Na co zwrócić uwagę wybierając klamki do drzwi wewnętrznych?

 • 27.01.2021, 08:54 (aktualizacja 27.01.2021, 09:21)
 • tuOlawa BS
Na co zwrócić uwagę wybierając klamki do drzwi wewnętrznych?
Jesteś w trakcie wykończenia mieszkania lub domu? Z pewnością przyjdzie czas na wybór drzwi oraz klamek. W poniższym wpisie znajdziesz informacje, jakie rodzaje klamek rozróżniamy oraz na co zwrócić uwagę wybierając klamki do drzwi wewnętrznych.

Rodzaje klamek

Na rynku dostępnych jest wiele klamek drzwiowych. Można najprościej stwierdzić, że klamki drzwiowe dzielą się na krótkie i długie. Do klamek długich zaliczają się:

 • klamka bez otworu (nazywana szyldem do pokoju),
 • klamka z otworem na klucz,
 • klamka z otworem na wkładkę bębenkową,
 • klamka ze specjalną blokadą (pokrętłem) do WC.

Wśród klamek do drzwi wewnętrznych krótkich wyróżnia się szyldy złożone z dwóch części. Pierwszą z nich jest szyld podklamkowy. Mocuje się na nim rączkę klamki. Drugą częścią jest szyld dolny. Szyld dolny może mieć różne kształty np. okręgu, kwadratu, owalu, prostokąta.

Otwarcia mogą mieć różne rodzaje. Do najbardziej popularnych zalicza się:

 • klamki – mechanizm zamka aktywuje się po naciśnięciu na klamkę.
 • gałki – mają charakterystyczny kształt owalny. Drzwi są otwierane, gdy przekręca się gałkę lub pociągnie się za nią. Można je podzielić na stałe oraz obrotowe.
 • pochwyty – zamek jest otwierany po pociągnięciu za pochwyt.

Decydując się na dowolny rodzaj klamki warto zwrócić uwagę na rodzaj sprężyny, który się w niej znajduje. Decyduje to o łatwości w otwieraniu drzwi. O innych kwestiach, na które warto zwrócić uwagę, znajdziesz informacje poniżej.

Na co zwrócić uwagę kupując klamki?

Kupując klamki do drzwi wewnętrznych warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Pierwszą z nich jest estetyka i stylistyka klamki wewnętrznej. Warto dopasować ją do charakteru danego wnętrza. Kolejną kwestią jest waga, materiał oraz wielkość klamki. Szerokość szyldu jest bardzo różna: od 26 mm do 54 mm. Musi się ona wpasować w drzwi. Następna cecha do kolor klamki. Dzięki temu można nadać stylu prostym drzwiom. Prócz standardowych białych i czarnych klamek można wybrać modele w kolorach: złota, srebra, stali szlachetnej, brązu, czy też stali nierdzewnej.

Szeroką gamę klamek można znaleźć w sklepie Winkhaus.

O firmie Winkhaus

Firma zajmuje się produkcją i sprzedażą profesjonalnych okuć do stolarki okien, drzwi, jak również automatyką. Winkhaus istnieje na rynku już prawie od 30 lat. Misją firmy jest zapewnienie profesjonalnego doradztwa w zakresie optymalizacji oraz automatyzacji produkcji okien. Na produkcji firma zajmuje się takimi kwestiami jak:

 • nowoczesne obwiedniowe okucia okienne,
 • produkcja zamków drzwiowych,
 • wkładki patentowe,
 • systemy klucza generalnego.

Na co zwracacie uwagę kupując klamki drzwiowe?

(tekst sponsorowany)

tuOlawa BS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe