyolbrzymiają. W tym przypadku jak najbardziej mają rację. Te działki są wąskie i potencjale przedszkole będzie bezpośrednio do nich przylegać! zgroza co Ci inwestorzy wymyślili. Na jednej działce (teraz jeszcze pustej) jak się ktoś wybuduje to będzie mieć plac zabaw przy samym oknie, na pewno latem go nie otworzy. Na innej działce budynek (będzie 2 piętrowy) będzie przylegał do innego domu, w bardzo małej odległości bo działki są wąskie, i są tam małe odległości miedzy budynkami. Kompletnie nie wyobrażam sobie tej budowli w tym miejscu.
Olivia
Olivia 2 dni temu, 17:10
Skoro 80 % mieszkańców tego osiedla jest za tym żeby przedszkole nie powstało to oznacza, że go nie potrzebują i będą do niego przyjeżdżały dzieci z okolicznych osiedli. Moim zdaniem to nie fair i nie dziwię się, że walczą o spokój.
Mieszkaniec JL
Mieszkaniec JL 2 dni temu, 16:45
Trzymam za Was kciuki, walczcie póki czas. Tacy wspaniałomyślni Inwestorzy to zakała sąsiadów, walczyliśmy z takimi jednymi, na szczęście się wynieśli!
Mieszkaniec
Mieszkaniec 2 dni temu, 16:35
Dzięki, na szczęście na tym terenie nie można budować ani fabryk ani takich przedszkoli jakie planują :)
JL
JL 24.11.2020, 20:12
Cieszcie się, że Wam przedszkole wybudują, bo obok przedszkola raczej nie postawią żadnej fabryki!!!
Jl
Jl Wczoraj, 03:30
Pewnie napisala to jakaś przedszkolanka, co chce tam pracować, może niech udostępni teren pos swoimi oknami, będzie miała blisko do pracy i na piszo dojdzie.....
LEKARZ
LEKARZ 2 dni temu, 20:06
LUDZIE WRACAJĄC DO DOMU TO POWINNI ODPOCZĄĆ A TAKIE PRZEDSZKOLE CZY FARBKA WYDAJ TYLE SAMO HAŁASU POWYŻEJ 100db, przy czym juz od 75db jest mocno szkodliwe dla zdrowia
OLAV
OLAV 2 dni temu, 10:06
Typowa polska kąśliwość.... karma się odwraca, jeśli komuś się źle życzy wróci to do Ciebie.....
SUS
SUS 2 dni temu, 09:28
Nigdy nic nie wiadomo Polak potrafi, jak widać, uprzykrzyć życie innym:)
BOLEK
BOLEK 2 dni temu, 20:03
MASZ KASĘ TO MOŻESZ WSZYSTKO NAWET POSTAWIĆ FABRYKĘ POD DOMEM SĄSIADA
Mieszkaniec lokalny
Mieszkaniec lokalny Wczoraj, 11:53
A sąsiedzi mają siedzieć cicho jak inwestor się chce budować i są szantażowani bo inwestor się chwali znajomościami lub straszy, że szeregówki postawi i wynajmie ukraińcom, jakby to było gorsze od przedszkola, na szczęście szeregówki na tym terenie są wykluczone :)
Kaz
Kaz 23.11.2020, 17:26
Chyba lepiej mieć dzieci za oknem niż paskudnego sąsiada. Dzieci po południu opuszczą przedszkole i będzie cicho i spokojnie. Nikt nie będzie wam po nocach puszczać głośnej muzyki, dymić grillem całe lato... nikt nie będzie palić nocą w piecu oponami. Nikt tam nie będzie miał psa szczekającego całą dobę... Ja mam właśnie takich sąsiadów i wierzcie mi , wiele bym dał, żeby mieć za płotem dzieciaczki zamiast nich...
SASIAD
SASIAD 2 dni temu, 20:02
JA MAM TO I TO ALE WOLE JUŻ SĄSIADA
Kis
Kis 23.11.2020, 18:47
Wszystko by się zgadzało gdyby nie ta ilosc.....120 sztuk dzieci w jednym ogrodzie za Twoim płotem, okna nie otworzysz🥰 i lepiej z przedszkolem o ile dzieci je opuszczą po południu i nie przyjdą w weekend , sprawdź oferty prywatnych usług dodatkowych 🤑
Renata
Renata 23.11.2020, 10:05
W tym przypadku inwestor od razu gra w otwarte karty i pokazuje, co chce wybudować. Tymczasem, w kilku miejscach w powiecie, na terenach objętych Miejscowymi Planami Zagospodarowania, które pozawalają na wznoszenie wyłącznie domów jednorodzinnych, domorośli deweloperzy stawiają... szeregówki jako... domy "jednorodzinne wielolokalowe".

Jak to się robi? Formalnie zgłasza się do pozwolenia na budowę dom jednorodzinny i dopiero po odbiorze następuje podział na segmenty, z których każdy uzyskuje odrębność lokalową w majestacie prawa. Tym sposobem na osiedlu domów jednorodzinnych, na maleńkiej działce, pojawia się duża szeregówka, zamieszkiwana przez np. przez 5-6 różnych rodzin, każda z własnym garażem. W papierach wszystko gra. Żaden urzędnik "nie zauważa", że przez cały proces budowlany deweloper reklamuje w lokalnych mediach lokale z szeregówki (łącznie z konkretnym rozkładem pomieszczeń).

Dlaczego to mnie boli? Bo kupiłam działkę na jednym z takich osiedli i miałam się budować. Teraz chyba ją sprzedam. Spróbuję jeszcze powalczyć o odszkodowanie (mój prawnik twierdzi, że są podstawy).
111
111 24.11.2020, 10:04
Prawnik się myli Wszystko jest zgodne z literą prawa Wystarczy przeczytać definicje w WT i PB 🙂
Nokaut
Nokaut 2 dni temu, 19:51
NIE ZNASZ SIE NA PRAWIE JAK WIDAC
PL
PL 2 dni temu, 09:22
Typowy Polak wie lepiej niż prawnik bo definicje przeczytał...
Jola
Jola 23.11.2020, 18:33
I dlatego dobrze ze walczą w porę, trzeba uciąć takie pomysly i interpretację prawa na swoja korzyść na wczesnym etapie
Prswo
Prswo 23.11.2020, 06:47
Przedszkole nie kwalifikuje się do inwestycji uciążliwych więc jest to zgodne z MPZP
haxxz
haxxz 2 dni temu, 19:53
słabo znasz przepisy pierw je dobrze przeczytaj a potem sie wypowiadaj
Dyzio
Dyzio 23.11.2020, 18:29
Jesli ktokolwiek był w przedszkolu lub w okolicy to sie z tym nie zgodzi😁 przedszkole to jeden weielki hałas a to nie jest zgodne z planem oraz to ze może być publiczne a chca budowac prywatne
Miszcz
Miszcz 23.11.2020, 17:54
A no właśnie. Ja mam pomysł, aby wybudować parking podziemy na 100 aut. Nie jest uciążliwy, a więc będzie zgodny z MPZP.
Www
Www 24.11.2020, 10:07
Jeśli nie będą przekroczone poziomy hałasu i będzie dopuszczony MPZP to ok
Ludzie muszą walczyć na etapie tworzenia miejscowych planów, nie na etapie budowy
AD
AD 2 dni temu, 17:52
Z artykułu wynika, że jeszcze nie jest etap budowy, jest złożony wniosek o pozwolenie, mają duże szanse że będzie odmowny jeśli inwestycja jest niezgodna z planem zagospodarowania
Lokalny
Lokalny 23.11.2020, 18:50
A ja będę hodować alpaki, sa takie słodkie i w ogóle nie halasuja, zgodne z planem zagospodarowania?
Ojciec
Ojciec 22.11.2020, 18:54
Tak to każdy narzeka że jest za mało zlobkow, przedszkoli. Jak chcą zbudować to jeszcze źle. Nie budują źle chcą zbudować to też źle. Ciekawe gdzie Pan Arnold wyśle dziećmi jak jest brak przedszkoli, no chyba że ma już duże dzieci. Potem będzie pisał do gazety że szkoda że nie wybudowali.
Matka
Matka 2 dni temu, 19:57
nie masz pojęcia oczym mówisz, nie mieszkasz przy przedszkolu. a ja mieszkam przy takim co ma 150 dzieci poziom hałasu wynosi w dzień ponad 100db latem nawet okna nie mogę otworzyć tylko dusze się własnym domu !!!
Miś
Miś 23.11.2020, 18:01
Ojcze, nie bądź Pewexem i nie mieszaj dwóch systemów walutowych. Nikt nie broni budować przedszkoli. Ale po co dwukondygnacyjne przedszkole w środku osiedla domków jednorodzinnych? Są inne miejsca w Laskowicach o wiekszej intensywności zabudowy. Tam można budować.
Matka
Matka 23.11.2020, 13:42
Budować jak bardziej ale nie komuś w ogrodzie. Kolo basenu jest duzo miejsca dzieci beda mialy miejsce do zabawy i nikomu nie będa przeszkadzać, dorośli też maja prawo do zycia w normalnych warunkach
Ludwik
Ludwik 22.11.2020, 16:09
Są ludzie którzy nie rozumieją że kraj się rozwija; tam gdzie były kiedyś pola, powstają budynki i osiedla. A skoro jest osiedle, to automatycznie powinne powstać przedszkola, sklepy i ewentualnie szkoły. Polacy nie potrafią odpowiednio planować, więc trzeba się z tym liczyć że w każdej chwili może się coś koło mnie zmienić. A po drugie wszyscy chcą używać telefony komórkowe, ale maszt odbiorczo nadawczy ma u innych powstać.
Sonia
Sonia 23.11.2020, 18:19
Zgadzam się z Tobą jednak powinno to być zgodne z planem, jesli plan wylkucza takie budowle to nic dziwnego, ze ludzie protestują, tez maja prawo do życia
Mieszkaniec
Mieszkaniec 23.11.2020, 18:11
Polacy nie potrafią planować? Przeciwnie! Mamy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego od 2001 roku. I ten plan wyklucza inwestycje prywatne na taką skalę na tym obszarze. Mieszkańcy osiedla Europejskiego to świadomi ludzie. Dlatego protestują!
IDOL
IDOL 2 dni temu, 19:58
jestem za
Oławiak
Oławiak 22.11.2020, 13:00
Ale tak własnie jest w tym durnym kraju o lat.........wpierw buduja sobie ludzie domki a po paru latach jakis przyglup i przepisy pozwalaja budowac jakies inne budowle niz domki,,to chory i durny kraj kolesiostwa ,,,a co tam niech znajomek wybuduje przedszkole sobie a co tam inni,,,,
L&$
L&$ 23.11.2020, 18:16
Zgadzam się z tym, liczy się kto cwańszy a inni sie nie liczą
😀
😀 23.11.2020, 17:45
W punkt.
St. Z.
St. Z. 22.11.2020, 12:28
A jak się wybuduje sąsiad i będzie miał dzieci???
Bardzo proszę pana Covida o zajęcie się sprawą...raz a porządnie!
Na na poważnie...
Jakby chciano wybudować zamiast przedszkola - poprawczak... wtedy będziecie mieli moje zrozumienie .
Ale jak wam przesiadają dzieci?! ..no cóż.
Protestować możecie...ale ja wam podpisać niczego nie podpisze.
As
As 23.11.2020, 17:52
Sasiad nie będzie mial takiej ilosci dzieci, juz dwojka może dokuczyć, to ma byc duże przedszkole na ponad 100 ,wiec zycze powodzenia z takim sasiedztwem.
Sąsiad
Sąsiad 22.11.2020, 19:32
Dzieci trzeba wychowywać a nie chować a dzisiejszym rodzicom wydaje się ,że im wszystko się należy .Szanowni posiadacze dzieci nie tylko sami funkcjonujecie w społeczeństwie.
Kiker
Kiker 24.11.2020, 09:07
Po pierwsze dzieci to nie przedmiot jak sie nie podoba to pod las tam swiniarnie postawia i bedziecie mieli kwiczenie i piekny zapach miastowi na wioche sie po sprowadzali i wszystko im przeszkadza.Ale swierze masełko czy mleczko i tp.
PIK
PIK 2 dni temu, 16:41
Dorośli mają jakieś prawa? czy muszą milczeć bo jakiś inwestor wpadła na genialny pomysł żeby czyimś kosztem biznes robić? Już było słychać o takich co w domkach jednorodzinnych bezprawnie biznes robili i sąsiedzi z nimi walczyli przez lata bo w nocy spać nie można było....
Zet
Zet 23.11.2020, 18:14
Zgdzam się z tym w 100%!!! Kazdy ma swoje prawa i ma prawo z nich korzystać
Kasia
Kasia 22.11.2020, 11:19
Ludzie litosci! Przedszkole przeszkadza? Co maja powiedziec ludzie co im jakies szkodliwe fabryki stawiają? Weźcie się czasami zastanówcie. Plan zagospodarowania jest na 10 lat.
Miszcz
Miszcz 23.11.2020, 18:20
A no tak. Lepiej nic nie mówić, bo inni mają jeszcze gorzej. Np. w Afryce! Albo ci nad stawem co im "Hotel" z myjnią samochodową wybudowali. Oni też się cieszą, że to nie parking podziemny na 100 aut, albo mini zoo😀
Gis
Gis 23.11.2020, 18:11
Po to wlasnie jest tworzony plan zeby nie bylo fabryk tam gdzie ludzie mieszkaja, więc jesli w planie jest mowa ze coś jest niedozwolone to oczekuję ze tego nie będzie, chybs na tym to plega.... a skoro przedszkole ma być duże to prawnie jak fabryka😁😱
Polak
Polak 22.11.2020, 10:35
W końcu zamiast chaszczy będzie ładny obiekt. Dzieci będą miały ładny i spokojny teren do zabawy. Cieszymy się tą wiadomością. To nie zakład karny.
SP
SP Wczoraj, 11:58
Typowy Polak, cieszy się nieszczęściem innych.....
Miszcz
Miszcz 23.11.2020, 18:23
Spokojnie. Chaszcze znikną, tak jak zniknęły z innych działek. Nie trzeba do tego przedszkola.
Polka
Polka 23.11.2020, 18:03
Sąsiedzi niech cierpią bo ich prawa sie nie liczą, wazne zaby dzieci mialy dobrze, a potem sie dziwić że nie ma dyscypliny bo dzieciom wszystko wolno.....
On
On 22.11.2020, 09:49
Publiczne im przeszkadza a prywatne nie będzie 😂😂😂smiech na sali
Ona
Ona 23.11.2020, 18:00
Prywatne podlega innym przepisom, przedewszystkim właściciel chce zarobić to normalne, więc będzie dzialal nawet w weekend żeby zarobić, a mieć kinder party w ogrodzie co drugi weekend to już nie jest normalne, zapytajcie znajomych co maja dzieci w prywatnych przedszkolach
PRAWNIK
PRAWNIK 2 dni temu, 20:01
TO JEST NABIJANIE KASY A NIE PRZEDSZKOLE, ABY CHODZIĆ TRZEBA PŁACIĆ HARACZ !!!!
Kamil
Kamil 22.11.2020, 12:49
Chyba ktoś tu nie posiada informacji i Umiejętności dobrego czytania

Pozostałe