Ksiądz Bijak nie żyje

  • 30.12.2020, 08:47 (aktualizacja 30.12.2020, 10:00)
  • tuOlawa BS
Ksiądz Bijak nie żyje arch. gazety
Wczoraj informowaliśmy, że stan proboszcza parafii pw. Miłosierdzia Bożego księdza Stanisława Bijaka bardzo się pogorszył. Dziś po godzinie 8.00 otrzymaliśmy informację od osoby, będącej w kontakcie ze szpitalem, w którym przebywał ksiądz Bijak, że zmarł On dziś nad ranem ok. godz. 8.00.

Był wieloletnim dziekanem dekanatu oławskiego, proboszczem i budowniczym kościoła w parafii pw. Miłosierdzia Bożego, kapelanem oławskich sybiraków i strażaków. Znali go wszyscy - bo wszędzie bywał, z każdym rozmawiał.

W 2015 roku przestał być dziekanem - złożył rezygnację na ręce metropolity wrocławskiego, swoją rezygnację tłumaczył względami osobistymi i potrzebą oddania w ręce młodszego kapłana nadzoru nad wieloma księżmi i dwunastoma dużymi parafiami, tworzącymi oławski dekanat.

Rezygnacja z funkcji dziekana nie oznaczała pożegnania z parafią Miłosierdzia Bożego, gdzie nadał sprawował posługę jako proboszcz. 

Urodzony w 1946 toku Stanisław Bijak pochodzi z okolic Wiązowa. Maturę zdawał w 1964 roku, w strzelińskim Liceum Ogólnokształcącym. Kilka miesięcy później wstąpił do seminarium duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął w 1970 roku. Był wikariuszem w Bolesławcu, we Wrocławiu i w Zgorzelcu, a następnie, w latach 1984 -1988, proboszczem w małej miejscowości koło Wołowa. Stamtąd trafił do Oławy z zadaniem wybudowania najpierw kaplicy, a potem nowego kościoła na dynamicznie rozbudowującym się osiedlu Sobieskiego. Mimo oporu komunistycznych władz wojewódzkich, dzięki pomocy ówczesnego metropolity wrocławskiego księdza kardynała Henryka Gulbinowicza, ksiądz Bijak doskonale wypełnił swoje obowiązki. I to z nawiązką. Wybudował świątynię, jednocześnie tworząc jedną z największych oławskich parafii. - Nigdy nie marzyłem o zaszczytach, chciałem tylko pomóc ludziom w budowaniu domu bożego i zbudować nie tylko ten zewnętrzny kościół, ale także wewnętrzny, aby zjednoczyć społeczność - mówił nam przy okazji 40-lecia swojego kapłaństwa.  Oławskim dziekanem został w kwietniu 1994 roku, dość niespodziewanie, po nagłej śmierci księdza Jana Janowskiego. Pełnił więc tę funkcję nieprzerwanie przez cztery pięcioletnie kadencje. Pod koniec trzeciej, w 2009 roku, wysłał do arcybiskupa list z prośbą o zwolnienie z tego obowiązku. Jak żartował kilka miesięcy później na naszych łamach, pismo zostało wówczas przyjęte, ale... rezygnacja nie. W 2015 nowy arcybiskup już nie odmówił.

*

Tegoroczne niedawne uroczystości z okazji Dnia Sybiraka były okazją do złożenia życzeń księdzu Stanisławowi Bijakowi, wieloletniemu kapelanowi oławskich sybiraków. Z jakiej okazji? Otóż w maju ksiądz Bijak obchodził złoty jubileusz kapłaństwa.

- Jesteś prawdziwym polskim patriotą - mówili mu sybiracy, a specjalne życzenia odczytała poetka-sybiraczka Łucja Michalik. Były życzliwości, kwiaty, prezenty... Wcześniej nie było okazji, bo - jak przyznał sam ksiądz Bijak - z powodu pandemii nie można było zorganizować stosownej uroczystości dla wszystkich.

- Bóg przygotuje Ci podziękowania w niebie - usłyszał majowy jubilat, który jak zwykle żartował, wspominając chwile spędzone z sybirakami na przeróżnych zebraniach, uroczystościach czy opłatkach. - Ale nie będą mówił długo - zapewniał. - Zresztą nawet kazania mam coraz krótsze, bo już wszystko powiedziałem.

tuOlawa BS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (45)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Olaviii
Olaviii 03.01.2021, 08:23
Ciszej nad tą trumną... O zmarłych dobrze albo wcale... Kiedyś, w normalnych czasach stosowano takie zasady kultury. Kiedyś... Dziś anonimowo można zohydzić wszystko i każdego. Kochana Redakcjo, są informacje, które nie wymagają komentowania. Proszę o zamykanie możliwości komentowania pod informacjami o czyimś zgonie.
Seba
Seba 03.01.2021, 13:21
Ten sam głupi Troll pisze dyrdymaly i bzdury. Jesteś chory na umyśle wiesz pewnie o tym. Lecz się szybko bo wywioza ciebie do psychiatryka. Szkoda mi ciebie, chory człowieku. Nie przejmujcie się tymi wpisami. Nic wpisy twoje obludne nie znaczą.
katolik
katolik 02.01.2021, 19:31
A ja nie mogę się pogodzić z tym, że ksiądz tak zasłużony dla mieszkańców Oławy i okolicy, i dla mnie!, został wywieziony do Zgorzelca na leczenie. Nie ma tłumaczenia, że nie było respiratora czy czegoś innego. Dla takiego człowieka sprowadza się aparaturę medyczną i najlepszych specjalistów lekarzy tu na miejsce i ratuje, a nie wywozi nadzwyczajnego chorego na obcy teren. Samo się nasuwa, co z chorym przeciętnym oławianinem?
Gość
Gość 01.01.2021, 19:45
Uważam, że dodawanie konentarzy powinno być możliwe tyljo po zalogowaniu, tak jak na innych ogólnokrajowych portalach internetowych. A tak poza tym te pełne jadu konentarze są niesmaczne. Ciekawe po co te "skrzywdzone dzieci" latały na plebanie bo mi nigdy do głowy nie przyszło żeby tak spędzać czas. A jak się czyta o tych "skrzywdzonych dzieciach" to w większości lgbt.
Off R. i T.
Off R. i T. 01.01.2021, 14:35
R i T to ten sam troll. Troluje ten od od LGBT.
Oławiak
Oławiak 01.01.2021, 13:00
Do R. Weź nie hejtuj baranie. Walnij się cymbal. Sam jesteś Kania głąbie.
T
T 03.01.2021, 06:28
Czy Kania dostania przepustke na pogrzeb???
Teresa, parafianka
Teresa, parafianka 31.12.2020, 17:34
Wspaniały kapłan i człowiek.. Mieliśmy wielkie szczęście, że przez tyle lat służył w naszej parafii w Oławie. Udzielał mi sakramentu małżeństwa, chrzcił nasze dzieci, był obecny w czasie pierwszej Komuni.. Nie znam nikogo, kto znając Go, nie stawiał za wzór kapłana.. Cenilismy go za wszystko:to jak zajmował się Kościołem, wybudowal go, za wszystkie nabozeństwa kazania, rozmowy, poczucie humoru,Nasze dzieci go uwielbiał.. Dużo by pisać, ale brak słów.. Na zawsze pozostanie w naszych sercach i w pamięci.. Niech spoczywa w pokoju, w domu Ojca Naszego.
F
F 01.01.2021, 10:42
Niestety skrzywdzone dzieci nie miały tyle szczęścia. Otrzymały troszkę inną łaskę.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 31.12.2020, 00:00
Ksiądz był wspaniałym i dobrym człowiekiem.
Teresa
Teresa 02.01.2021, 22:11
Jak dobrze, że te wszystkie złe komentarze pochodzą od jednej tylko osoby, zapewne nie znającej nawet osobiście naszego wspaniałego kapłana.. Wszyscy, którzy Go znali,mają odmienne zdanie.. I taki jeden zły człowiek nie zmieni tego pozytywnego wizerunku..
Y
Y 01.01.2021, 10:14
Kania ma bardzo podobne zdanie.
Ministrant Marek
Ministrant Marek 30.12.2020, 19:49
Nie wiem czy to prawda, ale ktoś kto chodził z nim do szkoły opowiedział mi że jak grali w piłkę to niektórzy specjalnie tak kopali żeby wpadła do sądu gdzie rosły jabłka a potem było „Stasiu skocz po piłkę” a w odpowiedzi słyszeli „ piłkę wam przyniosę ale na jabłka nie liczcie „ dla mnie zawsze był ... nawet nie wiem jak to napisać... wielka strata i tyle
T
T 01.01.2021, 10:15
Strata ogromna, Kaniz załamany.
Mirek Kon
Mirek Kon 30.12.2020, 18:00
Choćbym chodził ciemną doliną zła się nie ulęknę bo ty jesteś ze mną . Twój kij i twoja laska są tym co mnie pociesza. (Psalm 23) Szczere kondolencje całej rodzinie Księdza Stanisława Proboszcza Parafii Miłosierdzia Bożego w Oławie. W czasie próby bądżmy dla siebie promieniami słońca. Z Panem Bogiem .Katowice 30.12.2020.
F
F 01.01.2021, 10:38
W którym psalmie jest napisane,że należy oczyszczać z lubieżnych czynów z dziećmi?
Zosia
Zosia 30.12.2020, 17:40
Ksiądz Stanisław urodził się w miejscowości Chłopy koło Komarna obecnie Ukraina ( z tej wioski pochodził pierwszy chłopski Marszałek Sejmu Maciej Rataj) , a po wojnie razem a rodzicami mieszkał koło Strzelina w wiosce Górzec...
T
T 01.01.2021, 10:49
Skrzywdzone dzieci również mieszkają w tym kraja, dlaczego nie przytaczacie ich adresów i super historii. Mają co opowiadać. Mało kto ma jajca rozliczyć tę zgniliznę.
Aneta
Aneta 30.12.2020, 14:43
Wielka strata 😔człowiek zawsze uśmiechnięty i ciekawy ludzi, prowadził najpiękniejsze nauki przedmałżeńskie... A powiedzieć o naszym księdzu takie słowa to wstyd, brak słów
T
T 01.01.2021, 10:33
Racja racja ogromny wstyd , być obrońcą pedofili.
Walerian mocny
Walerian mocny 01.01.2021, 13:04
Dlaczego gazeta umieszcza perfidne komentarze jakiegoś hejtera? Wstydu nie macie, po co wam moderator?
To był dobry człowiek, który bronił każdego, nawet tego co zgrzeszył. Potrafił się wstawić za każdym bo taki miał charakter, był dobrym człowiekiem, widocznie ten grzesznik jak był w naszej parafii to był grzeczny. Sztuką jest zachować człowieczeństwo i stanąć w obronie nawet tego grzesznika. Chrystus też stanął w obronie grzesznicy, ale widać że biblii nie czytacie. Młodym się już w d... poprzewracało, a młodemu redaktorowi naczelnemu brakuje doświadczenia życiowego, widać zawiść i pogoń za sensacją. Szkoda że pałka władzy w gazecie została tak szybko przekazana. Gazeta traci swoją obiektywność. Jak pożyjecie młodzi trochę na tym świecie to inaczej będziecie odbierać rzeczywistość. Za dużo telewizji oglądacie i widać skutki prania mózgów.
Pozdrawiam. Człowiek w średnim wieku co ma swoje zdanie i trochę na tym dziwnym świecie pożył.
R
R 03.01.2021, 06:32
Grzechem jest bronić winnego czynu lubieżnego.
Parafianka
Parafianka 30.12.2020, 12:02
Bardzo żal. Nie śledziłam stanu zdrowia księdza nie modliłam się za niego.... Taka szkoda. . Jaki ten wirus jest zabójczy. To nie powinno się było zdarzyć Nasz ksiądz proboszcz Nie mogę uwierzyć że nie zobaczę go już na mszy
R
R 01.01.2021, 10:50
Kania również ubolewa.
St
St 30.12.2020, 13:19
Wirus tylko się współczynił
R
R 01.01.2021, 10:18
Przyczynił ale do Twojej niewiedzy.
Janek
Janek 30.12.2020, 11:56
Ksiądz Stanisław Bijak był bardzo dobrym człowiekiem, chrześcijaninem i księdzem. Zostawił wiele dobra i wielu osobom bezinteresownie pomógł. Jakim trzeba być podłym i nieuczciwym, aby oskarżać go o wspieranie listem księdza pedofila. Napisał opinię na podstawie własnych obserwacji i wiedzy, którą posiadał - przecież nie wiedział, że ks. Paweł K. jest pedofilem! Opamiętajcie się ludzie! Co się z Wami dzieje? Dokąd my zmierzamy?
T
T 01.01.2021, 10:31
Zmiażamy do ukarania pedofili na ich czyny. Widzę ,że więcej was ma krew na rękach.
Janek
Janek 01.01.2021, 11:36
Twój komentarz T świadczy o Twoim poziomie - „zmiażamy”!!! Nie ma z kim dyskutować. Możecie pluć na śp. księdza Stanisława, ale każdy kto go znał, wie jakim był dobrym człowiekiem!
R
R 03.01.2021, 06:36
Czy Kania dostanie przepystke na pogrzeb??? Z Oleśnicy nie ma daleko, może w konwoju przyjedzie.
LOK
LOK 30.12.2020, 10:49
Wspaniały człowiek i Kapłan ..ciepły i serdeczny , a co najważniejsze bezinteresowny, KSIĄDZ Z POWOŁANIA...WIELKA SZKODA, ŻE JUŻ GO Z NAMI NIE MA
F
F 01.01.2021, 10:19
Tak to prawda ,bezinteresownie oczyszczał Kanie
Gość
Gość 30.12.2020, 10:43
Wspaniały człowiek. Zawsze pogodny i uczynny. To wielka strata dla nas. Niech spoczywa w spokoju.
T
T 01.01.2021, 10:54
Skrzywdzone dzieci odetchneły.
tgbol
tgbol 01.01.2021, 12:29
Czy to on krzywdził dzieci?
R
R 03.01.2021, 06:38
Kania krzywdził a Bijak zbierał podpisy aby go ułaskawić. To potwierdza wasze komentaże, dobre serce miał.
Rafał
Rafał 03.01.2021, 16:44
Ale wstyd - jak można napisać „komentaże” zamiast - komentarze. Co za poziom, dno kompletne! A w dodatku pełne nienawiści!
U
U 02.01.2021, 10:07
Jeśli Kania dostanie przepustkę z kryminału i przyjedzie na pogrzeb go spytasz go osobiście.
smutno
smutno 30.12.2020, 09:51
Przykro... Kiedy potrzeb?
Oławianka
Oławianka 30.12.2020, 09:51
Najlepszy ksiadz ktorego znalam ❤
R
R 01.01.2021, 10:24
Kania ma podobne zdanie.
Arek
Arek 30.12.2020, 09:39
Zostaniesz w naszych sercach
R
R 01.01.2021, 10:25
W sercu Kani również.
daron
daron 01.01.2021, 13:26
Jesteś psychopatą trolu
N
N 03.01.2021, 06:48
Doron, każdy obrońca pedofili przybije Ci piatkę. Gdy będą obcować z Twoimi dziećmi, mów sobie ,że tak ma być i, że Bóg tak chcial.

Pozostałe