Kradną auta - na walizkę. Schowaj kluczyk do pudełka...

  • 16.02.2021, 17:28
  • TuOlawa (AH)
Kradną auta - na walizkę. Schowaj kluczyk do pudełka...
Złodzieje od dawna stosują bardzo prostą metodę. Ale ty w bardzo prosty sposób możesz się przed tym uchronić. Potrzebujesz tylko metalowe pudełko, albo folię aluminiową

- Kradzieże samochodów z systemem bezkluczykowym stały się coraz bardziej powszechne, również w naszym powiecie - mówi st. asp. Wioletta Polerowicz. - Dla złodzieja są łatwe i niebyt ryzykowne. Nie ma samochodu zostały kluczyki – taki jest efekt kradzieży tzw. metodą na walizkę.

Na czym to polega? Potrzebne są dwie osoby. Każda jest wyposażana w urządzenie służące do wzmacniania sygnału z kluczyka. Jedna osoba trzyma urządzenie, próbując zbliżyć się do drzwi lub okna domu, gdzie zazwyczaj są odłożone kluczyki. Druga idzie do samochodu – w okolice klamki lub tylnej klapy, gdzie umieszczone są anteny odbiorcze bezprzewodowego systemu. - W niektórych samochodach wystarczy, że zbliżą się tylko do dwóch punktów, nic więcej nie muszą robić, by samochód się otworzył - wyjaśnia Polerowicz. - W innych np. trzeba kilka razy dotknąć guzika w klamce. Następnie muszą przenieść część odbiorczą urządzenia do wnętrza samochodu, gdyż auto myśląc, że kluczyk jest na zewnątrz nie uruchomi się. Po wykonaniu tych czynności wystarczy, że uruchomią zapłon i mogą niepostrzeżenie odjechać.

 Policja dodaje, że zagrożeni są właściciele samochodów z tzw. "inteligentnymi" kluczykami, bez względu na to czy mieszkają w blokach czy w domkach jednorodzinnych. - Tak naprawdę sygnał z kluczyka nie jest wzmacniany - dodaje policjantka. - Złodzieje łapią oryginalną częstotliwość kluczyka i zmieniają ją na inną, by przesłać ją na dużą odległość.

 W prosty sposób można zabezpieczyć się przed kradzieżą m.in. przez trzymanie kluczyków w metalowym pudełku. Wydaje się zabawne, ale działa. Warto również nie odkładać kluczyków przy samych drzwiach czy oknie. Urządzenia wykorzystywane przez złodziei również mają swój ograniczony zasięg. Jeśli kluczyk będzie w bardziej odległym punkcie mieszkania, to kradzież może się nie udać. Mało praktyczne wyjmowanie baterii z kluczyka też działa, gdyż metoda na walizkę wymaga, by w kluczykach była aktywna bateria. Woreczki ochronne dostępne na rynku, również działają. Złodziejom najwięcej czasu zajmuje logistyka, sam proces przesłania sygnału to sekundy.

(AH)

TuOlawa (AH)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe