Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 15:30
Reklama BMM
Reklama
Reklama
News will be here

Niesamowity film po skanowaniu Gross-Rosen

Na Politechnice Wrocławskiej powstają wirtualny spacer i makieta 3D obozu Gross-Rosen - to macierzysty obóz miłoszyckiej filii obozu Fünfteichen, o której pisaliśmy wiele razy
  • Źródło: PWr.
Niesamowity film po skanowaniu Gross-Rosen
Kadr z tego niesamowitego filmu

Autor: PWr.

Już wkrótce będzie możliwy wirtualny spacer po Gross-Rosen, byłym obozie z czasów II wojny światowej. Wszystko to dzięki pracy naukowców z Politechniki Wrocławskiej. Zeskanowali oni ponad 44 ha muzeum wraz z kamieniołomem i znajdującymi się tam barakami, kantyną SS czy bramą wjazdową. Powstanie też makieta 3D dla niewidomych i niedowidzących.

 

 

- Mamy pandemię, muzeum jest zamknięte i przeżywamy dość trudny czas. Dlatego chcielibyśmy po nowym roku, dzięki pracy naukowców z PWr, udostępnić na naszej stronie wirtualny spacer. Skoro ludzie nie mogą nas odwiedzić, to niech przynajmniej zwiedzą obóz wirtualnie - opowiada Elżbieta Kopeć z Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy na Dolnym Śląsku. Dzięki pracy dr. inż. Damiana Kaszy i dr. inż. Jarosława Wajsa z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii będzie można obejrzeć m.in. bramę wjazdową do obozu, krzyż, kantynę SS, ścianę pamięci i barak nr 7, który został odtworzony w całości.

- Przygotowaliśmy dane inwentaryzacyjne całego muzeum wraz z kamieniołomem, który znajduje się obok. Zeskanowaliśmy cały teren byłego obozu i wkrótce dostarczymy naszą pracę wraz z modelem powierzchni terenu i modelami 3D, które będzie można wykorzystać do stworzenia makiety nie tylko dla osób niewidzących i niedowidzących, lecz także z problemami w poruszaniu się - tłumaczy dr inż. Damian Kasza.

 

 

Do pomiarów naukowcy wykorzystali technologię mobilnego skanowania laserowego, która dostępna jest w Laboratorium Technik Modelowania w Górnictwie. Taka technika wykorzystuje skaner laserowy zintegrowany z odbiornikami GPS i jednostką inercyjną, a wszystko jest zamontowane na samochodzie terenowym.

- Dzięki technice mobilnego skanowania mogliśmy wjechać w każde miejsce w muzeum i do kamieniołomu. Finalna chmura miliardów punktów, na podstawie której powstanie model byłego obozu, została wykonana bardzo szybko, bo w dwa dni - opowiada dr inż. Jarosław Wajs. Sam pomiar odbywa się podczas jazdy. Głowica nad samochodem rotuje w pełnym zakresie 360 st. Jeśli samochód jedzie wolniej, pomiar jest dużo dokładniejszy, gęstszy ale bywają takie pomiary, które wykonuje się również przy dużej prędkości.

- Po byłym obozie jeździliśmy średnio 20 km/h. Skanowaliśmy również metodą stop-and-go. Przy modelowaniu, jakie miało miejsce w Gross-Rosen, to wystarczająca prędkość, ale dokonujemy też innych pomiarów i wtedy możemy jechać szybciej. Na A4 skanowaliśmy asfalt przy prędkości 100 km/h. Pomiary są wtedy mniej dokładne, a linie pomiarowe oddalone od siebie o 10-15 cm, ale to wystarcza do innych celów - tłumaczy dr inż. Jarosław Wajs.

*

Model drzewa w 3D już jest

Jak pisze na na stronie Politechniki Ula Małecka, wcześniej naukowcy z W6 zeskanowali i stworzyli model 3D drzewa pamięci, niemego świadka wydarzeń jakie miały miejsce w obozie Gross-Rosen w czasie II wojny światowej. Drzewo pamięci, to ponad 100-letni dąb szypułkowy, który kiedyś rósł na skarpie nad „Ścianą śmierci”, miejscem rozstrzeliwania więźniów obozu. Obecnie w muzeum drzewo (które wiele lat temu uschło, mimo wieloletnich zabiegów pielęgnacyjnych dendrologa) znajduje się przy „Miejscu Upamiętnień”. Rozłożysty dąb szypułkowy jest martwy od lat 90. i ulega rozkładowi.

 

 

Pracownicy muzeum zdają sobie sprawę, że wkrótce całkowicie się rozpadnie. Dlatego zamierzają, dzięki dokumentacji stworzonej przez naukowców PWr, zrobić jego metalowy odlew.

- Staraliśmy się bardzo dokładnie zeskanować dąb. Do tego celu wykorzystaliśmy system pomiarowy wyposażony w skaner impulsowy. W czasie prac terenowych zebraliśmy blisko 1,5 miliarda punktów (dane pomiarowe ze skanera określa się mianem chmury punktów), aby bardzo dokładnie oddać nie tylko strukturę i fakturę drzewa, ale i całego pobliskiego otoczenia. Dzięki zastosowaniu wysokiej klasy instrumentów pomiarowych uzyskaliśmy finalny produkt, który był nie tylko metryczny, ale również posiadał referencję globalną. Dzięki temu zeskanowane obiekty posiadają swoje współrzędne. Po ich zamodelowaniu i udostępnieniu np. poprzez aplikację Google Earth można je oglądać na terenie reprezentującym Muzeum Gross-Rosen - opowiada dr Damian Kasza.

Podobny metalowy odlew drzewa – wiązu, który również był niemym świadkiem historii, ale nie wytrzymał próby czasu, stoi w Muzeum na Pawiaku w Warszawie.


Wirtualny spacer po obozie z czasów II wojny światowej Gross-Rosen będzie można odbyć dzięki pracy naukowców z W6. Zeskanowali ponad 44 ha muzeum wraz z kamieniołomem. Powstanie też makieta 3D dla niewidomych i niedowidzących.

Przejażdżka po terenie obozu - kadr z filmu

Gross Rosen z lotu ptaka - kadr z filmu


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
rubenszyld 25.11.2020 22:38
dobra robota panowie naukowcy

ReklamaOdszkodowania
KOMENTARZE
Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Jak rozwiązać problem opieszałości zakładu komunalnego w podłączaniu nowych budynków do sieci wodno-kanalizacyjnej. W niektórych przypadkach trwa to kilka lat!Data dodania komentarza: 28.03.2024, 14:22Źródło komentarza: Debata w J-L. Zbieramy pytania do kandydatówAutor komentarza: Zdumiony mieszkaniecTreść komentarza: Faktycznie czas na zmiany w gminie i w urzędzie. Np. ostatnio przejrzałem w bip zakładki: wybory parlamentarne 2023 i samorządowe 2024 i zauważyłem, że rodziny pracowników urzędu gminy Olawa mają wyjątkowe szczęście w losowaniu miejsc w komisjach. I tak w np. jednej komisji jest pracownik urzędu z mężem ( w wyborach w roku 2023 i 2024), a także pracownik urzędu w jednej komisji a mąż i dziecko w kolejnych. Jak się okazuje w tej gminie można całymi rodzinami " być wylosowanym " w komisjach.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 14:03Źródło komentarza: Dewerenda: - Czas, by gminą Oława zarządzała kobietaAutor komentarza: bater79Treść komentarza: A ty kim jesteś kmiocie! Już wasz niemiecki premier ,niespodziankę nam i tobie szykuje w prima aprilis VAT na jedzenie w górę! Wy jesteście ,obłąkani !Nawet niech wzrosną,podatki,nawet jak zacznie kasy na chleb brakować!Ważne ,że PIS nie rządzi! Banda debiliData dodania komentarza: 28.03.2024, 13:57Źródło komentarza: "Oławski" generał Jarosław Gromadziński odwołany!Autor komentarza: bater79Treść komentarza: Kiedy pogonicie dyrektora OCKF,zrobicie kadencyjność! Chciałem się dowiedzieć co z tym sportem i dotacjami z UM, ale w necie są znikome,kawałki.Na stronie UM Brzeg jest 77 stron na co idzie kasa.Po pierwsze tam,wice burmistrz,rozdaje kasę a nie dyrektor ,u nas nie ma przejrzystości!Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:50Źródło komentarza: Czas przywrócić miasto mieszkańcomAutor komentarza: MartaTreść komentarza: Jaki jest pomysł przyszłego włodarza miasta na zagospodarowanie terenu wokół stawu - kwestia uregulowania parkowania, utrzymania porządku (szczególnie ważne w perspektywie tego, co działo się ta, zeszłego lata) i wykorzystania / rozbudowy infrastruktury i skąd pozyskać środki na sfinansowanie tych pomysłów.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:40Źródło komentarza: Debata w J-L. Zbieramy pytania do kandydatówAutor komentarza: NieogarnietyTreść komentarza: W czytelni w Rynku w Bibliotece, można za darmo skorzystać z internetuData dodania komentarza: 28.03.2024, 13:25Źródło komentarza: Biletomat jest, ale... bilety nie na wszystkie pociągi
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama