Oddała "amerykańskiemu żołnierzowi" 173 tysiące złotych!

  • 25.01.2021, 14:39 (aktualizacja 26.01.2021, 11:01)
  • TuOlawa (AH)
Oddała "amerykańskiemu żołnierzowi" 173 tysiące złotych!
To wręcz niewiarygodne, że wciąż są osoby, które dają się nabrać na coś takiego. Publikujemy ku przestrodze, jakiś czas temu kobieta z Oławy w taki sam sposób straciła oszczędności życia. Teraz dała się nabrać mieszkanka Legnicy. Takie historie zdarzają się w całej Polsce. Oszuści wciąż działają tą starą metodą

Przestępcy wykorzystują różne techniki manipulacji w mediach społecznościowych, aby wyłudzić pieniądze. Tym razem kobieta z powiatu legnickiego stała się ofiarą oszustwa na tak zwanego „amerykańskiego żołnierza” i straciła 173 tysiące złotych. Policjanci apelują o ostrożność. Pamiętajmy, że kiedy taka osoba poprosi nas o jakąkolwiek gotówkę, trzeba stanowczo odmówić.

Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że mieszkanka powiatu legnickiego od jakiegoś czasu korespondowała z mężczyzną, który podawał się za amerykańskiego żołnierza przebywającego na misji w Afganistanie. Przez kilka tygodni para pisała do siebie różne wiadomości. „Amerykański żołnierz” przesłał kobiecie swoje zdjęcia, opowiadał o tym, że jest wdowcem i ma syna, który mieszka w Teksasie. Interesował się też życiem osobistym 48-latki. Mężczyzna wzbudził duże zaufanie. Pewnego dnia wysłał jej wiadomość, że jedzie na operację militarną do Syrii, gdzie są trudne warunki i że nie ma co jeść, ponieważ nie ma dostępu do swojego konta. Kiedy kobieta napisała, że nie ma pieniędzy wówczas naciskał, brał ją na litość, mówił, że jeśli nie przeleje mu żadnych środków to zostanie tam na zawsze, a jego syn nie będzie miał ojca. Zapewniał, że ma dużo pieniędzy na swoim koncie i odda jej, gdy tylko wróci z Syrii. Kobieta, co jakiś czas przelewała swojemu „przyjacielowi” pieniądze. Łączną kwotę jaką przekazała przez kilkanaście tygodni to 173 tysięcy złotych. Kilka dni temu kobieta ponownie przelała 81 tysięcy złotych, po czym otrzymała wiadomość od rzekomego banku mężczyzny, że chce jej przelać wszystkie środki ze swojego konta w kwocie 5 milionów 311 tysięcy dolarów, ale musi wpłacić kolejne pieniądze w walucie amerykańskiej, gdyż trzeba odblokować zablokowaną transakcję przez FBI. Legniczanka nie otrzymała żadnych środków. Poinformowała swojego internetowego „przyjaciela” o tym, że idzie na policję.

Funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Legnicy, kiedy dowiedzieli się o tym zdarzeniu natychmiast udali się do banku, gdzie wraz z pracownikami placówki zablokowano przelew w wysokości 81 tysięcy złotych. Łączne straty jakie poniosła pokrzywdzona opiewają na kwotę 173 tysięcy złotych. Policjanci zabezpieczyli niezbędny materiał dowodowy i będą pracować nad ustaleniem osób zamieszanych w oszustwo. Za popełnione przestępstwo kodeks karny przewiduje karę do 8 lat pozbawienia wolności.

- Mając na uwadze powyższy przypadek, przestrzegamy przed przekazywaniem pieniędzy na konta osób, których nie znamy! - mówi podkom. Wojciech Jabłoński. - Pamiętaj, że oszuści często bazują na naszych uczuciach, wyznają miłość, opowiadają o swoim życiu i wykazują duże zainteresowanie nowo poznaną osobą. Nasze podejrzenia powinny w szczególności wzbudzić osoby, które oczekują od nas przekazania pieniędzy lub kosztownych przedmiotów. Tylko nasza ostrożność, czujność spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa!

TuOlawa (AH)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
MaPol
MaPol 27.01.2021, 10:58
Swoją drogą, należy się cieszyć, że takie bogate mamy społeczeństwo, skoro często czytamy, że ktoś traci kilkaset tysięcy w wyniku oszustwa...
pepe
pepe 27.01.2021, 07:58
z grzecznosci i kultury nie napisze ,,,,,,,,jak nazwac ta pania ktora przekazywala pieniadze nie znanej osobie.

Pozostałe