Co może zrobić przedsiębiorca, który stracił firmę w wyniku pandemii? Powalczyć o odszkodowanie!

  • 19.02.2021, 10:07
  • tuOlawa BS
Co może zrobić przedsiębiorca, który stracił firmę w wyniku pandemii? Powalczyć o odszkodowanie!
Trwająca od niemal roku pandemia odcisnęła bardzo wyraźne piętno na wielu polskich biznesach. Dla niektórych przedsiębiorców ostatnie dwanaście miesięcy były tak trudne, że zmuszeni oni zostali do zamknięcia prowadzących doniedawna firm. I choć sytuacja może wydawać się beznadziejna, to dla wielu właścicieli działalności gospodarczych pojawiła się szansa na odzyskanie chociaż części utraconych pieniędzy. W jaki sposób? Przedsiębiorcy szykują się do złożenia pozwu grupowego, mającego na celu wywalczyć od Skarbu Państwa odpowiedniej wysokości odszkodowania.

Polskie firmy od roku zmagają się z rynkowymi wahaniami, które są efektem restrykcji wprowadzanych przez polski rząd w związku z wybuchem pandemii kronawirusa. Efekt prowadzonych przez Radę Ministrów działań jest taki, że dla sporej liczby przedsiębiorców kolejne wprowadzane ograniczenia były jednoznaczne z zamknięciem prowadzonego biznesu. Najbardziej poszkodowane okazały się takie branże jak gastronomia, hotelarstwo, branża rozrywkowa, eventowa, weselna, sportowa czy reklamowa. Właściciele firm podkreślają, że oferowana przez państwo pomoc, mająca pozwolić przetrwać najtrudniejszy okres, okazała się po prostu niewystarczająca. Ponadto, wątpliwości budzi też fakt, w jakim trybie ogłaszane zostały kolejne obostrzenia. Przedsiębiorcy często nie mogli przygotować się na zamknięcie działalności, gdyż informacje o takiej konieczności przekazywane były zbyt późno.

To jednak niejedyny problem. W ocenie niektórych prawników (np. Adwokat Wrocław) restrykcje zostały wprowadzone przez rząd niezgodnie z obowiązującym prawem. To z kolei otwiera poszkodowanym przedsiębiorcom furtkę do ubiegania się o odpowiednie odszkodowania.

Jakie są szanse?

Wbrew pozorom duże, choć trzeba przyznać, że odniesienie pierwszego ewentualnego zwycięstwa w takim sporze, okaże sprawą bez precedensu. Prawnicy, którzy aktualnie zbierają skład pierwszego grupowego pozwu, zwracają uwagę, że podstaw prawnych do ubiegania się o odszkodowanie od państwa jest naprawdę dużo.

Po pierwsze – ograniczenia wprowadzane przez Radę Ministrów nie są zgodne z zapisami art. 31 ust. 1 Konstytucji RP, gdzie wyraźnie znajduje się informacja o tym, że ograniczenia w zakresie korzystania z wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne m.in. do zachowania porządku publicznego, ochrony zdrowia, środowiska, moralności publicznej albo wolności innych osób.

Po drugie - art. 22 ust. 3 Konstytucji RP mówi o tym, że ograniczenie wolności działalności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny. Mowa tu chociażby o stanie klęski żywiołowej.

Jak ubiegać się o odszkodowanie?

Przede wszystkim przygotować stosowne dokumenty. Muszą one jednoznacznie wskazywać na to, że dana firma poniosła wyraźne straty przez wprowadzenie poszczególnych obostrzeń. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć pod tym adresem: https://www.kancelariasobota.pl/pozew-grupowy-przedsiebiorcow-covid-19/.

Kiedy pierwsza rozprawa?

Na ten moment trudno wskazać konkretną datę. Jak zostało wspomniane, póki co przedsiębiorcy gromadzą się, by móc złożyć proces zbiorowy. Możliwe, że etap ten potrwa nawet do końca kwietnia. W przypadku pytań, wątpliwości, warto zgłosić się do prawników Kancelarii Sobota. Oferują oni bezpłatną analizę możliwości dochodzenia roszczeń.

(tekst sponsorowany)

tuOlawa BS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe