Oławski kogut patrzy w lewo, a powinien w prawo. Chcą zmiany w herbie

  • 22.02.2021, 15:32 (aktualizacja 25.02.2021, 09:34)
  • Źródło: wszystkodlaolawy.pl
Oławski kogut patrzy w lewo, a powinien w prawo. Chcą zmiany w herbie Fot. Agnieszka Herba
Stowarzyszenie "Wszystko dla Oławy" zwraca uwagę na oławski herb, który wyróżnia się na tle innych. Zdaniem Przemysława Pawłowicza, miłośnika historii, radnego i członka stowarzyszenia - oławski herb jest nieprawidłowy

- Oławski herb w aktualnej formie, obowiązuje niezbyt długo, dopiero od 1990 roku - pisze na stronie wszystkodlaolawy.pl. - Wszyscy się do niego nieco przyzwyczaili, niestety, herb, najważniejszy symbol naszego miasta, ma wady i jest po prostu, nieprawidłowy. Oława jest miastem, które pomimo stuleci burzliwej historii, wciąż miało niezmiennie ten sam piękny koguci symbol. Po 1945 roku, nie wprowadzono nowego herbu, tradycyjnie pozostał waloński, zwrócony w prawo, kogut. Dlaczego w roku odzyskania demokracji i początku samorządu gminnego, zmieniono herb, a właściwie tylko kierunek ustawienia koguta? Powodów zapewne było wiele, być może to była zwykła pomyłka? Kierunek symboli w herbie ustalamy patrząc na tarczę herbową „od wewnątrz”, tak więc obowiązujący oławski kogut, jest skierowany (dziobem) w lewo, a powinien być w prawo. Tak więc dzisiaj, mamy symbol, który jest zwrócony tyłem do całej heraldycznej tradycji, jest odwrócony w stosunku do godła Polski, województwa i setek innych „herbowych” samorządów. To przecież ważne, że nasz kogut jest sprzeczny z zasadami heraldyki, nie ma opinii komisji heraldycznej przy MSWiA, no i jest odwrócony „tyłem” do kilkuset lat dziejów naszego miasta. To należy zmienić i poprawić. Na szczęście nie musimy poprawiać zbyt wiele, moim zdaniem konieczne będzie odwrócenie koguta w prawo i skorygowanie dolnej części tarczy herbowej , tarczę powinniśmy mieć półokrągłą tzw. „hiszpańską” (późnogotycką). Zapewne będą się pojawiać dziwne argumenty władz: mamy inne problemy, koszty, albo a po co? Nie warto tego słuchać, ten 30 letni kogut nie musi być zmieniany natychmiast, tam gdzie już jest, po prostu pozostanie, ma swoją historię (krótką, na szczęście). To nie jest trudne, po podjęciu uchwały (zmieniającej) zaczniemy stosować herb prawidłowy, taki jaki był w Oławie od XIII wieku do roku 1990. Powróci tradycja i będzie nareszcie prawidłowo, zgodnie z obowiązującym zasadami heraldyki oraz zgodnie z prawem. Po prostu trzeba to zrobić: dla przeszłości i dla przyszłości, im szybciej, tym lepiej. Przy okazji, my oławianie, uzyskalibyśmy zgodność herbu miasta z wyglądem herbu umieszczonego nad wejściem do ratusza, czego Państwu, i sobie, życzę.

 

 

Źródło: wszystkodlaolawy.pl

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
anonim
anonim 14.05.2021, 13:37
stara komusza władza zadecydowała gdy wygrała demokratyczne wybory i tak już zostało. Lewo bo Lewica, a skoro Lewica to znaczy prawa dla robotników i chłopów traktorzystki na traktory, różnym octoberom cyckom i "poetom" miłoszom trudno będzie teraz wybić z głowy, że kogut ma być obrócony w prawo. U nich zawsze było w lewo, i za komuny i za demokracji, grunt, że do przodu. Czy z księdzem, czy z PISEM, ważne, że czerwony sztandar wciąż żywy,
Słowo towarzysz na Amen bardzo łatwo zmienić. Ale kuchnia kogut musi patrzeć w lewo na wschód tam musi być jakaś cywilizacja.
Błyskawica
Błyskawica 25.02.2021, 10:08
Powinna być kura
Marek
Marek 23.02.2021, 14:29
Faktycznie, to teraz najważniejszy problem w naszym mieście.
Rozbawiony
Rozbawiony 23.02.2021, 12:01
Dokładnie Kogut 🐓 musi być prawicowy a nie lewicowy !!! Już was wszystkich pogięło 😂😂😂
Lolek
Lolek 23.02.2021, 11:18
Dobrze że jest w lewo, to jest jak właściciel psa robiącego kupę na chodniku, też odwraca wzrok i udaje że nie widzi aby nie sprzątać po psie. To typowe w naszym mieście. Tak powinno zostać , wzrok odwrócony w lewo od wszystkiego złego co się dzieje.
oławianka
oławianka 23.02.2021, 11:07
Już wcześniej radni miasta wielokrotnie zgłaszali że kogut patrzy w złą stronę, tylko na zgłaszaniu się skończyło.

Kogut oławski jak pamiętam był przy wjeździe do Oławy przed mostem na Odrze, bardzo duży, patrzył w lewo i jedną nogą stał na wężu.
Pod nim tablica z nazwą miasta: Witamy w Oławie.
Miałam zdjęcie czarno białe tego koguta, ale przy przeprowadzce ponad 55 lat temu z jednej ulicy na drugą ulicę ale duża część zdjęć zaginęła.
Przez wiele lat rodzice wozili nas na rowerach z Oławy do lasu i z lasu do Oławy.
Dlatego szczególnie utkwił w pamięci mi ten herb koguta z wężem.
Długo herb był w tym miejscu, potem go zdjęli i z herbu usunięto węża.

Jak głosi legenda podawana przez pokolenia, którą w dzieciństwie opowiadano mi, kogut obudził mieszkańców gdy jeszcze było ciemno swoim pianiem ostrzegając przed najazdem wroga-szwedów.
Widocznie kogut ujrzał pełzające światło i głośno piał budząc wszystkich.
Dzięki temu mieszkańcy chwycili za broń i obronili się.
Na pamiątkę tego wydarzenia mieszkańcy w herbie miasta umieścili Koguta odwróconego w lewą stronę, który swoimi nogami przydeptuje węża -wąż symbol wroga.
Szkoda, że wiele pamiątek z ubiegłych lat usuwano-to historia miasta.
Większość mieszkańców ich nie pamięta, lub nie chcą ich pamiętać,
inni przekręcają fakty historyczne jakby ich nie było bojąc się prawdy złej dostosowują do własnych potrzeb.
Starsi umierają, zacierają się ślady między przeszłością a teraźniejszością, historia ulega zmianie. A szkoda.
Oławiak
Oławiak 23.02.2021, 09:51
Zrozumiałem czemu jest ten kogut w Oławie na wczorajszym spacerze po mieście. Poczułem się jak za dzieciaka jeździłem do dziadka na wschód. Miałem pełne deżawu z dzieciństwa gdy na chodniku przeskakiwałem slalomem psie kupki. Tak samo jak na wsi u dziadka gdzie całe podwórze było zabrudzone odchodami zwierząt, jdentycznie jest w Oławie. Dalej przechodząc od Kauflanda w stronę Sobieskiego zaleciał smród z komina koksu i palonych plastików z komita. Przypomniała mi się segregacja dziadka na odpady palne i nie palne. I nad wszystkim na płocie koło studni stał zawsze czerwony kogut. Oława jest taka sama , wszędzie odchody, smród z kominów i kogut. Dziś w pełni zrozumiałem tę symbolikę.
Pol
Pol 23.02.2021, 08:32
Szkoda, że już nie ma hejnału z wieży ratusza. Może to nic wielkiego ale z takich szczegółów powstaje klimat miasta.
oławianin
oławianin 14.05.2021, 09:13
Przeraźliwy hejnał puszczany o zachodzie słońca to niewypał , szczególnie w lecie kiedy mieszkańcy rynku chcą odpoczywać po II zmianie albo przed I zmianą. Jak się komuś spodobał to niech poprosi burmistrza o kopie hejnału i będzie sobie puszczać w domu o dowolnej porze.
olaf
olaf 23.02.2021, 10:21
Nie ma hejnału bo panu Kamińskiemu się nie podobał.
Olavka
Olavka 23.02.2021, 07:08
Na tej butelce kogut ma focha to i sie tyłem do miasta odwrócił
Kogut
Kogut 22.02.2021, 21:10
I chyba wlasnie dlatego PO przegrywa kolejne wybory...
Mario Max
Mario Max 22.02.2021, 20:42
W Mielnie po remoncie pomnika też szachownicę odwrócili i obecnie obowiązującą dali.

widocznie tak można z herbami , itd.

https://www.google.com/search?…
Kazik
Kazik 22.02.2021, 20:34
coś w tym jest

https://zapodaj.net/61b634f1a5…
Zenek ze Zwierzyńca
Zenek ze Zwierzyńca 22.02.2021, 19:32
Gość ma faktycznie problem, nie ma co w domu robić, jaj jeszcze kogutowi brakuje.

Pozostałe