DRABIŃSKI: -Myślę, że takich zapaleńców jak ja znajdzie się więcej

  • 09.01.2021, 09:55 (aktualizacja 09.01.2021, 10:01)
  • TuOlawa (AH)
DRABIŃSKI: -Myślę, że takich zapaleńców jak ja znajdzie się więcej
Z Markiem Drabińskim, przedstawicielem nowego stowarzyszenia "Wszystko dla Oławy", rozmawia Jerzy Kamiński

- Czy jest pan zadowolony ze startu nowego stowarzyszenia w przestrzeni publicznej? Chodzi o tę Waszą petycję w sprawie obniżenia na rok pensji starosty, burmistrzów, wójtów, ich zastępców oraz prezesów spółek komunalnych, i przeznaczenie zaoszczędzonych pieniędzy na karetkę.

- Jestem zadowolony, bo... w końcu wystartowaliśmy. Pomysł na stowarzyszenie mieliśmy dawno. Niestety, pandemia pokrzyżowała nasze plany. Zarejestrowaliśmy "Wszystko dla Oławy" już w marcu, ale dopiero teraz udało się ruszyć. Petycja była dla nas taką swoistą motywacją.

- Czy ten start akurat z petycją to był dobry ruch?

- Trudno powiedzieć. Czekamy cały czas na odzew. Ciekawi jesteśmy, czy będzie jakikolwiek ze strony tych, do których petycja była adresowana. Czas pokaże.

- A jakiekolwiek reakcje już były?

- Poza komentarzami na gazetowych stronach internetowych nie.

- Czy w tej petycji chodziło też o to, aby trochę wszystkich rozdrażnić?

- Nie.

- Przecież na początek można było wystartować z czymś bardziej konstruktywnym. Teraz przeciwko sobie macie automatycznie wszystkich rządzących gminami, miastami czy powiatem.

- Wydaje mi się, że jeżeli kogoś z adresatów ruszy sumienie, to przemyśli sprawę i weźmie tę petycję pod uwagę. Są takie, a nie inne czasy, dochody samorządów spadły drastycznie...

- I naprawdę liczy pan, tak serio, że burmistrzowie czy wójtowie obniżą sobie pensje, bo tak chce jakieś nowo powstające stowarzyszenie, o którym mało kto słyszał?

- Mam taką nadzieję. Cały czas.

- Część z zarzutów w komentarzach internautów była przewidywalna, tzn. czytelnicy uznali, że petycja po prostu pachnie tanim populizmem. Spodziewaliście się tego?

- Tak, oczywiście. Z perspektywy czasu wiem, że popełniliśmy mały błąd, bo mogliśmy złożyć petycję nie tylko dotyczącą burmistrzów czy prezesów spółek, ale i radnych. Żeby i oni obniżyli sobie diety. Jeżeli chodzi akurat o Oławę, to te diety i tak są najniższe z możliwych, ale chodzi o zasadę i o inne samorządy. Uwagi dotyczące obniżenia także diet radnych pojawiły się w przestrzeni publicznej i uważam je za słuszne.

- Sporo było głosów dotyczących w ogóle wysokości wskazanych pensji, ich różnic w poszczególnych gminach. O to też wam chodziło? Aby wsadzić kij w mrowisko i podrażnić ludzi?

- Oczywiście że tak. Nie może być tak, że prezes spółki miejskiej zarabia trzy razy więcej niż burmistrz.

- Ale przyzna pan, że obniżenie pensji włodarzom i kupienie za to jednej karetki pogotowia nie zmieni rzeczywistości? To byłby, owszem, piękny gest pokazujący solidarność z innymi, ale nic poza tym.

 - Tak, to byłby gest, ale mamy okres pandemii, która wciąż trwa. Dobrze byłoby jakoś na nią zareagować. Wszyscy wiemy jakie obecnie są problemy z dostępnością pogotowia ratunkowego na terenie powiatu. Kolejny ambulans z dodatkowym zespołem ratowniczym na pewno poprawiłby sytuację. Po pandemii, mam nadzieję, że już za rok, wszystko mogłoby wrócić do poziomu, jaki jest dzisiaj.

- Dlaczego w składzie stowarzyszenia wszyscy są w jakiś sposób związani z Platformą Obywatelską? Już pojawiły się zarzuty w internecie, że to ucieczka radnych Koalicji Obywatelskiej z tonącego okrętu... Odpowiedź na to i wiele innych pytań w najnowszym numerze "Powiatowej". rozmowa w całości dostępna również w e-wydaniu TUTAJ

TuOlawa (AH)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
paścioh
paścioh 10.01.2021, 14:19
szanowny p.Marku w polityce nie ma filantropów , nie baw sie w nadzorce nadzorców bo to sliska gra i niebezpieczna
Kazik
Kazik 10.01.2021, 18:20
grozisz czy radzisz?
Linka
Linka 10.01.2021, 10:18
Brawo, niech radni zaczną od siebie, nie piszę tu o radnym Zielińskim. O pozostałych radnych nie słyszałam , aby przekazali komukolwiek coś ze swoich diet, może napiszą coś na ten temat.
spoko
spoko 09.01.2021, 15:44
Nie potrzeba towarzystwa, przestańcie tylko przyznawać sobie apanaże z górnej półki.
Monika Karpińska
Monika Karpińska 09.01.2021, 15:04
GENIALNE!!!
BRAVO Marek!!!
Oczywiście, że jedna karetka jest kroplą w morzu potrzeb,ale dobre chociaż i to,lepsze niż wszechobecne biadolenie,że my obywatele nie mamy na nic wpływu.
Jestem z Wami,a mogę dołączyc ,choć już nie mieszkam w Oławie?
Bezpartyjny oławianin
Bezpartyjny oławianin 09.01.2021, 14:39
Brawo Panie Marku , jestem za może zanim podejmą kolejne decyzje o podwyżkach np za śmieci, wodę, ścieki, podatek od nieruchomości, oświetlenie wałów - zapominając o terenach zamieszkałych taka obniżka pensji i wysokości diet wygoni ich z Urzędów i zaczną dostrzegać nas mieszkańców z podobnego pułapu i nasze problemy a nie tylko pilnują wlasnej kieszeni.
econom
econom 09.01.2021, 10:27
Chłopie tłuste koty maja miec mniej kapuchy ? dobre sobie
mentos
mentos 09.01.2021, 10:07
nie na rok tylko na stałe,,,,,bo i tak za duzo zarabiaja.A jak sie nie podoba to niech ida do pracy w jednym z zakladow w naszej okolicy....

Pozostałe