Przedwojenne pominiki. Monument ku czci poległych

  • 08.02.2021, 14:48 (aktualizacja 09.02.2021, 09:20)
  • tuOlawa BS
Przedwojenne pominiki. Monument ku czci poległych
Monument ku czci poległych z 4. Pruskiego Pułku Huzarów z Oławy w latach 1914-1918. Był to jeden z dwóch pomników, które stały na dzisiejszym terenie miasta i upamiętniały ofiary I wojny światowej

Postawiono go około 1920 roku, na skwerze między obecną ulicą 1 Maja a Spacerową. Aby się do niego zbliżyć, należało wejść po kilku schodach. Dookoła posadzono ozdobne krzewy oraz drzewa. Pomnik wykonany ze śląskiego marmuru o kształcie prostokąta i wysokości trzech metrów, stanął na płytach tworzących małe, dwupoziomowe podwyższenie. Po bokach wstawiono prawdopodobnie brązowe tablice, z nazwiskami dziewięciu poległych huzarów. Po jednej stronie wyryto dwie małe, skrzyżowane husarskie szable. Po wojnie pomnik znikł. Na jego fundamencie ustawiono jeszcze jedną płytę tak, więc podstawa tworzyła małą piramidę. Na niej umieszczono największą część dawnego pomnika, upamiętniającego ofiary "Oławskiej krwawej niedzieli" (o nim wkrótce) i poświęcono gen. Karolowi Świerczewskiemu. Po 1990 roku tę konstrukcję rozmontowano. Z pomnika, upamiętniającego huzarów, do dziś zachowała jedynie podstawa, czyli płyty, na których stoi betonowa donica.

Tekst i fot.: Piotr Turek [email protected] Ilustracje archiwalne: Izba Muzealna Ziemi Oławskiej

tuOlawa BS

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe